Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
28. září 2022, svátek má Václav
Jaroslav Slánský: Je to radost i velká zodpovědnost

Jaroslav Slánský: Je to radost i velká zodpovědnost

Zkoušení nové inscenace Jak jsem potkal ďábla o životě a díle Oty Pavla je v plném proudu. Hra vznikla přímo na objednávku Městského divadla Kladno a její autoři dramatik a dramaturg Jiří Janků a režisér Petr Svojtka ji napsali na míru souboru kladenské činohry. Roli Oty Pavla svěřili uměleckému šéfovi Jaroslavovi Slánskému.

dabel-1920x1080px-scaled.jpg

Co ti problesklo hlavou, když za tebou Petr Svojtka s Jiřím Janků přišli, že jsi jejich ideální Ota?

Na jednu stranu jsem měl samozřejmě radost, že mi kluci důvěřují a vybrali si mě. Zároveň jsem ale měl i obavy z toho, jak se tak veliké roli ve svém náročném programu stihnu naplno věnovat. A přepadl mě také pocit veliké zodpovědnosti.

Ty ale nebudeš jen dospělý Ota Pavel, ale také pětiletý Otík či mladý Ota-hokejista. Je takhle náročná role pro tebe spíš radost nebo stres?

I radost může být podporována stresem. Nervy k naší práci patří, ale radost z toho, že můžu zkoušet se skoro celým kladenským souborem převažuje. Navíc cestou od dítěte po dospělé procházejí i další mí kolegové. Já osobně rád přijímám nové výzvy, nepoznané herecké úkoly. Je to skvělá příležitost.

Těch osm týdnů zkoušení začínalo důkladným studiem reálií spojených s Otou Pavlem. Inscenační tým se byl podívat třeba i v muzeu v Buštěhradě či na přívozu v Luhu. Co ti tyhle exkurze daly pro práci na roli?

Vždy je skvělé, když můžeme jako herci poznat reálné prostředí, kde se dané situace odehrávaly. Pro atmosféru, pochopení a vzdělávání se je to velmi přínosné. Je krásné, jak jsou místní pyšní na historii svého místa a my se snažíme oživit jejich konkrétní vzpomínky, či vyprávěné a napsané příběhy.

jaroslav-slansky.jpg

Petr Svojtka tě režíruje už po několikáté. Jak se ti pod jeho vedením pracuje?

Petr je tělem i duší divadelník a kamarád. Pod jeho vedením jsem nazkoušel spoustu skvělých inscenací a vždy se s ním rád opět setkávám. Navíc za jeho éry šéfování kladenského divadla zájem o naši scénu velmi vzrostl a i diváci na něj, myslím, s láskou vzpomínají.

S myšlenkou na inscenaci o Otovi Pavlovi jsi přišel ty. Proč je podle tebe právě teď ideální doba vyprávět příběh rodiny Popperů-Pavlů?

Hledal jsem titul, který by s Kladenskem nějak souvisel a moc jsem si přál vzdát hold tomuto autorovi. Jeho knížky miluju prakticky od puberty. Ty příběhy jsou velmi čtivé a zdánlivě obyčejné. Pod tím vším se ale skrývá obrovská neobyčejnost, cit, hloubka, radost a bohužel i bolest.

Hra Jak jsem potkal ďábla bude v Kladně uvedena ve světové premiéře. V čem je podle tebe její síla?

Právě v tom, že kromě připomenutí různých etap moderních dějin naší republiky pojednává o síle, citu a rozličnosti našich povah.

 

PREMIÉRA 8.10.2022

Jak jsem potkal ďábla

 

FB: Městské Divadlo Kladno
IG: divadlokladno
www.divadlokladno.cz

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

7.10.2022 - 8.10.2022

2022 NHL Global Series Praha

21.11.2022 19:30

Shinedown

29.9.2022 - 30.11.2022

Emil Kolben 160

ČTĚTE DÁLE

Godzone tour 2022 startuje v Praze a v Ostravě už v říjnu!

Česká republika bude mít příležitost zažít evangelizační turné projektu Godzone letos o měsíc dřív, a to v Praze 24. října a v Ostravě 25. října. Celá tour následně pokračuje na Slovensku až do 29. října. Organizátoři této tour chtějí společně s vedoucími různých společenství sdělit Česku a Slovensku aktuální odkaz: Nevzdávej To!

Zemřela britská královna Alžběta II.

Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. Informaci o úmrtí večer zveřejnil královský palác. Novým panovníkem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se stal její syn princ Charles. Ve svém prvním prohlášení jako král Karel III. uvedl, že truchlí kvůli odchodu vážené panovnice a milované matky. Alžběta II. zemřela na skotském zámku Balmoral, kam za ní během čtvrtka přijeli členové rodiny. Ještě v úterý královna plnila své pracovní povinnosti, když jmenovala do funkce premiérku Liz Trussovou. Je to velmi smutná událost pro celý svět.
Reklama
reklama

Rozhovor: herečka Šárka Vaculíková, nyní již Krausová

Její představení Milena má problém, one man show, kterou si mimo jiné sama napsala, zpívá v ní a tančí, bude mít v listopadu znovu premiéru v novém prostoru v divadle Metro na Národní třídě. Hra je vtipná, o vztazích a Šárka Vaculíková (35) v ní hraje nevěstu, která neví, zda se vdát či nevdat. V seriálu Ulice se její postava Adriany Peškové také vdávala, a i teď ve filmu Vyšehrad: Fylm měla svatbu s bláznivým fotbalistou Juliusem Lavickým v podání Jakuba Štáfka. V realitě tvoří už dva roky pár s hercem Ondřejem Krausem (28) a nyní herečka a neteř Lukáše Vaculíka přiznala, že se z ní stala paní Krausová…

Divadlo Lucie Bílé uvede premiéru muzikálu: Maminy

Pánové, mějte se na pozoru! Do Divadla Lucie Bílé míří další hudební novinka, která ve svém podtitulu radí „mužům vstup na vlastní nebezpečí“. Po crazy muzikálu Láska je láska tým scény opět sází na humor a divákům představí komedii Američanky Sue Fabisch. Komorní muzikál Maminy, ve kterém nebude chybět principálka Lucie Bílá, divadlo poprvé uvede v září.

Nová sezóna Pražských symfoniků – návraty hvězd, rodinné pořady a řada novinek

Symfonický orchestr od září 2022 do června 2023 uskuteční více než osmdesát rozmanitých akcí s nejlepšími světovými hudebníky! V 88. sezóně nabídne více než 70 orchestrálních a komorních koncertů v Obecním domě, Kostele sv. Šimona a Judy, Rudolfinu, Klášteře sv. Anežky České a Divadle Viola.