Poděbrady - od pramenu k prameni

Publikováno 02.08.2021
Nechte se pozvat „na skleničku“ do Poděbrad. Podává se přírodní minerální voda, která léčí srdce a cévy a v letních měsících příjemně osvěžuje. I kousek od Prahy si můžete vychutnat léčivou procházku od pramenu k prameni a užít si pohodovou atmosféru krásně upraveného lázeňského města i chuť zdravé vody.

K Poděbradům neodmyslitelně patří Jiří z Poděbrad, pohodová kolonáda, křupavé lázeňské oplatky a voda z léčivých minerálních pramenů. Kam se za těmi nejznámějšími vydat?

Na první altánek s Trnkovým pramenem narazíte naproti vlakovému nádraží. Právě tady začíná lázeňský park zdobený proslulými květinovými hodinami a Libenského kolonádou, pojmenovanou na počest zakladatele České kardiologické společnosti. Jak známo, na srdce jsou Poděbrady! Přímo poblíž oblíbených vodotrysků vyvěrá pramen Boček. V poklidné, a přitom živoucí atmosféře parku by se daly trávit hodiny. Vydejte se však na další ochutnávku – k Riegrovu pramenu na Riegrově náměstí je to co by kamenem dohodil.

Neopominutelnou degustační zastávkou je také místní zámek, vybudovaný českým králem Přemyslem Otakarem II. Psal se rok 1904, když jeho tehdejší majitel kníže Hohenlohe požádal jednoho ze svých hostů, aby mu v Poděbradech našel nový vodní pramen. Kopalo se dlouhé měsíce a teprve z hloubky bezmála 100 m vytryskla v červenci 1905 voda – a dokonce léčivá! Po svém objeviteli byl pramen pojmenován Bülow. Podnikavý kníže neváhal a o tři roky později založil lázně. Poděbrady byly záhy v módě – a navíc kousek od Prahy! Z prvního pramene, který měl pro rozvoj města nesmírný význam, už sice voda neteče, napít se však můžete z pramene Hohenlohe v příkopu u vchodu do zámku.

Od zámku je to jen kousek do Kubových sadů s dalším pramenem. Rozprostírají se při Labi na dohled od místní prvorepublikové vodní elektrárny, která patří k nejstarším svého druhu a je chráněnou kulturní památkou České republiky. Méně známý Žižkův pramen ochutnáte na Žižkově předměstí a mnohé další i jinde ve městě. Při plánování výletu spojeného s ochutnávkou minerálky jen nezapomeňte, že většina pramenů teče pouze sezónně.

Více se dozvíte na www.strednicechy.cz.