Vydejte se do Křišťálového údolí

Publikováno 10.07.2021
V rámci Křišťálového údolí (Crystal Valley) mají turisté v Libereckém kraji jedinečnou možnost navštívit sklářské a bižuterní podniky i místní muzea. K poznávání Křišťálového údolí vám navíc letos v létě stačí jediná vstupenka.

Příběh Křišťálového údolí se začal psát už před více než sedmi sty lety a je plný nadějí a plánů, které sem ve středověku vedly sklářské rodiny a rody. Přivábil je dostatek kvalitního tvrdého dřeva, vody a písku. Zbudovali hutě a začali tavit a foukat sklo. Pak hledali a nacházeli jeho barvy a zdobili ho rytinami, výbrusy i malbami. Nevelké území, vzdušnou čarou nějakých sedmdesát kilometrů, se postupně specializovalo a v každém jeho koutě se vyvinul trochu jiný druh výrobků, které desetiletí od desetiletí schopnější obchodníci prodávali – a stále prodávají – doslova do celého světa. Křišťálové údolí dnes píše i příběh zcela nový. Nabízí desítky nevšedních a jinde neopatřitelných zážitků, expozic, interaktivních prožitků, otevřených dílen, stovky možností zkusit si na vlastní kůži něco nového, křehkého, krásného.

Jedna vstupenka vládne všem
S jedinou vstupenkou (cena: 250,- pro jednotlivce nebo 480,- pro rodinu na 7 dní, případně cena: 300,- pro jednotlivce nebo 530,- pro rodinu na celé léto) se stanete králem Křišťálového údolí a zažijete výrobu vánočních ozdob, sklářské hutě, brusičské dílny, jemnou šperkařskou práci i tavené plastiky. Těší se na vás funkční provozy i rozsáhlá muzea, zažijete tak současnost i historii Křišťálového údolí v 28 různých místech po celém Libereckém kraji. Projedete tak Krkonoše, Český ráj, Jizerky i Lužické hory.

th.

SEZNAM AKCÍ

24. 7. Sklářské a pivní slavnosti Harrachov,
Sklárna Novosad
12. – 15. 8. Křehká krása Jablonec n. N. – prodejní
a prezentační výstava skla a bižuterie
4. 9. Sklářská slavnost Kristiánov
18. – 19. 9. Skleněné městečko Železný Brod
30. 9. – 3. 10. IGS Nový Bor, mezinárodní sklářské sympózium
2. – 3. 10. Víkend Křišťálového údolí, dny otevřených dveří v celém Libereckém kraji
20 - 21. 11. Vánoce v Křišťálovém údolí