Xindl X: Když chceš Boha rozesmát, řekni mu své životní motto

Publikováno: 30.11.-1

V blbým věku, Barbína, Zlato, Anděl nebo Mýval?.to všechno jsou názvy písniček osmatřicetiletého písničkáře Xindla X alias Ondřeje Ládka. Tento sympatický zpěvák už má za sebou celou řadu úspěchů a přitom je to pořád normální kluk, který si na nic nehraje. A to nás hodně baví. Rozhovor s ním udělala Denisa Jeřábková.

Kdo je Ondřej Ládek aka Xindl X kromě toho, že je fantastický písničkář a scénárista? Jaký jsi člověk?

Pochopitelně taky fantastický. (smích)

Narodil ses ve znamení Lva. Myslíš, že to na Tebe má nějaký vliv? Nebo, jsi typický Lev?

Já na horoskopy moc nevěřím. Na světě přece není jen dvanáct druhů lidí. Jasně, může mi připadat, že mám něco společného s nějakými dalšími lvy?ale to je spíš takové přání otcem myšlenky.

Tvé životní motto?

Když chceš Boha rozesmát, řekni mu své životní motto.

A co nějaká špatná vlastnost? Každý máme alespoň nějaký zlozvyk. Co Ty?

Já ne. Já jsem dokonalý. (smích)

Co je u Tebe nového?

Po několika letech mám novou sestavu kapely, což je veskrze radostné období, kdy se vzájemně muzikantsky poznáváme a chodíme s novými nápady, jak co zahrát jinak. A v neposlední řadě nás hraní hodně baví a na koncertech je to znát. Oproti minulé sestavě je kapela zas trochu větší. Už je nás na podiu šest a po sedmi letech máme opět saxofon. Takže na našich koncertech můžete po letech opět slyšet i věci z první desky, které bez saxofonu hrát nešly, a u těch ostatních skladeb se zase můžete těšit na nové aranže.

Aktuálně v rádiích frčí tvůj nový song Mýval. Jak písnička vznikla a do jaké míry ses při psaní textu inspiroval svým vlastním životem

Zas tak moc ne. Teda je fakt, že jsem míval holku, co mě očerňovala v tisku?ale nebyla z Písku, a míval jsem holku, se kterou to nedopadlo moc kladně... ale nebylo to v Kladně.... takže by se dalo říct, že zážitky sedí, ale místa se změnila v zájmu lepšího rýmu.

Písnička je o ženách. Co první se ti vybaví, když se řekne žena.

Teď zrovna mne napadl text jedné písničky od Simy Martausové:Že-na že-na že-na že-na že-na súlad treba rým,preto na na na na na na chvíľu sa zamyslím...

Co chystáš do konce roku pro své fanoušky?

V létě jsme odjeli asi čtyřicet festivalů, takže koncertujeme až do roztrhání těla i duše. A vedle toho začínáme nahrávat i něco nového, ale na výsledky toho nahrávání si budou muset fanoušci počkat až do dalšího roku.

V příštím roce oslavíš deset let od vydání první desky. Jaká bude oslava?

Chci to oslavit deskou největších hitů, co jsem za těch deset let vydal. Ale kromě všech těch Andělů, Barbín a Blbých věků bude na desce i několik nových skladeb, které nahráváme právě v těchto dnech. Já sám jsem zvědavý, co z těch skladeb vyleze, protože to budou první skladby, co budu nahrávat s novou sestavou skupiny i s novým producentem.Chtěl si být tím, čím jsi dnes, už jako malé dítě?

Na dětech je hezké, že si nekladou malé cíle. Takže já si už někdy v pěti letech stanovil, že budu hercem, zpěvákem, kulturistou a kosmonautem. Toho zpěváka už mám odškrtnutýho, když přivřu obě oči a započítám do hraní i svoje klipy, tak herce můžu odškrtnout taky... tak teď už to chce jenom zapracovat na tý kariéře kulturisty  a kosmonauta. (smích)

Co děláš, když nepracuješ a máš volno?

Když mám volno, tak většinou spím. A když mám volno a zrovna nespím, tak než se naděju, začnu něco psát nebo skládat... a najednou mi dojde, že už zase pracuju, a je po volnu.

Vím o Tobě, že rád čteš. Kolik máš doma knih?

Moc ne. Protože většinou když něco dočtu, tak to někomu půjčím a pak zapomenu, komu. Což je v pořádku, protože stejně už v knihovně nemáme moc místa na další tituly. A tak se snažím přecházet spíš na knížky do čtečky.

Tvá nejoblíbenější knížka a proč?

To se dost mění. Já si totiž to, co čtu, nebo vidím v kině, moc nepamatuju. Takže mám několik knih, o kterých bych přísahal, že byly boží, ale děj bych nedal dohromady. Ale zase je pak výhoda, že oblíbené tituly můžu číst pořád dokola a stále mne překvapí. Třeba Program pro přeživší od Chucka Palahniuka jsem četl minimálně třikrát a děj si stejně nevybavím.

Co bys dělal, kdybys nebyl písničkář a scénárista? Co umíš? Čím by ses mohl živit?

Já myslím, že bych byl docela dobrým prezidentem. Určitě by to nebylo poprvý, co by byl prezidentem Xindl, ale na rozdíl od těch ostatních xindlů bych to aspoň nemusel tajit.Setkal ses někdy s nějakým xindlem? A pokud ano, vzpomeneš si na nějakou historku s tím spojenou, případně co sis z toho setkání s xindlem odnesl?

Já se dlouhodobě snažím nezanášet si karmu vztekem a nenávistí, takže na setkání s opravdovými xindly se snažím nevzpomínat.

Někteří o Tobě mluví nejen jako o písničkáři, ale také o autorovi protestsongů. Protestuješ proti něčemu?

Já vlastně nemám dojem, že bych ve svých písničkách protestoval. Spíš se pokouším věci pojmenovávat. Upozorňovat na věci ve světě kolem mne, co mne štvou.Je třeba něco, co Tě v dnešní době trápí? Něco, co bys v tom všem zdůraznil.

Stačí si poslechnout jakoukoliv mojí desku a zjistíte to. V mojí tvorbě je to, co mě trápí.

Několik protestsongů má na kontě i zpěvák Tomáš Klus. Co máte společného? Nebo máte vůbec něco společného?

Já Tomáše zas tak důvěrně neznám, ale vždycky na mě působil jako sympaťák a názory v jeho písničkách mi jsou blízké.

Je něco, v co věříš? Věříš v Boha?

Já věřím, že Bůh existuje, ale momentálně je z nás lidí unavený a tak se rozhodl, že teď bude řešit něco jiného, než naše žabomyší spory.

Je něco, co bys v životě udělal jinak, kdybys mohl?

Ne, že bych nějakou minulost nechtěl změnit?ale bál bych se efektu motýlích křídel. Třeba i chyby, co jsem dřív udělal, mne udělaly tím, kým jsem. Takže bych radši neměnil. Ostatně i o tom je vlastně píseň Mýval.

Jaká je největší pitomost, kterou si kdy v životě udělal?

Vzhledem k tomu, co jsem napsal k předchozí otázce, mám vlastně dojem, že jsem nikdy žádnou pitomost neudělal. Prostě všechno mělo svůj důvod.

Kde se vidíš za deset let?

Relativně v podobném životě jako žiju teď?teda pokud do té doby neudělám nějakou pitomost. (smích)

Máš nějaký životní sen?

Většinu těch snů se snažím žít... teda kromě těch z dětství, co zahrnovaly setkání s mimozemskou civilizací a ovládnutí galaxie.

Hodně lidí má hodně takových těch cestovatelských snů. Máš nějaké i Ty?

Já mám cestování rád, ale už mě moc neláká objevovat nová místa. Spíš bych rád trávil víc času ve Španělsku, které mi přirostlo k srdci, a rád bych tu zemi poznal hlouběji.

0.017 seconds.