Nikola Džokić: Byl bych šílený a líný Batman

Publikováno 19.07.2019
Za každou cenu pobavit, protože to je ta nejlepší náplň života! Nikola Džokić před dvaceti lety přišel se svojí maminkou do Česka a ihned si ho zamiloval. V stověžaté matičce Praze se přes práci IT analytika postupně dostal k černému humoru, jemuž není téměř nic svaté. S kamarády zakládal legendární Facebookovou stránku „Stay Zmrd“ a časem začal dělat živý humor formou stand-up komedie a v současnosti patří k nejvyhledávanějším komikům v české kotlině.

Již několik let tak baví fanoušky po celém Česku svými výstupy, ve kterých si střílí s předsudků o Srbsku nebo z běžných městských neduhů, jako je kouření marihuany. V současnosti působí v legendární partičce Underground Comedy a spatřit ho můžete i na televizi Prima v Comedy Clubu. Proč by neměl nikdy být extrémně bohatý a jaký styl humoru mu nejvíc sedí, se dozvíte v našem exkluzivním rozhovoru.

Jak byste se ve dvou větách čtenářům představil?

Stand-up komik. Vždy Srb, nikdy kladivo.

Do jaké míry čerpáte při svých výstupech z vlastní zkušenosti?

Musím říct že bohužel skoro furt. Jedna z nejdůležitějších charakteristik dobrého stand-upu je, aby vám lidé věřili to, co říkáte. A je naprosto jasný že každý příběh nebo vtip se trosku „dobarvi“ aby to znělo líp nebo bylo vtipnější ale v samotném základu to musí být něco, co je spojeno s vámi. Takže jak jsem říkal, bohužel furt čerpám z vlastních zkušeností.

Fandíte nějakému sportovnímu týmu? Ve svých vystoupeních se vyjadřujete o srbských fanoušcích…

Od malička je můj srdcový tým Červena Hvězda Bělehrad! Na Zvezdě jsem vyrůstal. Sport mě baví moc a sleduju víc věci, teď třeba NBA nebo obecně fotbal. Taky mě baví vodní polo. Bohužel, kromě Polska, Srbsko má nejagresivnější fanoušky, kteří za sebou dost často nechávají bordel a problémy, a mě to mrzí, protože Srbsku dost to špiní jméno. To jsme před pár lety mohli to vidět i v Praze. A ačkoliv to není nic vtipného, já se z toho občas snažím těžit, a něco vtipného říct (smích).

Koho z kolegů máte nejraději?

Já mám nejradši každého, kdo se postaví před lidi a pokusí se je pobavit. Protože ono to chce dost odvahu, a každý kdo to překoná a tenhle druh exhibicionismu mu přijde důležitější než tréma, je můj oblíbenec (úsměv). Jinak se nejvíc směju historkám s chytrou, a hlavně vtipnou pointou.

Co je pro Vás „TOP“ v branži?

Pokud se bavíme o Česku, tak například to, co nedávno udělali kolegové z Na Stojáka, a to k 15. výročí této značky, kdy uspořádali tour po velkých městech, kde měli i přes 1000 diváků na každé show. To v rámci českého stand-upu povazuju za nejvíc TOP. Nebo třeba hodinový speciál, to je taky dost mazec.

Jaký máte vlastně vztah k Srbsku?

Paradoxně já si moc ze Srbska srandu nedělám. Většina mých keců na Srbsko je spíše ukázka stereotypů, které lidé mají a většinou je to blbost. Já svou vlast vážně miluju a vadí mi to.

Čím si Vás Praha nejvíce získala?

Praha je už 19 let mým domovem a zamiloval sem se do ní hned jak jsme sem s mámou přijeli. A do teď mě to nepustilo. Ale budu férový a řeknu že mam v lásce i jiná města, jako třeba České Budějovice nebo Olomouc. A taky i to Brno docela, je to cool město.

Kde vidíte nedostatky?

Praha naprosto špatné město pro cyklistiku. Sám na kole nejezdím, a o to víc mě štvou cyklisté, kteří riskují krk, aby mohli jezdit. Praha proste není město pro cyklistiku. Například v Berlíně funguje nesrovnatelně lépe.

Máte něco svatého, z čeho si nikdy nestřílíte?

Z dětí. Ty jsou pro mě „no-go“. No a moc netahám politiku do svých výstupů. Ano, zmíním občas politiku, ale spíš se jen zlehka zmíním o nějaké kauze. Politiku radši nechám na jiných (úsměv).

A baví Vás takový humor?

Funguje to ve světě a funguje to i tady. Kolegové z Underground Comedy a Na Stojáka dělají společně politicko-satirickou panelovou show „Neseme Vám noviny“ a to je pro mě ukázka toho, jak to jde dělat vtipně.

Vadí vám něco u kolegů?

Neřekl bych přímo vadí, ale zabíjí to potenciál těch lidí. To jsou ty o rodině, manželce a dětech. Toho už bylo tolik, že by to musela být nějaká bomba, aby mě to zaujalo.

Je velký rozdíl mezi publikem v Praze a mimo Prahu?

S kolegy z Underground Comedy se snažíme hodně cestovat a šířit srandu i mimo Prahu. A přiznám se, strašně mě to baví! Některé stand-upy jsou trošku mířeny na pražskou bublinu, ale zároveň máme víc materiálů a dokážeme odhadnout publikum. Třeba, vystoupeni ve Valašském Meziříčí mě hrozne bavilo, skvělí lidí, skvělý prostor. Super bylo třeba Brno nebo Plzeň. Ostrava nás taky nikdy nezklamala!

Máte i po letech praxe trému s vystoupení před publikem?

No samozřejmě, bez toho to nejde (úsměv). V tom je trošku to kouzlo, odměna je pak o to větší. Trému mám když jdu poprvé ven s novou věci, protože nevím jak to bude fungovat. Bez lidí to moc nejde otestovat, takže i pokud s tím jdu na menší open-mic večer, porad je tam třeba 50 lidi. Pokud někde mám odzkoušené výstupy, tak je ta tréma minimální a spis se na to hodně těším!

Kolika trestním oznámením jste čelil? Co byl největší průšvih?

(smích) Zatím žádnému. No ale uvidíme… uvidíme! A samozřejmě je známé, jak na nás ještě ve Stay Z podala trestní oznámení Iveta Bartošová kvůli stránkám o jejím synovi Arturovi. Ty jsme ale ihned stáhli, protože jsem jí nechtěli nijak ubližovat.

Na jaký největší průšvih ve své kariéře si vzpomenete?

Těch bylo… (smích) Třeba když jsem za začátku vystupoval v malém stanu na nějakém místním festivalu. On to vlastně stan ani nebyl, ale taková plachta kde nám dali kombo a mikrofon, s tím ať rozesmějeme lidi, kteří šli po cestě, kde všude byly stánky s občerstvením. Řeknu jenom tolik, že mě zaprvé nikdo neslyšel, a nikdo ani slyšet nechtěl. Vedle byl navíc stánek s langošema a lidí spis zajímalo jídlo, než nějaký týpek, co zpoza plachty řve nějaké nesmysly.

Už jste se konečně dočkal a vystupoval jste v srbštině před domácím publikem?

Ještě bohužel ne, ale hrozne se na to těším a už mám i připravený vystup. Brzy na to dojde.

Jak vlastně vznikla skupina Stay Zmrd?

Rozjeli to kamarádi a já se k tomu přidal. Hlavní pointa byla nebýt sluníčkový. Poté jsme nabalili ještě pár kámošů a vznikla taková pekelná skupina asi 7-8 lidi, kteří začali společně vracet slávu starému dobrému kontroverznímu humoru pomocí Facebooku. Za pomoci textů a koláží jsme začali bruslit na tenkém ledě černého humoru. Brzo se z toho stal velký kult a žije to do dneska.

Jak jste se vůbec dostal ke stand-up komedii?

Úplně náhodou. Hrozně dlouho sem to chtěl zkusit, protože sem dlouho sledoval zahraniční scénu. Jednou jsem se dozvěděl, že Underground Comedy má konkurz, narychlo se připravil i s kámošem Lukášem a šli jsme to zkusit. A od té doby to je něco jako droga. (smích)

Co Vás na tom tak baví?

V dnešní době má každý z nás problémy a spoustu starostí. Pokud někdo přijde na show a těch 15 minut co mě poslouchá na to zapomene, dobře se nasměje a je chvíli šťastný, tak to má smysl. A to mě na tom nejvíc baví, dělat lidi šťastný.

Co považujete za svůj dosavadní vrchol?

Já pevně doufám, že jsem vrcholu ještě nedosáhnul. (úsměv) Pokud se ale bavíme o tom dosavadním, tak už to že vystupuji v televizi a že mě lidé postupně začínají znát a vědí, jaký humor ode mě mohou čekat.

Pořád myslíte, že byste pro dobro lidstva neměl být bohatý?

(smích) Mohl bych být bohatý, to je v pohodě. Nesmím být hodně bohatý, to bych určitě udělal nějakou pakárnu… Třeba bych se sebe udělal Batmana, ale byl bych šílený a líný Batman, kterému by se nic nechtělo dělat a když by něco udělal, byla by to strašná blbost.

Co chystáte na nejbližší týdny a měsíce?

Kromě vystoupení na letních festivalech chci hlavně odpočinout a zkusit dát do kupy všechny nápady co mam a připravit nové věci na novou sezonu. A taky plánuju se jet někam k moři fotit na sociální sítě a štvát lidi. A taky nějaké to jedno pivo s kamarády. Dobře, víc než jedno pivo. Vždyť bude léto!

Facebooková skupina Stay Zmrd, nyní již jen Stay Z, vznikla v roce 2011 jako protiklad ke kampani Stay Pozitive. Mezi zakladatele patří například Michal Skřivan nebo Dominik Ladsman, který produkuje koláže již pod vlastní značkou TBMK. Skupina je zaměřena na černý a ještě černější humor, který již hýbnul žlučí nejedné celebritě či politikovi. Mezi prvními se k ní připojil i náš respondent Nikola Džokić, jehož smysl pro bezskrupulózní humor předurčil i jeho kariéru v českém stand-upu.