Tipy na výlety aneb Jak naložit s volným časem (a hlavně pohybem)

Publikováno 20.05.2020
Čas v karanténě nám pomalu končí, tak vám dáme pár tipů, kam se vydat... když už konečně zase můžeme.

DĚČÍN, MĚSTO, KTERÉ MUSÍTE ZAŽÍT

Užijte si romantickou krajinu národního parku České Švýcarsko. Děčín je vstupní branou do krajiny tajemství skalních masivů, panenské přírody a vodních zákoutí. Naleznete zde zámek s rozsáhlými zahradami, lesoparky s výhledy na Labský kaňon a dominanty. Zažít můžete adrenalinový výstup na via ferratu s šestnácti sto metrů dlouhými cestami. Cyklisté jistě ocení množství cyklotras a cyklostezek. Zrelaxovat pak můžete v místním Aquaparku. Děčín a jeho okolí je místo, které nesmí chybět na Vašem seznamu navštívených míst.

www.idecin.cz

NA VÝLET S VÝHLEDEM

Rozhledna Vodárna patří k dominantám města Kolína vzdáleného méně než hodinu jízdy od Prahy, jedná se o významnou technickou a architektonickou památku. Čtyřicet pět metrů vysoká věž nabízí vyhlídku z nejvyššího patra na značnou část Polabí a při dobré viditelnosti až do Krkonoš. Unikátní je přístup do prostoru bývalé vodní nádrže. V březnu je rozhledna otevřena od pátku do neděle, v dubnu denně mimo pondělí v době od 10.00 do 16.00 hod, v květnu v době 9.00 – 18.00 hod.

Ulice Míru, Kolín, www.vodarnakolin.cz

STÁTNÍ ZÁMEK NÁCHOD VÁS ZVE K NÁVŠTĚVĚ

Od poloviny 13. století se nad městem Náchod tyčí hrad, později v letech 1566–1614 přestavěný na renesanční zámek, který patří k největším turistickým atraktivitám. Návštěvníci si mohou vybrat hned z několika prohlídkových okruhů – reprezentační pokoje Piccolominiů, salony druhého patra, expozice Na dvoře vévodském, unikátní sbírka řádů, mincí, vyznamenání posledních majitelů zámku, věž s hladomornou, vyhlídková terasa a středověké sklepy. Bývalý zámecký příkop nyní obývají medvědi Ludvík a Dáša.

www.zamek-nachod.cz, www.mestonachod.cz

ZÁBAVNÍ VĚDECKÝ PARK VIDA!

Brněnský zábavní vědecký park VIDA! se nachází v bývalém pavilonu D brněnského výstaviště. Na ploše přes šest tisíc metrů čtverečních je připraveno přes sto sedmdesát pět interaktivních exponátů, díky kterým mohou návštěvníci lépe porozumět světu kolem nás a které přibližují základní principy přírodních jevů. Doprovodný program zahrnuje představení plná vědeckých pokusů, promítání 3D filmů, výukové programy pro školy, labodílny pro rodiny s dětmi, pokladovou hru v expozici, speciální prostor pro kutily i akce VIDA! After Dark pro dospělé návštěvníky.

Křížkovského 554/12, Brno, www.vida.cz

HRAD LOKET

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb. Hrad Loket je prodchnut historií, příznivci tajemných příběhů a záhad si tu přijdou na své, hlavně v expozici útrpného práva, neboli tortury. Pohybující se figuríny v životní velikosti předvádí několik způsobů mučení spolu s nervy drásajícím zvukovým doprovodem.

Zámecká 67, Loket, www.hradloket.cz

PEVNOST JOSEFOV

Nechte se unést zpět do historie, časem zpátky do doby císaře Josefa II. při romantické prohlídce tajuplných podzemních prostor osvětlených svícemi. Dobu barokní pevnosti Josefov, která se nachází na soutoku řek Metuje, Úpy a Labe, dokreslí originály soch Matyáše Bernarda Brauna, pocházející z jaroměřského náměstí. Expozici dělostřelectví, která se otevřela roku 2019 najdete v bastionu číslo 9. Zabírá velkou část prostor, které měly sloužit ke skladování vojenského materiálu. K vidění jsou zde kanóny od roku 1780 po konec 20. století.

Okružní 34, Josefov, Jaroměř, www.pevnostjosefov.cz

ZROZENÍ ZEMĚ

Jak se zrodila Země a ostatní planety Sluneční soustavy? Odkud pochází náš Měsíc? Jak se Země stala planetou podporující život? Je možné, že život sám ovlivnil podmínky na Zemi tak, aby zde mohl existovat? Naše planeta je rájem pro život. Je však rájem jediným? Přijďte se podívat na nový film do Planetária Praha o původu naší planety. Díky unikátní projekci, při níž obraz diváky zcela obklopuje, je spletitý příběh původu naší planety a života na jejím povrchu určitě mimořádným zážitkem.

Planetárium Praha, Královská obora 233, Praha 7 (park Stromovka), www.planetum.cz

ARCHEOPARK PRAVĚKU

Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím. Areál je umístěn za místní ZŠ Všestary a krytým bazénem. Můžete se sem vydat po archeocyklostrase v délce 12 km, která spojuje Hradec Králové se Všestary a vede po místních archeologicky význačných lokalitách.

Všestary 238, Všestary, www.archeoparkvsestary.cz

DRÁBSKÉ SVĚTNIČKY

Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypínala na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. V současné době je tato bývalá pevnost jedním z nejnavštěvovanějších míst kraje, protože nabízí úchvatné výhledy do nádherné krajiny Chráněné krajinné oblasti Český ráj, která byla v roce 2005 vyhlášena geologickým parkem UNESCO.

Dneboh, Mnchovo Hradiště, www.lesycr.cz

ZÁMEK ŠTIŘÍN

Hotel Zámek Štiřín leží asi 22 km od jižního okraje Prahy, v malebné krajině středního Posázaví. V současné době slouží zámek jako luxusní ubytovací zařízení se širokou škálou sportovních aktivit. Nedílnou součástí areálu je golfový park a památkově chráněný hospodářský dvůr se sály, ubytovací kapacitou a pozoruhodnou restaurací Atis ve stylu organické architektury. V Domě Atis je celoročně otevřeno relaxační centrum, kde najdete fitness, saunu, whirlpooly, solárium, masáže a kosmetiku.

Ringhofferova 711, Kamenice, Tel.: +420 724 509 603, www.stirin.cz

LETECKÉ MUZEUM V KUNOVICÍCH

Dotkněte se kusu historie. V Leteckém muzeu v Kunovicích nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru. V expozici je několik unikátních letounů, prototypů a letounů se zajímavou historií, které nikde jinde než v Kunovicích nenaleznete. V pokladně si můžete zakoupit studené i teplé nápoje a vybrat si z široké nabídky leteckých suvenýrů.

Letecká 1383, Kunovice, Email: muzeum-kunovice@seznam.cz
Tel.: +420 728 410 274, www.muzeum-kunovice.cz

POKLADY ZE STŘEDOVĚKÝCH TVRZÍ A HRÁDKŮ JESENICKA

Západní kout Rakovnicka je typický středověkými tvrzišti kruhového půdorysu a malými hrádky. Zásluhou místního Vlastivědného kroužku došlo v roce 1961 k archeologickému výzkumu tvrziště v Tleskách. Zcela unikátní nález neporušené keramické konvice s několika stovkami skleněných kroužků v kamenných základech tvrze z 2. poloviny 13. století proslavil tuto lokalitu jako tzv. Tleský poklad.

20. 3. 2020, Vlastivědné muzeum Jesenice, Mírové nám. 15, Jesenice
Tel.: +420 313 59 93 59, jesenice@muzeumtgm.cz, www.muzeumtgm.cz

CHEBSKÝ HRAD

Chebský hrad, jehož předlouhá historie se začala psát již na počátku 12. století, představuje zcela ojedinělý příklad císařské falce zbudované panovníky ze štaufské dynastie a jde o jednu z nejvýznamnějších románských památek České republiky. Během návštěvy vás čeká hradní palác, Černá věž, Kaple sv. Erharda a Uršuly, Kuchelhaus (aka Gordonův dům), kasematy (bezpečný prostor proti ostřelování), mlýnskou věž a hradní nádvoří. A také nějaké ty tajemné pověsti, v nichž nechybí alchymisté, duchové a krvavá hostina!

Dobrovského 21, 350 02 Cheb, Tel.: +420 602 169 298, www.hrad-cheb.cz

PROŽIJTE BAREVNÉ LÉTO V TŘEBONI!

V Třeboni je pro Vás připravena pestrá paleta barev, tónů, chutí a vůní. Stými barvami rozkvete město při Jarní slavnosti, výstavě Amarylis na zámku a Otevírání lázeňské sezóny. Uši vám nakrmí tóny Třeboňských nocturen a desítky koncertů. Nové chutě podráždí mlsné jazýčky při Čokoládování, Švýcarském jaru nebo Street Food Festivalu. Energii do žil vlije krásná příroda při cyklovyjížďce Třeboňská šlapka. Poeticky naladí přehlídka Třeboň poetická a tělo i duši pohladí pobyt ve slatinných lázních. Brány historické perly v rybniční krajině jsou Vám otevřeny dokořán.

www.itrebon.cz

PRVNÍ LETOŠNÍ MLÁĎATA V ZOO LIBEREC!

Na první mláďata nového roku si liberecká zoo musela letos chvíli počkat. Oproti předchozím letům, kdy se první ptáčata klubala na svět již během úvodních dní, letošní první přírůstky zahrada zaznamenala až třetí lednový týden. Všechna první mláďata roku 2020 obohatila úsek kopytníků a jsou jimi nyala nížinná, buvolec běločelý a sambar skvrnitý. Začátkem února se pak k nadílce mláďat přidal i úsek žirafí. Zoo Liberec je otevřena letos 366 dní, najděte si čas na návštěvu.

www.zooliberec.cz

ZÁMEK ZRUČ NAD SÁZAVOU

V nově zrekonstruovaném zámku je možné navštívit dva prohlídkové okruhy, kde se můžete například zaposlouchat do hrající orchestrionu z roku 1885 a vystoupat na zámeckou věž. K procházkám vás zláká zámecký park s naučnou stezkou a výstupem na Kolowratskou věž nebo nedaleko stojící rozhledna Babka. Interaktivní expozice Příběh řeky Sázavy vám představí zaniklá řemesla na vodě. Ve Zručském dvoře je připravena expozice Vodáckého muzea, která připomene historii tohoto unikátního sportu.

Tel.: +420 327 531 329, www.zamek-zruc.cz