Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
2. října 2023, svátek má Olivie a Oliver
Západočeská galerie v Plzni: Jerzy Nowosielski (1923–2011): Mezi aktem a ikonou

Západočeská galerie v Plzni: Jerzy Nowosielski (1923–2011): Mezi aktem a ikonou

Od narození jednoho z nejvýznamnějších polských umělců 20. století uplyne letos 100 let. U příležitosti tohoto výročí se jeho tvorba představuje českému publiku prostřednictvím komorní výstavy v Západočeské galerii v Plzni.

tibetan-beach-1983-acrylic-on-canvas-60-x-80-cm.jpg

08/09/2023 - 01/10/2023
přednáškový sál „13“
Autor:  Jitka Rohanová
Kurátor:  Petr Jindra

Nowosielski na cestě k vlastnímu uměleckému stylu prošel několikerou iniciací: avantgardní, surrealistickou a náboženskou (pravoslavnou). Právě směs takto různorodých, zdánlivě protichůdných tradic – disciplíny malířské avantgardy, imaginace surrealismu a strnulých pravidel pravoslavného kánonu ikonické malby – dodává jeho umění výjimečnou, neopakovatelnou atmosféru.

Umělec se věnoval jak světskému, tak sakrálnímu umění, a ve všech oblastech svého působení je jeho estetika soudržná a harmonická. Na jedné výstavě tak můžeme vedle sebe vidět ikonu Panny Marie, kanonický obraz Ukřižování, fenomény kulturní historie lidstva, žánrové náměty, ženské akty či geometrickou abstrakci. Náš výběr představuje všechny tyto různorodé složky Nowosielského tvorby.

Výstava se koná v rámci cyklu PL in PLzeň, který pořádá Polský institut v Praze ve spolupráci s městem Plzeň.

Zvláštní poděkování náleží pravoslavné farnosti Zesnutí Nejsvětější Marie Panny v Krakově, která vlastní autorská práva k sakrální tvorbě Jerzyho Nowosielského, a galerii Starmach v Krakově.

quartet-1962-oil-on-canvas-70-x-80-cm.jpg

VSTUP ZDARMA

Jerzy Nowosielski (1923–2011)
Malíř, pravoslavný teolog, myslitel – jeden z nejvýznamnějších polských umělců druhé poloviny 20. století. Narodil se v Krakově, kde také prožil většinu svého života. Jako syn Łemka (Łemkové jsou karpatské rusínské etnikum z polsko-slovensko-ukrajinského pohraničí) a popolštěné Rakušanky byl vychováván na pomezí latinské a ortodoxní kultury.

Jeho malířské umění je příkladem soudržné estetiky, založené na teologii ikony a duchovním odkazu pravoslaví. Důležitou součástí jeho díla jsou sakrální nástěnné malby; umělec navrhoval interiéry svatostánků různých křesťanských církví, avšak dokázal využít malířství Byzance také ve světské malbě: krajinomalbě, aktech či abstrakci. Jeho neopakovatelný styl se formoval na křižovatce tradic Západu a Východu – avantgardy a byzantského umění. Ze surrealismu převzal atmosféru víceznačnosti a tajemství; z ikony pak hieratičnost, silnou konturu a plošnost tvarů, a také hlubokou symboliku světla a barvy. V Nowosielského tvorbě, stejně jako v byzantské tradici, je celá skutečnost posvěcována. Malířské ztvárnění není ani tak simplifikací, jako spíše zhuštěním reality, snahou vystihnout podstatu světa. Nowosielského malby jsou, se svou harmoničností a klidnou logikou kompozice, výrazem přijetí reality. Smíření se světem, které se v těchto obrazech skrývá, může přinášet návštěvníkům výstav velké potěšení.

Nowosielského silná umělecká vize, zakořeněná v tradici avantgardy, navazuje na umělecké bohatství meziválečného Polska, ale také na celou středomořskou kulturu: antiku, Egypt a starokřesťanské umění z období jednoty církve, jak je známe z památek z oblasti Sýrie, Mezopotámie, Etiopie či Kapadokie. Jeho tvorba nás utvrzuje v přesvědčení, že i v době videoartu, instalací a performancí může být umění se zázemím ,starého‘ řemesla novátorské a v mnohém překvapivé.

Letos v lednu uplynulo 100 let od umělcova narození. Polský Sejm proto rok 2023 vyhlásil Rokem Nowosielského.

www.zpc-galerie.cz

logo-2_1.png

ČTĚTE DÁLE

SUKHISHVILI - Gruzínský národní balet v ČESKÉ REPUBLICE!

Nový celovečerní program a jedinečná atmosféra zanechají nezapomenutelné dojmy!

Lucie Bílá představuje svou Srdeční záležitost

Přípravy uvedení nového muzikálu Srdeční záležitost v Divadle Lucie Bílé pomalu směřují ke svému konci. Na jevišti scény v pražské Karlově ulici v těchto dnech pod vedením režiséra Antonína Procházky a choreografky Ivany Hannichové probíhají poslední zkoušky a ladí se finální detaily před slavnostní premiérou. Ta se uskuteční již ve čtvrtek 28. září v Den české státnosti.
Reklama
reklama

Městské divadlo Kladno: říjen plný hlouposti a setkání s ďáblem

Pro milovníky divadelních představení tu máme velkou pozvánku do Městského divadla Kladno. Začátkem října si nenechte Jak jsem potkal ďábla, nebo Eva tropí hlouposti.

Komplex Resort klášter Želiv je plný možností

Komplex Resort klášter Želiv se nachází v klidném prostředí soutoku Trnávky a Želivky, vzdálené asi 10 km od hlavní dálniční tepny D1 – exit 90 Humpolec, přibližně na půl cesty mezi Prahou a Brnem.

Snímky o blízké budoucnosti, osobnostech architektury a designu i masterclass. Začíná mezinárodní festival Film a architektura.

Dvanáctý ročník festivalu Film a architektura s hlavním tématem Konstrukce bude ve dnech 29. 9. – 4. 10. 2023 k vidění jak v zavedených kinech, tak na netradičních lokacích v celkem 29 městech po celé České republice a na Slovensku. V rámci více než 80 promítání nabídne téměř 40 krátkých a celovečerních snímků z celého světa. Doprovodný program bude obohacen o přednášky, hudební performance a především debaty se zahraničními tvůrci i architekty.