Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
26. října 2021, svátek má Erik

Jan Svoboda: Masarykovo pojetí humanity a demokracie

Místo:
Národní muzeum - Národní památník na Vítkově
Datum:
14.10.2021 16:30
Cena:
120 Kč
Web:
Z cyklu přednášek pro veřejnost připravených ve spolupráci s vědeckými pracovníky Filosofického ústavu Akademie věd ČR k výstavě Parlament!
Přednáška se zaměří na Masarykovo specifické pojetí humanity. V potřebné tematické návaznosti se pokusí osvětlit důležité sociologicko-historické i některé politické dobové kontexty, na jejichž pozadí se stane zřejmé, proč se tento ideál pro něho stal vůdčím nadčasovým ideálem národa a tím v podstatě nejvlastnější nosnou komponentou jeho radikalizující ho se konceptu demokracie. Masarykovo neochvějné přesvědčení v potřebu trvalého prosazování ideálů humanity a demokracie však nebylo pouze entuziastickou vírou v jedinečnost českého národa a jeho zvláštní dějinné poslání. Českou humanitu vždy Masaryk důvodně vnímal jako neoddělitelnou součást humanity světové čili jako její originální a obohacující součást. Masaryk věřil, že důsledným a odpovědným prosazováním ideálů humanitních se postupně podaří jednotlivé národy účinně integrovat do vyššího nadnárodního demokratického celku, za jehož budoucí živoucí součást považoval tzv. „novou“ Evropu. I na tyto skutečnosti se bude tematicky soustřeďovat proponovaná přednáška. Přednáší: PhDr. Ing. Jan Svoboda, M.A., Ph.D. Vstup na přednášku je v rámci vstupenky na výstavu. 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Tým e-Finance zabodoval na extrémním světovém závodu 34. ročníku Redbull Dolomitenmann 2021!

Již počtvrté měl koncern e-Finance, a.s. na mezinárodním extrémním závodě Redbull Dolomitenmann v tyrolském Lienzi na startu svůj tým. Respektive letos byly týmy rovnou dva, a to ASS Brno e-Finance a EFI Pivovar. Tento opravdu tvrdý závod, který prověřuje sílu, vytrvalost a pevnou vůli závodníků, má celkem 4 disciplíny. Běh, paragliding, horské kolo a kajak.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je jedinečný filmový svátek v prostředí lázeňského města. Filmy z celého světa soutěží v několika kategoriích a jsou hodnoceny jak odbornou, tak i diváckou porotou.
Reklama
reklama

Maruška Veg: Lidé častěji volí rostlinné alternativy

Veganství a hledání neživočišných alternativ v jídle je velký trend posledních let. Food influencerka Marie Donajová se již šest let stravuje vegansky a desetitisíce lidí svými jednoduchými recepty na sociálních sítí inspiruje k hledání dokonalé chuti bez špetky masa.

11. ročník Fotograf Festivalu s tématem Pozemšťané*ky

Všichni jsme pozemšťané a pozemšťanky, a jako takové by nás měly zajímat klimatické změny. Jedenáctý Fotograf Festival se zaměří na téma, které bylo vlivem pandemie koronaviru upozaděno a přitom již několik desítek let doslova žadoní o naši pozornost. Kurátor festivalu Lukáš Likavčan sleduje, jakým způsobem klimatické změny vnímají lidé mimo obor současné vědy. Během šesti týdnů festival nabídne 13 výstav a intervencí do veřejného prostoru, doprovodný program formou přednášek, projekcí či open call pro středoškoláky. Festival rovněž využije své dlouholeté mezinárodní kontakty a uspořádá tzv. Portfolio review, v rámci něhož budou vybraní čeští umělci prezentovat svoji tvorbu významným zahraničním tvůrcům a teoretikům.

Z Prahy do jiného světa - vystoupejte na drsný Tok

Divoká a zdánlivě nedotčená příroda, ticho, klid a větřík, který v létě turisty i cyklisty zaručeně osvěží. Zní to jako ideální nápad na výlet za Prahu? Obujte pohorky anebo připravte kolo a nechte se inspirovat. Čeká vás stoupání na nejvyšší vrchol Brd, který si své prvenství musel vybojovat.