Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
2. října 2023, svátek má Olivie a Oliver

Jakub Janovský: Ptáček v kleci

Místo:
Trafo Gallery
Datum:
8.9.2023 - 29.10.2023
Cena:
Web:
Po sedmi letech se do pražské Trafo Gallery vrací umělec Jakub Janovský s výstavou Ptáček v kleci.
Po sedmi letech se do pražské Trafo Gallery vrací umělec Jakub Janovský s výstavou Ptáček v kleci, který ve své práci rozvíjí, zhodnocuje a aktualizuje kresebná východiska v médiu obrazu, koláže, smaltu, sochy, objektu, videa a instalace. Proces „aktualizace“ je tu navázán na stabilně přítomná témata Janovského, mezi které patří především paměť včetně jejího opozita = zapomnění (!), jako podmnožiny osobní a kolektivní zkušenosti. Cyklický čas se tu rafinovaně a potměšile proplétá s historickým a vytváří často absurdní, zoufalé nebo nostalgické situace. Kurátorem výstavy je Petr Vaňous. Výstava v Trafo Gallery navazuje na Janovského loňskou bilanční výstavu BETONOVÁ ZAHRADA v Alšově jihočeské galerii. Takřka pohádkově laděný název PTÁČEK V KLECI odkazuje na rozporný stav okamžité asociace. Vězení nebo svoboda, podle toho, zda klec je obsazena nebo zůstala prázdná. Tato významová jednoznačnost polarity je však autorem a jeho výstavním projektem problematizována. Zůstává otevřeno, co všechno může „klec“ pro „ptáčka“ symbolizovat a zda ho někdy nevábí právě tím, že nastavuje bezbřehé svobodě jasné hranice. Dvířka jsou otevřená, ale je tu přítomno něco, co mu brání klec opustit, nebo co naopak přijímá jako nezměnitelnou danost. Výstava představí autorovy nové obrazy, sochy a pohyblivý obraz ve vzájemném instalačním propojení. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 7. září 2023 od 19.00 hod. K výstavě vychází originálně řešené autorské leporelo v limitovaném počtu, které bude pokřtěno 21. září od 18.00 hod. Komentovaná prohlídka se uskuteční 10. října v 18.00 hod. Více informací najdete na trafogallery.cz. Děkujeme partnerům Trafo Gallery a výstavy: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy, Canadian Medical, Seznam.cz, Skupina ČEZ, Torst, Dopravní podnik hlavního města Prahy, Jatka78, Art District 7, Radio Color, Radio 1 a Wine4You.

ČTĚTE DÁLE

Trojnásobná mistryně České a Slovenské republiky v surfingu Jana Kašová

„Mnohokrát jsem řekla, že do nějaké vlny nejdu, protože jsem měla strach. Voda je živel, jsou tam kameny, nebezpeční živočichové… Je důležité vědět, na co člověk má a na co ne,“ říká nejlepší česká surfařka Jana Kašová, která tráví téměř každý den několik hodin v oceánu, kde na prkně sjíždí jednu vlnu za druhou…

SUKHISHVILI - Gruzínský národní balet v ČESKÉ REPUBLICE!

Nový celovečerní program a jedinečná atmosféra zanechají nezapomenutelné dojmy!
Reklama
reklama

Lucie Bílá představuje svou Srdeční záležitost

Přípravy uvedení nového muzikálu Srdeční záležitost v Divadle Lucie Bílé pomalu směřují ke svému konci. Na jevišti scény v pražské Karlově ulici v těchto dnech pod vedením režiséra Antonína Procházky a choreografky Ivany Hannichové probíhají poslední zkoušky a ladí se finální detaily před slavnostní premiérou. Ta se uskuteční již ve čtvrtek 28. září v Den české státnosti.

Městské divadlo Kladno: říjen plný hlouposti a setkání s ďáblem

Pro milovníky divadelních představení tu máme velkou pozvánku do Městského divadla Kladno. Začátkem října si nenechte Jak jsem potkal ďábla, nebo Eva tropí hlouposti.

Komplex Resort klášter Želiv je plný možností

Komplex Resort klášter Želiv se nachází v klidném prostředí soutoku Trnávky a Želivky, vzdálené asi 10 km od hlavní dálniční tepny D1 – exit 90 Humpolec, přibližně na půl cesty mezi Prahou a Brnem.