Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
28. listopadu 2021, svátek má René
Vinařství Klučov: Navazujeme na tradici ze 14. století

Vinařství Klučov: Navazujeme na tradici ze 14. století

Dobré nápady někdy vznikají souhrou náhod a takový je i příběh Vinařství Klučov. Vinařka Klára Šinková se svěřila, že k výrobě vína je s manželem přivedlo objevení dávno zapomenuté historie středočeského Klučova, kde se vyrábělo již ve 14. století. Tehdy ho do Čech dovezl sám Otec vlasti Karel IV.!

Jak nápad na založení vinařství vznikl?

Vlastně úplně náhodou. My jsme se do Klučova přistěhovali kvůli manželově práci. Později jsme vysadili první hlavy vinné révy a až později jsme zjistili, že Klučov je obec s vinařskou tradicí již od 14. století, kdy Karel IV. dovezl do Čech vinnou révu. Našla jsem různé záznamy, a to víno bylo již tehdy podle dostupných pramenů evropského věhlasu. Na malé vinici hospodařil již šlechtický rod Smiřických a později i Marie Terezie Savojská, kněžna černokosteleckého panství. A právě šlechtična víno vyvážela do Evropy jako dárek. V tu chvíli jsme si s manželem řekli – tak se pojďme věnovat vínu, bude se mu tu dobře dařit, když se tu úspěšně pěstovalo a vyrábělo tolik let.

Takže jste náhodou navázali na 700 let starou tradici?

Dá se to tak říct, v podstatě jsme tu zakořenili. Energie tohoto místa nás strašně oslovila a v roce 2017 jsme na poli za domem založili svou první vinici – Šutrák. Později jsme vytvořili i sklípek a brali jsme to jako malý projekt pro rodinu a známé. Manžel je totiž z generace sklepmistrů, takže s výrobou vína má zkušenosti, ale mít vinohrad je zcela jiná disciplína...

Jak to myslíte?

Dříve bylo spíše běžné, že vinohradník vypěstoval révu, odvezl ji sklepmistrovi a ten z ní vyrobil víno. Mít obojí dohromady bylo dříve spíše raritní, je to trend posledních let. Museli jsme se tak naučit vše o pěstování víně, přiznám, že zpočátku to byl boj. Dále bylo potřeba Klučov ustanovit nově jako vinařskou obec a podali jsme žádost o zapsání do vyhlášky, abychom mohli mít viniční trať a produkovat přívlastková vína.

Jaké odrůdy dnes pěstujete?

Na Šutráku, který je orientován na jih pěstujeme tradiční odrůdy - Müller Thurgau, Rulandské modré, Sauvignon a Veltlínské zelené. Velká vinice je pak osázena moderními, ale o to zajímavějšími odrůdami, jako Solaris, Muscaris, Hibernal, Souvinier Gris, Cabernet Cortis či Saphira. Ty jsem si původně musela u manžela prosadit, protože on je zastáncem spíše tradice. Ale nyní si tuto volbu nemůžeme vynachválit. Malou vinici jsme vytvořili loni a pěstujeme na něm mimo jiné Ryzlink rýnský, tedy víno králů.

Kde můžeme klučovské víno ochutnat?

Víno prodáváme především prostřednictvím našeho e-shopu. Další možností je nákup v našem sklípku ve středu a v pátek, případně v (ne)VINNÉM stánku na Malé Vinici o víkendech. A samozřejmě lidé jezdí také na naše řízené degustace. Z Masarykova nádraží v Praze jste u nás za 45 minut.

Co když se lidem v Klučově zalíbí a rádi by tam strávili víkend?

Máme k dispozici tři apartmány, které jsou 50 metrů za vinařstvím a nad vinařstvím vzniknou ještě čtyři pokoje, pravděpodobně budou dokončeny ještě letos.

Pochutnáte si ještě na hroznech?

Musím se přiznat, že už nám všem lezou hrozny i ušima. Samozřejmě hrozny ochutnáváme, mně třeba nejvíce chutnají hrozny Muscaris nebo Solaris, které neuvěřitelně hezky voní. Ostatně obě necháváme v láhvích s vyšším obsahem cukru, a chutnají skvěle i v láhvích.

Když mluvíte o lahvích, kdo vám dělá etikety?

To je také zábavná shoda náhod. Naše sousedka Galina Miklínová, známá česká výtvarnice a režisérka. Etikety standardně nejsou její oblastí zájmu, ale vytvořila pro nás nejdříve jednu a začalo jí to bavit a myslím, že jsou opravdu nádherné. Vytvořila jich již 12 a všechny se nějak vztahují ke Klučovu či k našemu vinařství.

Jaká vína si nejraději otevřete doma?

My pěstujeme především vína, které nám samotným chutnají, takže každé víno z naší nabídky si rádi otevřeme, některá ale samozřejmě častěji. Já třeba miluji Sauvignon, z těch novějších odrůd je můj oblíbenec Souvinier Gris a Saphira, která má exotickou příchuť, příjemnou kyselinku a aroma ananasu. Manžel si pro změnu nejradši pochutná na Veltlínském zeleném. Ten ostatně považujeme i díky tomu, že se zde zřejmě pěstoval již dávno, za jednu z našich vlajkových lodí a chceme připravit i nějakou speciální edici.

Kontakt

Vinařství Klučov

Klučov, 282 01 Český Brod (pozn.: nachází se na cestě k truhlárně, která je na adrese Klučov 44)

telefon: +420 608 870 927

e-mail: info@vinarstviklucov.cz

web: www.vinarstviklucov.cz

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

18.12.2021 - 19.12.2021

Kryštof

30.11.2021 19:30

Tata Bojs

8.10.2021 - 20.12.2021

Festival Spectaculare

ČTĚTE DÁLE

Jakub Urban: z hezké lahve chutná kohoutková skvěle

Jakub Urban se věnuje již pátým rokem výrobě originálních pískovaných lahví. Jeho Projekt Kohoutková si klade za cíl zpříjemnit lidem pití kohoutkové vody a omezit tím tak zbytečnou produkci plastových obalů.

Do Mariánek do lázní i na běžky

Zima přináší do Mariánských Lázní ticho, klid a pohodu. Romantickou sněhovou atmosféru si můžete obohatit procházkou, lyžováním a večerním posezením v jedné z útulných restaurací či kaváren. Lázeňské místo obklopují rozlehlé náhorní plošiny s nadmořskou výškou 800–850 m. Díky jedinečným klimatickým a geografickým podmínkám lze poznat zasněžené Mariánské Lázně i jako „Ráj zimní lyžařské turistiky“.
Reklama
reklama

Lucie z rodinného Vinařství Opluštilovi: Víno děláme srdcem

Malé rodinné Vinařství Opluštilovi najdete v prosluněných Čejkovicích na Jižní Moravě. Rodina se věnuje vinaření již pět generací a navazuje na tradici předků, kteří brali vinařství jako samozřejmou součást života. Opluštilovi proto i nadále berou výrobu vína jako koníček a nejvíce radosti jim přináší úsměvy spokojených zákazníků. V čele vinařství stojí Radomír Opluštil, který po prarodičích převzal malý rodinný sklep a začal vinařit ve svých 18 letech. Lásku k vínu zdědili i syn Michal a dcera Lucie, která nám o své práci a vášnivém koníčku pověděla více.

Advent v Českých Budějovicích

Zastavte se v předvánočním shonu, zapomeňte na starosti, a přijeďte si užít kouzelnou vánoční atmosféru adventních trhů v Českých Budějovicích.

Od-farmáře.cz: Lokální potraviny rovnou na váš stůl

Když se spojí prvotřídní produkt s kvalitní službou, která myslí na zákazníky, je z toho vždycky oblíbená věc. Přesně tak uvažovali tvůrci nápaditého e-shopu a sítě prodejen Od-farmáře.cz. Odměnou jsou jim vracející se spokojení zákazníci a rozšiřování sítě po celé republice.