České ghíčko

Publikováno 24.03.2021
Ghí, ghee nebo ghíčko je sanskrtský výraz pro přepuštěné máslo. S ghí se můžeme setkat v souvislosti s ajurvédou, což je 5 tisíc let stará indická medicína. Ta považuje ghí pro své účinky na zdraví za elixír života. Ajurvéda je od roku 1982 uznaná Světovou zdravotnickou organizací jako oficiální alternativní medicína.

Jakkoli zní exoticky, ghí není v našich krajích žádná novinka. Již naše babičky používaly přepuštěné máslo ke smažení, maštění knedlíků, kaší, brambor, do polévek a omáček, k potírání drůbeže, při pečení koláčů a buchet. Během posledních 20 let přišly na scénu margaríny a snažily se tradiční máslo nahradit. Vědecké výzkumy nicméně potvrzují, že máslo (a to přepuštěné obzvlášť) je stále velmi hodnotný a zdravý, tedy i nenahraditelný tuk. Ghí je čistý máselný tuk, který chutná a voní jako máslo, ale má jiné vlastnosti.

Velmi dlouhá trvanlivost (min. 12 měsíců), nemusí se chladit, dá se použít jako základ na polévku, omáčku, či jíšku a nepřepaluje se (je tedy ideální na smažení). To jsou jen některé z mnoha výhod. Ghí navíc neobsahuje mléčnou bílkovinu ani laktózu a kromě vynikajících senzorických vlastností má též spoustu pozitivních účinků na zdraví.

Na www.ceskeghicko.cz najdete nejen čisté ghíčko, ale i speciálně ochucené edice vytvořené pro gurmány a fantastickou Ghítelu, neboli krémové oříškové pomazánky z prémiových ingrediencí s ghí.

th.

info@ceskeghicko.cz, Facebook, Instagram, www.ceskeghicko.cz