Akce

Sametové filmy | Velvet Docs

13.11.2019 - 17.11.2019 Kino Ponrepo
Sametové filmy přinesou v sérii pěti komponovaných večerů dokumentární filmy zachycující revoluční rok nejen v naší zemi, ale i v zahraničí.

Popis

Detaily akce

Datum
13.11.2019 - 17.11.2019
Cena
80 Kč
Kategorie
-
Web

Rok 1989 patří k milníkům v novodobých českých dějinách, uzavírajícím jednu kapitolu 20. století a otevírajícím českému a slovenskému národu cestu do nové éry. Dění kolem 17. listopadu 1989 patří z pozice relativně nedávných událostí k látce sice široce známé, ovšem při bližším pohledu zahalené v mlhách. O obrysech jednotlivých dějinných událostí často panuje shoda, ovšem konkrétní okolnosti se mnohdy ztrácejí ve víru paralelních dějů a množství historických postav. Kulaté výročí listopadových událostí nabízí ideální příležitost podat bližší pohled prostřednictvím dokumentaristů, kteří Sametovou revoluci zachytili jak v prvních dnech revoluce, tak i v navazujících měsících, i letech, často velmi unikátním způsobem, nebo originální optikou. Sametové filmy přinesou v sérii pěti komponovaných večerů dokumentární filmy zachycující revoluční rok nejen v naší zemi, ale i v zahraničí. Vojtěch Jasný, Pavel Koutecký, Jiří Krejčík či Karel Vachek jsou jen některá ze jmen autorů, jejichž filmy se v rámci cyklu představí a v jejichž filmových svědectvích se zrcadlí úvodní citát Zygmunta Baumana: „Štěstí není stav, ale okamžik.“ Cyklus poběží od 13. do 17. listopadu v kině Ponrepo, doplněn o další filmy bude na portálu Dafilms.cz od 11. do 24. listopadu 2019.  Sametové filmy pořádají Institut dokumentárního filmu a Národní filmový archiv ve spolupráci s DAFilms CZ za laskavé podpory Magistrátu hlavního města Prahy. Partnery akce jsou Film&Sociologie, Slovenský filmový ústav / Slovak Film Institute, Velvyslanectví Estonské republiky v Praze, Korzo Národní / Díky, že můžem  a FAMU. Vstupné na jednotlivé projekce je 80 Kč s výjimkou pásma krátkých filmů Pavla Kouteckého 17. listopadu 2019, které je přístupné zdarma.

Poloha akce

Sametové filmy | Velvet Docs

13.11.2019 - 17.11.2019 Kino Ponrepo
Sametové filmy přinesou v sérii pěti komponovaných večerů dokumentární filmy zachycující revoluční rok nejen v naší zemi, ale i v zahraničí.