Doplňky výživy pro děti a dospívající ANO či NE?!

Publikováno 24.11.2020
Ohledně tématu doplňcích výživy se toho napsalo již mnoho, pro děti však již méně. Nicméně i my z vlastní zkušenosti víme, že je to zejména pro začínající sportovce (a jejich rodiče) velmi časté téma a domníváme se, že by informace mohly leckterým mladým sportovcům (a rodičům) přijít vhod. A samozřejmě nejen jim.

Předně si zopakujme základní informace. Doplňky stravy – jak již název napovídá, jedná se o doplnění k běžné, bohaté, pestré a vyvážené stravě, je-li to třeba. Dalším faktem je to, že ať už děti nebo dospívající, mají zpravidla požadavky na množství živin vyšší a logicky, pokud se jedná o dospívajícího sportovce, jde to ještě dále. Příkladem nám mohou být třeba vitamíny, které běžně můžete v lékárnách pro děti koupit a přijde nám to zcela běžné. Nákupem „mimozemského vitamínového mužíčka“ tedy děti rádi posilníme a účinné množství vitamínů v nich přitom bývá často vyšší, než například u leckterých vitamínových doplňků (všimněte si opět slova doplněk) pro běžnou dospělou populaci. Z toho vyplývá, že například vitamínový komplex Multi Vital Spectrum sport společnosti Maxxwin není o nic méně vhodný, než jiný vitamínový doplněk pro děti od farmaceutické společnosti v lékárnách. Jen připomeneme, že legislativně musí tyto doplňky splňovat stejné předpoklady a náležitosti a pro děti jsou v některých případech omezeny jen některé přídatné látky, které jsou však snadno kontrolovatelné a protože například výše uvedený doplněk Multi Vital Spectrum sport nenapodobuje žádná barevná zvířátka, nemusíte se těchto „éček“ (barviv) bát.

Uvedli jsme si příklad z oblasti vitamínů, zde nám to krásně zapadá, ale jak je pro ty začínající sportovce a cvičence s těmi gainery, proteiňáky, kreatinem a co já vím s čím vším? Rozebírat zde všechny jednotlivé složky a doplňky by bylo asi trochu složité, ale určitě Vám jsem schopen na tyto dotazy poradit v rámci možností v diskuzi. Zaměřil bych se tedy nejprve na základní a z mého pohledu vhodné doplňky stravy (téměř) bez ohledu na věk.

Začneme tedy například těmi gainery. Co vlastně znamená pro mnohé rodiče ta „nadávka“ gainer? Je to zpravidla směs cukrů (jednoduchých či složitějších, tedy sacharidů a polysacharidů) a bílkovin (proteinů) v různých poměrech a z různých zdrojů. Budu-li jako rodič vědět, že mé dítě nemá například hmotnost odpovídající jeho věku, má problém s příjmem potravin a ještě si k tomu vybírá co mu chutná, nemám jediný důvod mu neumíchat nějaký ten gainer třeba s mlékem. A pokud by někdo namítal umělá sladidla a případně nějaká ta „éčka“, opět je to produkt od produktu, výrobce od výrobce. Pročtěte si někdy etikety ochucených jogurtů a nápojů „pro děti“ a budete mít krásné srovnání. Navíc společnost Maxxwin ve většině svých produktů nepoužívá kontroverzní aspartam, který se nedoporučuje dětem z důvodu možné souvislosti s hyperaktivitou.

V následujícím díle se podíváme dále do oblasti bílkovin, tuků a dále také na některé vybrané oblíbené doplňky, jako jsou právě BCAA, kreatin, anabolizéry, atd. Více informací najdete na www.maxxwin.cz.

Těším se s Vámi u dalšího dílu na přečtenou!

Petr Svačina

www.maxxwin.cz