Vinařství Holakovský: Víno dělané s láskou

Publikováno 18.05.2021
Eurípidés kdysi prohlásil "Kde není vína, tam není lásky". Ve Vinařství Holakovský na Jižní Moravě v obci Vlkoš jakoby si slova slavného starořeckého básníka vzali k srdci.

Vinařství Holakovský má relativně krátkou historii. Jeho majitel Jiří Holakovský si zhruba před pěti lety, ještě ani ne coby třicátník, vzal během studia vinařský obor, aby mu zůstal status studenta. V rodině měli malý sklípek, tak proč se něčemu nepřiučit? Přestože původně šel ekonomickým směrem, k jeho překvapení ho vinařství naprosto nadchlo. „Do té doby jsem byl spíš pivař, ale jakmile jsem se začal vinaření víc věnovat, ihned si mě získalo. Někdy v roce 2016 jsme proto začali velkou výsadbou. Začátky byly těžké, dělali jsme zhruba kolem 8 tisíc lahví, a etikety si lepili ručně. Tedy, lepila je moje žena, protože se nemohla dívat, jak to dělám já,“ popisuje s úsměvem začátky svého vinaření Jiří Holakovský.

Přestože přechod z teorie na praxi nebyl jednoduchý, Jiří Holakovský to nevzdal a usilovně dál pracoval (a pracuje) na Vinařství Holakovský. „Je třeba říct, že bez podpory rodičů a své ženy bych to určitě nedokázal. Aby toho totiž nebylo málo, kromě rodinného podnikání jsme založili také rodinu. Takže z nás byl najednou doslova rodinný podnik, kdy například na festivalech, žena kojila a já místo ní nalíval víno,“ dodává se smíchem Holakovský.

Přes nelehké začátky dělá dnes Vinařství Holakovský cca 15 tisíc lahví ročně. Navíc různých šarží (22 až 25), což je sice na malou produkci náročnější, ale zase pro zákazníky je to v degustaci mnohem zajímavější. Při výrobě se zde zaměřují hlavně na rulandské odrůdy, ale v nabídce najdou fanoušci vín i starší odrůdy jako Sylvánské zelené či Neuburské, které dnes již nejsou tak vidět.

Cílem vinařství je vyrábět do budoucna více strukturovaná vína z vlastních vinic. A udržet si osobní přístup: "Máme cílové zákazníky. Výpadek díky pandemii proto pro nás nebyl naštěstí až tak zásadní, ale přirozeně cítíme například absenci festivalů. A zase mě to jako introverta alespoň přinutilo jít do online prostoru a pořádat tam degustace. Neříkám, že bych to chtěl dělat pořád, ale je to zajímavá zkušenost a člověk může oslovit i lidi, kteří by se třeba do našeho vinařství jen tak snadno nedostali,“ vysvětluje Holakovský.

Vinařství Holakovský se nachází přibližně 1 km od obce Vlkoš u Kyjova. Sklípek poskytuje posezení až pro 30 osob. Ve sklepě je krásná degustační místnost s kamny, sociální zařízení (sprcha, wc) a jednodušší kuchyňské vybavení. V patře se pak nachází čtyři pokoje, každý o jiném počtu lůžek. Prostory jsou nově zrekonstruovány a je zde také prostor pro venkovní posezení a místo na gril. Do budoucna se navíc vinařství bude nadále rozrůstat, takže je i do budoucna na co se těšit.

th.

TIP NA DÁREK
Na e-shopu Vinařství Holakovský najdete téměř třicet druhů vín, kterými můžete obdarovat jak sami sebe, tak i své blízké a kamrády. Nakupujte na adrese www.vinarstvi-holakovsky.cz/eshop.

Vlkoš 696 41, Vlkoš
Tel.: +420 608 327 485
info@vinarstvi-holakovsky.cz
www.vinarstvi-holakovsky.cz

Facebook