Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
26. listopadu 2022, svátek má Artur
Vinařství Klučov: Navazujeme na tradici ze 14. století

Vinařství Klučov: Navazujeme na tradici ze 14. století

Dobré nápady někdy vznikají souhrou náhod a takový je i příběh Vinařství Klučov. Vinařka Klára Šinková se svěřila, že k výrobě vína je s manželem přivedlo objevení dávno zapomenuté historie středočeského Klučova, kde se vyrábělo již ve 14. století. Tehdy ho do Čech dovezl sám Otec vlasti Karel IV.!

Jak nápad na založení vinařství vznikl?

Vlastně úplně náhodou. My jsme se do Klučova přistěhovali kvůli manželově práci. Později jsme vysadili první hlavy vinné révy a až později jsme zjistili, že Klučov je obec s vinařskou tradicí již od 14. století, kdy Karel IV. dovezl do Čech vinnou révu. Našla jsem různé záznamy, a to víno bylo již tehdy podle dostupných pramenů evropského věhlasu. Na malé vinici hospodařil již šlechtický rod Smiřických a později i Marie Terezie Savojská, kněžna černokosteleckého panství. A právě šlechtična víno vyvážela do Evropy jako dárek. V tu chvíli jsme si s manželem řekli – tak se pojďme věnovat vínu, bude se mu tu dobře dařit, když se tu úspěšně pěstovalo a vyrábělo tolik let.

Takže jste náhodou navázali na 700 let starou tradici?

Dá se to tak říct, v podstatě jsme tu zakořenili. Energie tohoto místa nás strašně oslovila a v roce 2017 jsme na poli za domem založili svou první vinici – Šutrák. Později jsme vytvořili i sklípek a brali jsme to jako malý projekt pro rodinu a známé. Manžel je totiž z generace sklepmistrů, takže s výrobou vína má zkušenosti, ale mít vinohrad je zcela jiná disciplína...

Jak to myslíte?

Dříve bylo spíše běžné, že vinohradník vypěstoval révu, odvezl ji sklepmistrovi a ten z ní vyrobil víno. Mít obojí dohromady bylo dříve spíše raritní, je to trend posledních let. Museli jsme se tak naučit vše o pěstování víně, přiznám, že zpočátku to byl boj. Dále bylo potřeba Klučov ustanovit nově jako vinařskou obec a podali jsme žádost o zapsání do vyhlášky, abychom mohli mít viniční trať a produkovat přívlastková vína.

Jaké odrůdy dnes pěstujete?

Na Šutráku, který je orientován na jih pěstujeme tradiční odrůdy - Müller Thurgau, Rulandské modré, Sauvignon a Veltlínské zelené. Velká vinice je pak osázena moderními, ale o to zajímavějšími odrůdami, jako Solaris, Muscaris, Hibernal, Souvinier Gris, Cabernet Cortis či Saphira. Ty jsem si původně musela u manžela prosadit, protože on je zastáncem spíše tradice. Ale nyní si tuto volbu nemůžeme vynachválit. Malou vinici jsme vytvořili loni a pěstujeme na něm mimo jiné Ryzlink rýnský, tedy víno králů.

Kde můžeme klučovské víno ochutnat?

Víno prodáváme především prostřednictvím našeho e-shopu. Další možností je nákup v našem sklípku ve středu a v pátek, případně v (ne)VINNÉM stánku na Malé Vinici o víkendech. A samozřejmě lidé jezdí také na naše řízené degustace. Z Masarykova nádraží v Praze jste u nás za 45 minut.

Co když se lidem v Klučově zalíbí a rádi by tam strávili víkend?

Máme k dispozici tři apartmány, které jsou 50 metrů za vinařstvím a nad vinařstvím vzniknou ještě čtyři pokoje, pravděpodobně budou dokončeny ještě letos.

Pochutnáte si ještě na hroznech?

Musím se přiznat, že už nám všem lezou hrozny i ušima. Samozřejmě hrozny ochutnáváme, mně třeba nejvíce chutnají hrozny Muscaris nebo Solaris, které neuvěřitelně hezky voní. Ostatně obě necháváme v láhvích s vyšším obsahem cukru, a chutnají skvěle i v láhvích.

Když mluvíte o lahvích, kdo vám dělá etikety?

To je také zábavná shoda náhod. Naše sousedka Galina Miklínová, známá česká výtvarnice a režisérka. Etikety standardně nejsou její oblastí zájmu, ale vytvořila pro nás nejdříve jednu a začalo jí to bavit a myslím, že jsou opravdu nádherné. Vytvořila jich již 12 a všechny se nějak vztahují ke Klučovu či k našemu vinařství.

Jaká vína si nejraději otevřete doma?

My pěstujeme především vína, které nám samotným chutnají, takže každé víno z naší nabídky si rádi otevřeme, některá ale samozřejmě častěji. Já třeba miluji Sauvignon, z těch novějších odrůd je můj oblíbenec Souvinier Gris a Saphira, která má exotickou příchuť, příjemnou kyselinku a aroma ananasu. Manžel si pro změnu nejradši pochutná na Veltlínském zeleném. Ten ostatně považujeme i díky tomu, že se zde zřejmě pěstoval již dávno, za jednu z našich vlajkových lodí a chceme připravit i nějakou speciální edici.

Kontakt

Vinařství Klučov

Klučov, 282 01 Český Brod (pozn.: nachází se na cestě k truhlárně, která je na adrese Klučov 44)

telefon: +420 608 870 927

e-mail: info@vinarstviklucov.cz

web: www.vinarstviklucov.cz

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Ventura Group – společnost pro vaše gastro večírky

Kdyby existoval český Dionýsos, jmenoval by se Ventura Group. Tato rodinná společnost provozuje tři vyhlášené restaurace a Český catering k tomu. Miluje, když může přichystat úžasné jídlo, když pivo teče proudem, hostům když chutná, radují se a bouřlivé oslavy trvají až do rána.

The Emblem Hotel: jedinečný koncept pro jedinečný večírek

Tento designový boutique hotel v Praze naleznete jen kousek od Staroměstského náměstí. Kromě luxusního ubytování ve vkusně zařízených pokojích a apartmánech nabízí také vlastní privátní spa a dokonalé zázemí pro uspořádání nejrůznějších soukromých eventů.
Reklama
reklama

Kojibakers: aneb produkty plné enzymů z plísně koji

Patnáct let pracoval na manažerských pozicích v IT společnosti a neuměl si představit, že by neměl jistotu stálého měsíčního platu. Zejména když se mu postupně narodily čtyři děti, jedno z nich handicapované, které od narození vyžaduje skutečně velkou péči. Postupně ale přišlo několik věcí, které jeho pohled na věc měnily, proto se rozhodl podat výpověď a pustil se do podnikání. Miloslav Laštovička založil v roce 2019 spolu s dvěma kolegy firmu Kojibakers, inspirovanou japonskou tradicí, která vyrábí za pomocí ušlechtilé plísně koji fermentované potraviny jako například miso, miso polévky, shiokoji a další. Ty momentálně dodávají jak do českých domácností, tak i do známých restaurací „Věříme, že tato unikátní »banka enzymů« má co nabídnout nejen v Asii, ale i zde v našich podmínkách,“ říká Laštovička.

Rozhovor: Štěpánčiny Divné čokolády

Štěpánčiny Divné čokolády jsou šokující, originální... prostě divné a to nás na tom nejvíc baví! Jak říká sama Štěpánka: „Mé čokolády se nejí, ale degustují.“

Kotelna v areálu Uhelného mlýna, eventový prostor kousek za Prahou

Během celého 20. století tu hned vedle železniční trati Praha-Drážďany v tisících rukou cinkaly šroubky a libčický industriální park se svým lomozem a dalekým dosahem patřil k významným průmyslovým srdcím, přeživším staré mocnářství. To však s koncem jedné a posléze i další historické éry dotepalo až téměř do úplného ticha, které nakonec před dvaceti lety ještě spláchly povodně. Ale nikdy není pozdě a část dříve průmyslového areálu Libčických šroubáren vstala z popela! Objekty Uhelného mlýna a Kotelny důstojně ožily k novým potřebám dnešního světa a staly se vyhledávaným místem pro konání firemních a společenských akcí.