ROZHOVOR: S Kudrnou za adrenalinem

Publikováno 02.06.2021
Míra Jančík, průvodce z CK Kudrna, se v rozhovoru pro Pragmoon.cz rozpovídal o tom, že adventure zájezdy jsou skvělou příležitostí, jak si užít spoustu adrenalinových zážitku během jediné výpravy. A je už vcelku jedno, zda se vypravíte na španělskou Mallorcu, do Francie, Rakouska, Slovinska či zvolíte tuzemskou variantu, protože každá destinace nabízí něco trošku jiného...

Co jsou vlastně adventure zájezdy a co na nich můžeme očekávat?

Adventure zájezdy jsou určitým výběrem z adrenalinových aktivit a netradičních zážitků, které se v dané lokalitě dají zažít. Vybrali jsme několik lokalit, kde se dá zažít více adrenalinových aktivit na jednom místě. Můžete se tedy těšit na horolezení, via ferraty, canyoning, zip-line, MTB, hydrospeed, speleologii, sjíždění řeky na raftu nebo třeba projížďky na moři v seakajacích. Je toho vcelku dost, ale nemusíte mít obavy, není to nikdy všechno najednou (smích).

Dělí se zájezdy do nějaký kategorií podle zážitků?

Jak už jsem říkal, je to vcelku hodně. Adventure zájezdy jsou díky naší nabídce aktivních zájezdů samostatnou kategorií a paleta zážitku je vždy specifikována spíše destinací než nějakou kategorií. Prostě se snažíme vytěžit maximum z daného místa.

Kam se s Kudrnou mohou zájemci vypravit?

Jezdíme v podstatě do celého světa, ale co se týče konkrétně adventure zájezdů, tak aktuálně nabízíme Rakousko, Slovinsko, Francii nebo španělskou Mallorcu, ale také i Českou republiku. A protože se v rámci našich cest dostaneme do celého světa, i tuto kategorii zájezdů pořád rozšiřujeme. 

Jak jste se k práci průvodce dostal?

Není to pro mě full-time job, ale spíše zpestření léta. Dříve to byla prázdninová brigáda, která se časem transformovala ve výplň mé dovolené v práci, živím se jako konstruktér. Mám rád běh a všeobecně pohyb v přírodě. V žádném sportu vyloženě nevynikám, ale přišel jsem na to, že když vydržíte dělat dlouho cokoliv, tak je to taky dobrý. Proto mám rád dlouhé běhy v horách, nebo různé několikadenní závody v přírodě. To mi docela jde. Nejčastěji mě můžete potkat na ferratových zájezdech v Rakousku, Itálii a Slovinsku. Též se nebráním cyklozájezdům jako Zell am See a nebo horským přechodům. Mám raději vyšší obtížnosti našich zájezd.

Rozdělují se zájezdy do nějakých úrovní obtížnosti? Je to zábava pro celou rodinu?

Obtížnost adventure zájezdu je v podstatě obdobné u všech lokalit. Ale nabízíme například v Rakousku variantu i pro rodiče s dětmi. To je pak zábava opravdu pro celou rodinu a rodiče se rozhodně nemusí bát toho, že by to jejich ratolesti nezvládly.

Kam nejraději vyrážíte do hor?

Jako patriot řeknu Hanácký Mt.Blanc. Ale ten máte za hodinku pokořený i s opečeným buřtem na vrcholu. Rozhodně nejvíc výstupů mám zrovna tam. (úsměv) Když to pojmu seriózněji, tak u nás mám rád Lužické hory, protože je to aspoň trochu divočina. Baví mě si zabalit batoh  a vyrazit se toulat s kamarády po našich horách. Beskydy mám nejvíce proběhané ze všemožných závodů a rozhodně stojí za návštěvu a ne pouze jednu. V neposlední řadě Kralický Sněžník, který mám trvale spojený s prarodiči. Jinak všechny hory jsou krásné, kde můžete trávit čas s kamarády a není tam moc asfaltu. Jen teda hlavně nepodcenit počasí. 

Co považujete za svoje největší běžecké úspěchy?

Těžko říct. Nejsem žádný běžecký démon, umím se radovat i s maličkostí. Takže když jsem jednou porazil bratry Šilarovy na skautském závodě Na plný boty (cca 40km), tak si to budu pamatovat navždy. Hold se ztratili více, než já. (smích) Další úspěch se mi podařil s Maruškou Zelenou, když jsme obsadili 2. místo na LH 24, což už je docela seriózní závod. Pak jsem hrdý i na dokončené stomílovky v Itálii. Kde se vždy už docela láme chleba. Dokonce jsem vlastně jednou vyhrál půlmarathon v Thajsku. To byla velká legrace a chvíli jsem se cítil, jako když k nám přiletí Keňani. To byla spíše ale anomálie, nejsem rychlý, ale jenom vytrvalý. Běh mě baví a doufám, že ještě dlouho bavit bude. Nejbližší závod mám na konci června v Dolomitech - Lavaredo ultratrail.

Kontakt

CK Kudrna s.r.o.

Vídeňská 297/99, Brno-Štýřice, 639 00

telefon: 777 583 762, 542 216 764

e-mail: ck@kudrna.cz

web: www.kudrna.cz

Pražská pobočka

Masarykovo nábřeží 239/22, Praha 1 - Nové Město, 110 00