Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
Jiří Káfuněk: Jsme tradičně netradiční vinařství

Jiří Káfuněk: Jsme tradičně netradiční vinařství

Vinařství je jeho splněným snem! Jiří Káfuněk se jako mladý chlapec rozhodl, že se stane vinařem a za svým životním cílem si tvrdě šel. Svůj podnik založil v malebných Velkých Bílovicích v roce 2008 a od té doby ušel pořádný kus cesty. V rozhovoru pro Pragmoon.cz se rozpovídal o tom, proč své vinařství označuje jako tradičně netradiční, co ho vedlo k vytvoření veganského vína nebo po jaké láhvi z vlastní nabídky nejčastěji sám sáhne a také představí unikátní systém rozvozu lahví po celém Česku.

Sami se označujete jako malé moderní vinařství, kdy ale k nápadu a k založení vinařství došlo?

Rádi o sobě říkáme, že jsme Tradičně netradiční vinařství, což platí i o našem založení a samotném nápadu na vinařství. Dalo by se bavit o spoustě věcí, ale určitě ne o nějaké rodinné vinařské tradici. Celý ten nápad vinařit a vůbec se vínu věnovat vznikl v hlavě tehdy ještě šestnáctiletého kluka, který toho o vínu moc nevěděl a už vůbec nepocházel z vinařské oblasti. Vlastně vše, co by vás mohlo napadnout stálo proti němu, ale přesto v sedmnácti letech vyráběl první litry vína a v osmnácti postavil s pomocí rodiny první vinný sklep, tehdy ještě na zahradě u rodičÍů. Nezahálel ani v oblasti vzdělání. Byl přijat na vysokou školu, obor Vinohradnictví a vinařství, kterou úspěšně vystudoval. Rok od roku se objem vyráběného vína zvyšoval, a když nestačily nákupy hroznů, pořídily se první vinohrady, dva sklepy ve Velkých Bílovicích a poté další vinohrady. Samotné vinařství existuje od roku 2008. Rodinnou firmou jsme se stali na začátku Coronavirové krize, kdy jsme spojili rodinné síly.

kafunekvinarstvi.jpg

Na jakých vinařských tratích máte vinohrady? Čím jsou jednotlivé oblasti a tratě specifické a jak se promítá do chuti hroznů a vína? 

Začnu znovu a možná ne naposledy tím, že jsme trochu netradiční. Naší největší specialitou jsou cuvée. Každý, kdo u nás nebo od nás pil víno, jistě ochutnal naši Rakvickou horku, Slzy svaté Justýny nebo Ze Skřivánčího lohu. 
Hrozny pro Rakvická horku, víno charakteristické pro naše vinařství, rostou na našem nejzajímavějším vinohradu, který je naopak tradiční, a pořídili jsme ho před dobrými patnácti lety již jako starý sedmdesátpět let. Původně jsme ho chtěli vyklučit, ale po prvním vinobraní jsme od myšlenky ustoupili a obětovali jeho nižší výnosy za skvělé víno. Ač je to vinohrad náladový, je naší srdeční záležitostí a věříme, že si ho ještě dlouho necháme. 

Jaké turistické cíle v okolí Velkých Bílovic byste doporučil?

Lidé určitě znají místa jako Hradištěk a blízkou Lednici. Za nás vždy doporučujeme vzít si do Velkých Bílovic kolo a rozjet se po menších dědinách v okolí. Krásné jsou vinné sklepy Nechory u Prušánek, které dýchají pravým moravským životem, Vrbice, Kobylí či Rakvice. Od jara až do podzimu je jednoduchým a krásným zážitkem vyjet či vyjít si do vinohradů a cítit ten čerstvý vzduch. Degustace děláme a velmi rádi. Jsme v tomhle ohledu více neformální a raději si s lidmi o vínu povídáme a zajímáme se také o jejich názory a chutě. Dle nás není horší věcí, než někomu nutit vlastní chutě a snažit se ho přesvědčovat, že to co cítí je špatně. 

kafunekdegustace.jpg

Nedávno jste „lahvovali“ ročník 2021. Jak se povedl? 

Ročník 2021 byl bohatý na slunce i srážky a nesnažil se nás ničím překvapit. Vyšlo z něho výborné víno se spoustou cukru. 
Při doporučení budu začínat opět u našich cuvée a na všední večery nebo k dobrému jídlu doporučím Rakvickou horku, je to krásné svěží víno s nádechem křemičité půdy, na níž roste. A pro lidi, kteří raději sladší a aromatická vína doporučím Hibernal. Víno s typickou silnou vůní a výraznou chutí. V létě a zejména v parných dnech si lidé, stejně jako i my, rádi pochutnají na frizzante, tato vína jsou příjemná a dobře se pijí, lehce perlí ale na rozdíl od sektů vás bublinky nezahltí.

Kde vaše víno lidé zakoupí? 

Zde se dostáváme k naší unikátní službě. Lidé z Prahy a dalších širokých koutů naší krásné země si mohou víno objednat na e-shopu. Ale nemusejí čekat na kurýra nebo si pro něj chodit někam na náměstí, protože každý měsíc vozíme víno až k lidem domů. Stačí objednat u nás na e-shopu, nabrousit vývrtku a počkat až vám víno doručíme ke dveřím. Tuto službu jsme zavedli v době Covidu, kdy nás zklamaly vysoké ceny dopravy a procento rozbitých zásilek. 
Součástí většiny těchto závozů jsou i pravidelné dárečky z našeho vinařství, které lidem vozíme. Naposledy to byl balíček moravských koláčků. 

kafunekjidlo.jpg

Jaké víno si nejčastěji z vlastní nabídky otevřete Vy sám, mimo pravidelné degustování? 

Nejčastěji otevírám dvě vína. Prvním je Blauburger, tohle červené je neskutečně bohaté na chuť i vůni, je plné s dokonalou chutí zralých švestek. Druhým je Sauvignon z ročníku 2020, je to víno s nižší kyselinkou a výraznou chutí exotického ovoce. Z letošního ročníku si považuji naší speciální Pálavy, kdy jsme vyzkoušeli novou metodu výroby a podařilo se nám vyrobit víno s vysokou sladkostí a skvělou chutí. 

Chystáte v dohledné době nějakou akci, na kterou byste naše čtenáře rádi pozvali?

Akce ve Vinařství Káfuněk jsou pravidelnou záležitostí. Součástí našeho vína bývá na těchto akcích i skvělé jídlo. A abych neopakoval málo, tyto akce jsou netradičně tradiční. K těm tradičním lze zařadit Velké grilování na zahájení letní sezóny na začátku července a další menší grilování v průběhu léta. Také pořádáme Moravské víkendy se spoustou tradičních pokrmů. A letos na podzim nebudou chybět burčákové minislavnosti, zabíjačkový víkend nebo svatomartinská husa. A k těm netradičním. Letos poprvé pořádáme akci Snoubení vína s čokoládou, při které budeme ochutnávat skvělé čokolády z moravské čokoládovny ve spojení s naším vínem. A ta vůbec nejméně tradiční je Havajská párty na sklepě. Kdy v našem sklepě podáváme havajské jídlo a mícháme drinky z našeho vína a vermutů. Akcí v našem sklepě je spousta a určitě se nás vyplatí sledovat na Facebooku nebo Instagramu

kafunekhavaj.jpg

Dozvěděl jsem se, že jste zavedli také veganské víno, které jste si nechali certifikovat… 

Ano, to je pravda. S veganstvím pracujeme již značnou chvíli. Vlastně od té doby, kdy jsem si všiml, že vegané mají u nás na Moravě jen dvě možnosti jak se najíst - chleba či salát. Přišlo mi to smutné, když si člověk uvědomí, jak moc je veganských jídel, které dělaly už naše babičky. A tak jsme začali na každou akci zařazovat i jeden veganský pokrm. Tahle varianta se chytla a brzy jsme pořádali i kompletně veganské degustace s veganským rautem. Začínáme spolupracovat s veganskými gastro podniky, a tak jsme potřebovali nějaký důkaz, že jsou naše vína opravdu veganská. Zažádali jsme proto o certifikaci V-label pro tři naše vína a všechna se certifikovala. Jsme velmi rádi, že jdeme takto zákazníkům vstříc. Do budoucna budeme jistě tuto řadu rozšiřovat.

Všiml jsem si, že jste také velmi aktivní na YouTube. Co za tím stojí?  

YouTube je takový náš komunikační kanál se zákazníky, kteří s námi nemohou být v kontaktu. A jako mnoho dobrých nápadů i tenhle vznikl na začátku Corona krize. Začali jsme s menšími virtuálními degustacemi, které přerostli do online virtuálních degustací. Ty jsme spojili se závozem degustační sady a z celé akce se stal velký hit, kdy s námi mohli lidé popíjet skrze YouTube a online s námi diskutovat. Velmi populárními se stala i silvestrovská videa s nepovedenými záběry. Určitě se vyplatí nás sledovat i zde, letos chceme přidávat více videí nejen o dění u nás ve sklepě, ale i recepty s vínem a doporučení na výlety. 

kafuneklahev.jpg

Kontakt

Vinařství Káfuněk s.r.o.

Hlavní ev. č. 25
Velké Bílovice, 691 02, Česko

web: www.vinarstvikafunek.cz

telefon: +420 608 543 145 

Instagram: ZDE

Facebook: ZDE

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Milan Wimmer: Hostivar je součástí místní komunity

Milan Wimmer je už pět let ředitelem vyhlášeného pivovaru a restaurace Hostivar. Co všechno jeho práce obnáší, jak se popral s covidovým lockdownem nebo na jaké novinky se můžeme těšit, poodhalil v našem rozhovoru.

Monika a Lucie Wolfovi: Vyrábíme originální hypoalergenní šperky s broušenými kamínky

Za značkou MW Bižuterie se skrývá maminka s dcerou, které pro vás již od roku 2011 ručně vyrábí originální hypoalergenní šperky s broušenými kamínky. „Věříme, že si u nás vybere opravdu každá žena, protože mezi našimi šperky naleznete, jak decentní jednobarevné kousky, tak divoké barevné kombinace. Mezi naše oblíbené motivy patří různobarevné mandaly, díky kterým si naši tvorbu opravdu s nikým jiným nespletete,“ říká Lucie Wolfová (28).
Reklama
reklama

Pangeas: ručně šité kousky, co předávají radost

Švadlenka a zakladatelka značky Pangeas Zuzana Maštalířová se zhruba deset let živila jako realitní makléřka. Postupně ji ale kontakt s některými lidmi tak „vyčerpal“, že potřebovala někam uniknout. A našla šití, které netradičně doplnila o africké prvky. Pangeas nicméně nechce prodávat jen sukně a šaty, ale především probouzet náladu, sebevědomí a ženskou energii.

Prožijte české pivo – nositele tradice, historie a kultury

Je pevná a osvědčená, sahá daleko do historie, utváří naši kulturu a spojuje lidi – taková je tradice pivovarnictví u nás. Češi dali vzniknout celé kategorii piva – českého ležáku, a na to můžeme být právem pyšní. Na dlouhou tradici a zkušenosti navazují i nově vznikající pivovary a minipivovary s novými koncepty a rozmanitými pivy, která baví.

Cesta za pivem Karlovarským krajem

Na menších pivovarech je krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji jich existuje hned několik od těch nejmenších až po ty, co vyvážejí do celé země. Najdete tady klasické ležáky, ale i speciály s vřídelní vodou nebo bylinkami podobnými těm z Becherovky. Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě karlovarského piva.