M. Veselý z Oční galerie: Jak ulevit očím?

Publikováno 09.03.2021
Práce z domova a obecně práce s počítačem s sebou přináší řadu problémů, mezi které patří třeba potíže se zrakem. Jak by měly vypadat služby kvalitního optika, jaké úskalí skýtá neustále koukaní do monitoru a na mnohé další odpovídal v rozhovoru pro Pragmoon.cz majitel optiky Oční galerie Mikuláš Veselý.

Kolik lidí odhadem v Česku trpí poruchou zraku?
V roce 2019 udělala společnost Besip společně s optometristy tříměsíční test na českých řidičích, při nichž bylo zjištěno, že 44% by mělo používat korekční pomůcku (brýle či kontaktní čočky). Z toho celá polovina ji neměla. 8% řidičů pak mělo tak velkou neřešenou oční vadu, že by vůbec neměli sedat za volant. Data pořízená tímto výzkumem by se nejspíš dala s přehledem aplikovat na celou populaci. Celosvětově je situace podobná. V Česku máme v poměru na obyvatele dle statistik méně brýlí, ale je to dáno tím, že mnoho lidí právě i přesto, že by měli nějakou zrakovou pomůcku využívat, tak nečiní.

Jaká "zraková" úskalí skýtá pracovní doba strávená v těsné blízkosti monitoru? 

Při práci na počítači dochází k více faktorům, které působí na stav našich očí. První je neustálá změna vzdáleností, na něž musí oko zaostřit během pracovního dne. Od nejbližšího bodu (pracovní lejstra, obrazovka mobilního telefonu, přes střední vzdálenost (monitory) až po delší vzdálenost (zbytek pracovní místnosti). Neustálá změna vede k větší únavě očí, především pak, pokud nemají správnou korekci.

Co ještě očím nesvědčí? 

Druhým zásadním útokem na únavu očí je absence mrkání. Při práci u monitorů mrkáme výrazně méně než při běžném životě. Tím pádem se povrch rohovky vysouší, což vede k pálení očí. Nesprávná korekce vede k většímu zaostřování oka, nepřirozenému náklonu hlavy či celého těla, což může mít za následek bolesti hlavy či páteře a ztuhlost ramen. Obojímu lze předcházet především správnou korekcí a kvalitní antireflexní vrstvou použitou na brýlových čočkách. V Oční galerii nabízíme více druhů řešení, nicméně nejvíce se nám osvědčují pracovní čočky společnosti Rodenstock z řady Ergo.

Co byste lidem doporučil?

Doporučujeme jim hodně pít, mrkat a dávat si krátké přestávky, kdy se budete dívat do jiné vzdálenosti než je monitor. Zaostřování do blízka oči více namáhá a unavuje. Unavené oko má v pozdější fázi dne ještě více projevit svou vadu, o které ani nemusíte vědět (lidově řečeno ji přes den ukoukáte). Proto se může jevit, že po 8 hodinách koukání do počítače přestáváte ostře vidět do dálky. Doporučit tak může i více relaxace a třeba procházku venku, kde není tolik suchý vzduch a klidně i pouze zavřít oči a na chvilku vypnout.

Jak se tato situace zhoršila za poslední rok, kdy až 40 procent lidí pracuje na Home Office?
 
Za poslední rok se situace asi zásadně nezměnila. Osobně mám pocit, že vzrostla poptávka po pracovních home office brýlích. Tak jak jsem popisoval v předchozí odpovědi, myslím, že dlouhodobá práce za počítačem dohnala jak ty, kteří špatně vidí na krátkou vzdálenost, tak ty, jejichž oko se během dne unaví a večer již neukoukají televizi tak snadno jako dříve. Navíc i v rámci relaxace člověk tráví před obrazovkami více času než za normálních okolností, tím pádem jsou oči zatěžovány mnohem více, než jsme byli doposud zvyklí.

Jaká další "optická" úskalí skýtá práce na HO?
Jak jsem již zmínil, velkým problémem z dlouhodobého hlediska pro náš organismus je nadměrná absorpce modrého světla, jemuž jsme vystaveni při práci na home office nadměrně. V zásadě jeho příjem nijak škodlivý v normálních dávkách není, má i pozitivní vliv na psychiku organismu. Především pak to přirozené modré světlo. Nicméně umělé modré světlo tvořené monitory a zářivkami ve zvýšené míře vede k nespavosti a také z dlouhodobého hlediska k nevratnému poškození sítnice. Z tohoto důvodu doporučujeme u nás v optice použití antireflexní vrstvy Solitaire Protect Balance 2, jež blokuje jen škodlivou část modrého světla v míře takové, aby to bylo pro oko co nejpříjemnější.

 

Jaká preventivní opatření byste lidem doporučili?
Při práci s počítačem bychom doporučili více relaxace, kvalitní pitný režim, procházku venku, kde není tolik suchý vzduch a klidně i pouze zavřít oči a na chvilku vypnout.

Co má člověk dělat, když se mu v poslední době zhoršil zrak?
Pokud člověk cítí subjektivní zhoršení zrakové ostrosti, není návštěva lékaře úplně nutná. Optometristé vyšetřují přední segment oka. U nás v Oční galerii jsme schopni zjistit veškeré refrkční vady, jež se dají řešit brýlemi. Dále pomocí nejmodernějšího aberometru DNEye Scanner 2 od společnosti Rodenstock změříme nitrooční tlak, tím pádem můžeme odhalit zelený zákal či počínající šedý zákal. Dále zjistíme, jak se vaše oko chová za různých světelných podmínek a jsme schopni na základě získaných dat vyrobit individualizovanou čočku přímo na míru vašeho oka. DNEye Scanner totiž měří oko pomocí více než 1500 záměrných bodů, čili zohledňuje i celkovou velikost jednotlivého oka i zornice. Vše vám pak ukážeme na televizní obrazovce, aby se pro vás stalo měření zraku nejen užitečným zákrokem, ale i zážitkem.

Jaké služby může člověk očekávat u dobrého optika?
U dobrého optika by člověk měl očekávat především kvalitní službu. Samotnému klientovi se může například líbit nějaký styl či tvar brýlí, jenž je však pro jeho potřeby či použité čočky naprosto nevhodný, proto by mělo dojít při výběru brýlí k symbióze a dobrý optik by měl zákazníkovi především poradit. Pravidelné kontroly by měly být především u lékaře, jak jsem již předestřel, pokud my sami odhalíme nějakou větší vadu typu zelený či šedý zákal, posíláme klienty k lékaři, aby byli pod dohledem. U nás jsme rádi, když se zákazníci staví na pravidelný servis brýlí či při subjektivních potížích, kdy už jim stará korekce nestačí. Na to většinou přijdeme u klientů, kteří střídají více obrouček a udělali si ze své oční vady výhodu a módní doplněk. Čekací doba se odvíjí od kapacity vyšetřovny, nicméně do týdne se většinou vejdeme a stává se i, že přijde zákazník a je změřen na počkání. Nicméně je zásada přijít na měření zraku odpočinutý, bez kontaktních čoček a počítat, že samotná refrakce trvá necelou hodinu.

Kontakt

Optika Oční galerie

Sokolovská 689/115
administrativní budova Rustonka 1

Telefon:+420 725 364 939

Web: www,ocni-galerie.cz/