Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
26. října 2021, svátek má Erik
Vydejte se do Křišťálového údolí

Vydejte se do Křišťálového údolí

V rámci Křišťálového údolí (Crystal Valley) mají turisté v Libereckém kraji jedinečnou možnost navštívit sklářské a bižuterní podniky i místní muzea. K poznávání Křišťálového údolí vám navíc letos v létě stačí jediná vstupenka.

Příběh Křišťálového údolí se začal psát už před více než sedmi sty lety a je plný nadějí a plánů, které sem ve středověku vedly sklářské rodiny a rody. Přivábil je dostatek kvalitního tvrdého dřeva, vody a písku. Zbudovali hutě a začali tavit a foukat sklo. Pak hledali a nacházeli jeho barvy a zdobili ho rytinami, výbrusy i malbami. Nevelké území, vzdušnou čarou nějakých sedmdesát kilometrů, se postupně specializovalo a v každém jeho koutě se vyvinul trochu jiný druh výrobků, které desetiletí od desetiletí schopnější obchodníci prodávali – a stále prodávají – doslova do celého světa. Křišťálové údolí dnes píše i příběh zcela nový. Nabízí desítky nevšedních a jinde neopatřitelných zážitků, expozic, interaktivních prožitků, otevřených dílen, stovky možností zkusit si na vlastní kůži něco nového, křehkého, krásného.

Jedna vstupenka vládne všem
S jedinou vstupenkou (cena: 250,- pro jednotlivce nebo 480,- pro rodinu na 7 dní, případně cena: 300,- pro jednotlivce nebo 530,- pro rodinu na celé léto) se stanete králem Křišťálového údolí a zažijete výrobu vánočních ozdob, sklářské hutě, brusičské dílny, jemnou šperkařskou práci i tavené plastiky. Těší se na vás funkční provozy i rozsáhlá muzea, zažijete tak současnost i historii Křišťálového údolí v 28 různých místech po celém Libereckém kraji. Projedete tak Krkonoše, Český ráj, Jizerky i Lužické hory.

th.

SEZNAM AKCÍ

24. 7. Sklářské a pivní slavnosti Harrachov,
Sklárna Novosad
12. – 15. 8. Křehká krása Jablonec n. N. – prodejní
a prezentační výstava skla a bižuterie
4. 9. Sklářská slavnost Kristiánov
18. – 19. 9. Skleněné městečko Železný Brod
30. 9. – 3. 10. IGS Nový Bor, mezinárodní sklářské sympózium
2. – 3. 10. Víkend Křišťálového údolí, dny otevřených dveří v celém Libereckém kraji
20 - 21. 11. Vánoce v Křišťálovém údolí

 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Tipy na večírky: Ta nejlepší místa, kde můžete zakončit rok 2021

Dva měsíce jsme (konečně) mohli popíjet s přáteli na zahradních oslavách nebo se jen tak toulat přírodou. Máme tu podzim a s ním je třeba znovu začít pracovat na 100%. Není to nic, co bychom vyloženě vyhledávali, ale vydělávat se musí. Práce ale ještě nutně neznamená, že nebude zábava. Je potřeba ventil a na to jsou ideální firemní večírky.

TOMI SUSHI: Japonské speciality u náplavky

Přímo u náplavky na Rašínově nábřeží nově najdete sushi bar nabízející lahodné japonské speciality. Otevření TOMI SUSHI bylo podle majitelů splněním dlouholetého snu. O tom, jak má chutnat správně připravené sushi, jak je složité sehnat v Česku kvalitní a čerstvé mořské ryby či o úskalích spojených s budováním nového podniku v pandemické době, jsme mluvili s šéfkuchařem Tomášem Šťovíčkem.
Reklama
reklama

Michal Kacetl: Víno děláme s respektem k přírodě

Malebné vinařství Kacetl ležící v obci Mackovice na Znojemsku je charakteristické svým přírodním přístupem k vínu a jeho šetrnou výrobou i pěstováním. Majitel Michal Kacetl se pro Pragmoon.cz rozpovídal o technologických postupech při výrobě lahodného moku, lásce ke koním nebo třeba o tom, co ho vlastně k profesi vinaře přivedlo.

World of Chilli: WOCHutnejte to nejlepší

Jednoho silvestrovského večera si dvě kamarádky - Hana Polanská a Alena Doležalová - před mnoha lety, posilněny lahví šampaňského, omylem objednaly namísto dvaceti chilli semínek sto krát větší várku. A to si původně chtěly vypěstovat jen něco málo pro sebe. A tak je zasely na parapetu, pak si musely pořídit malý skleník, aby se to takzvaně "někam vešlo" a dnes si pronajímají na Moravě řadu fóliovníků, kde ročně sklidí až tři tuny papriček.

Třený česnek: Ať má vaření říz!

Ve firmě Třený česnek se rozhodli dostat do restaurací, jídelen a především na váš stůl co nejvíce kvalitního česneku. Česnek pochází z malého rodinného hospodářství nedaleko Dvora Králové nad Labem a je opravdu poctivý.