Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
28. listopadu 2021, svátek má René
Poděbrady - od pramenu k prameni

Poděbrady - od pramenu k prameni

Nechte se pozvat „na skleničku“ do Poděbrad. Podává se přírodní minerální voda, která léčí srdce a cévy a v letních měsících příjemně osvěžuje. I kousek od Prahy si můžete vychutnat léčivou procházku od pramenu k prameni a užít si pohodovou atmosféru krásně upraveného lázeňského města i chuť zdravé vody.

K Poděbradům neodmyslitelně patří Jiří z Poděbrad, pohodová kolonáda, křupavé lázeňské oplatky a voda z léčivých minerálních pramenů. Kam se za těmi nejznámějšími vydat?

Na první altánek s Trnkovým pramenem narazíte naproti vlakovému nádraží. Právě tady začíná lázeňský park zdobený proslulými květinovými hodinami a Libenského kolonádou, pojmenovanou na počest zakladatele České kardiologické společnosti. Jak známo, na srdce jsou Poděbrady! Přímo poblíž oblíbených vodotrysků vyvěrá pramen Boček. V poklidné, a přitom živoucí atmosféře parku by se daly trávit hodiny. Vydejte se však na další ochutnávku – k Riegrovu pramenu na Riegrově náměstí je to co by kamenem dohodil.

Neopominutelnou degustační zastávkou je také místní zámek, vybudovaný českým králem Přemyslem Otakarem II. Psal se rok 1904, když jeho tehdejší majitel kníže Hohenlohe požádal jednoho ze svých hostů, aby mu v Poděbradech našel nový vodní pramen. Kopalo se dlouhé měsíce a teprve z hloubky bezmála 100 m vytryskla v červenci 1905 voda – a dokonce léčivá! Po svém objeviteli byl pramen pojmenován Bülow. Podnikavý kníže neváhal a o tři roky později založil lázně. Poděbrady byly záhy v módě – a navíc kousek od Prahy! Z prvního pramene, který měl pro rozvoj města nesmírný význam, už sice voda neteče, napít se však můžete z pramene Hohenlohe v příkopu u vchodu do zámku.

Od zámku je to jen kousek do Kubových sadů s dalším pramenem. Rozprostírají se při Labi na dohled od místní prvorepublikové vodní elektrárny, která patří k nejstarším svého druhu a je chráněnou kulturní památkou České republiky. Méně známý Žižkův pramen ochutnáte na Žižkově předměstí a mnohé další i jinde ve městě. Při plánování výletu spojeného s ochutnávkou minerálky jen nezapomeňte, že většina pramenů teče pouze sezónně.

Více se dozvíte na www.strednicechy.cz.

 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

ČTĚTE DÁLE

Do Mariánek do lázní i na běžky

Zima přináší do Mariánských Lázní ticho, klid a pohodu. Romantickou sněhovou atmosféru si můžete obohatit procházkou, lyžováním a večerním posezením v jedné z útulných restaurací či kaváren. Lázeňské místo obklopují rozlehlé náhorní plošiny s nadmořskou výškou 800–850 m. Díky jedinečným klimatickým a geografickým podmínkám lze poznat zasněžené Mariánské Lázně i jako „Ráj zimní lyžařské turistiky“.

Lucie z rodinného Vinařství Opluštilovi: Víno děláme srdcem

Malé rodinné Vinařství Opluštilovi najdete v prosluněných Čejkovicích na Jižní Moravě. Rodina se věnuje vinaření již pět generací a navazuje na tradici předků, kteří brali vinařství jako samozřejmou součást života. Opluštilovi proto i nadále berou výrobu vína jako koníček a nejvíce radosti jim přináší úsměvy spokojených zákazníků. V čele vinařství stojí Radomír Opluštil, který po prarodičích převzal malý rodinný sklep a začal vinařit ve svých 18 letech. Lásku k vínu zdědili i syn Michal a dcera Lucie, která nám o své práci a vášnivém koníčku pověděla více.
Reklama
reklama

Advent v Českých Budějovicích

Zastavte se v předvánočním shonu, zapomeňte na starosti, a přijeďte si užít kouzelnou vánoční atmosféru adventních trhů v Českých Budějovicích.

Pivovar Proud: Pivo, v němž je správná energie

Tento experimentální minipivovar sídlí v Plzni v budově bývalé elektrárny na soutoku řek Mže a Radbuzy. Spojili tedy sílu proudu řeky a energii elektrického proudu, proto Pivovar Proud. Stojí za ním Lenka Straková s Michalem Škodou a ve své práci kladou důraz na kvalitu, experimentování a spolupráci.

Svatojánský Dvůr - Vše, co si jen můžete přát

Svatojánský Dvůr je restaurace a hotel v historické budově v klidné části Prahy 8 Střížkov s výbornou dopravní dostupností a soukromým parkováním. S přípravou teambuildingů, firemních a vánočních večírků, máme mnohaleté zkušenosti.