Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
Jaroslav Slánský: Je to radost i velká zodpovědnost

Jaroslav Slánský: Je to radost i velká zodpovědnost

Zkoušení nové inscenace Jak jsem potkal ďábla o životě a díle Oty Pavla je v plném proudu. Hra vznikla přímo na objednávku Městského divadla Kladno a její autoři dramatik a dramaturg Jiří Janků a režisér Petr Svojtka ji napsali na míru souboru kladenské činohry. Roli Oty Pavla svěřili uměleckému šéfovi Jaroslavovi Slánskému.

dabel-1920x1080px-scaled.jpg

Co ti problesklo hlavou, když za tebou Petr Svojtka s Jiřím Janků přišli, že jsi jejich ideální Ota?

Na jednu stranu jsem měl samozřejmě radost, že mi kluci důvěřují a vybrali si mě. Zároveň jsem ale měl i obavy z toho, jak se tak veliké roli ve svém náročném programu stihnu naplno věnovat. A přepadl mě také pocit veliké zodpovědnosti.

Ty ale nebudeš jen dospělý Ota Pavel, ale také pětiletý Otík či mladý Ota-hokejista. Je takhle náročná role pro tebe spíš radost nebo stres?

I radost může být podporována stresem. Nervy k naší práci patří, ale radost z toho, že můžu zkoušet se skoro celým kladenským souborem převažuje. Navíc cestou od dítěte po dospělé procházejí i další mí kolegové. Já osobně rád přijímám nové výzvy, nepoznané herecké úkoly. Je to skvělá příležitost.

Těch osm týdnů zkoušení začínalo důkladným studiem reálií spojených s Otou Pavlem. Inscenační tým se byl podívat třeba i v muzeu v Buštěhradě či na přívozu v Luhu. Co ti tyhle exkurze daly pro práci na roli?

Vždy je skvělé, když můžeme jako herci poznat reálné prostředí, kde se dané situace odehrávaly. Pro atmosféru, pochopení a vzdělávání se je to velmi přínosné. Je krásné, jak jsou místní pyšní na historii svého místa a my se snažíme oživit jejich konkrétní vzpomínky, či vyprávěné a napsané příběhy.

jaroslav-slansky.jpg

Petr Svojtka tě režíruje už po několikáté. Jak se ti pod jeho vedením pracuje?

Petr je tělem i duší divadelník a kamarád. Pod jeho vedením jsem nazkoušel spoustu skvělých inscenací a vždy se s ním rád opět setkávám. Navíc za jeho éry šéfování kladenského divadla zájem o naši scénu velmi vzrostl a i diváci na něj, myslím, s láskou vzpomínají.

S myšlenkou na inscenaci o Otovi Pavlovi jsi přišel ty. Proč je podle tebe právě teď ideální doba vyprávět příběh rodiny Popperů-Pavlů?

Hledal jsem titul, který by s Kladenskem nějak souvisel a moc jsem si přál vzdát hold tomuto autorovi. Jeho knížky miluju prakticky od puberty. Ty příběhy jsou velmi čtivé a zdánlivě obyčejné. Pod tím vším se ale skrývá obrovská neobyčejnost, cit, hloubka, radost a bohužel i bolest.

Hra Jak jsem potkal ďábla bude v Kladně uvedena ve světové premiéře. V čem je podle tebe její síla?

Právě v tom, že kromě připomenutí různých etap moderních dějin naší republiky pojednává o síle, citu a rozličnosti našich povah.

 

PREMIÉRA 8.10.2022

Jak jsem potkal ďábla

 

FB: Městské Divadlo Kladno
IG: divadlokladno
www.divadlokladno.cz

ČTĚTE DÁLE

Koncert Genius Santini a andělé 9. prosince v kapli sv. Anny v Panenských Břežanech

Kaplí sv. Anny v Panenských Břežanech bude v sobotu 9. prosince od 18.30 znít barokní hudba italských skladatelek 17. století v podání špičkového barokního souboru Hof-Musici. Koncert Genius Santini a andělé je poctou geniálnímu architektovi Janu Blažeji Santinimu- Aichlovi, jehož mimořádný talent stvořil genia loci kaple sv. Anny a který zemřel před 300 lety (+ 7. 12. 1723).

Hledáte inspiraci na Vánoce? Tipy na vánoční dárky

Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady, dárečky si užívej! Taky Vám to tak uteklo? Právě proto přinášíme tipy na ty nejlepší firemní a vánoční dárky, aneb vánoční inspirace pro rok 2022. Tak hurá na nákupy, ať nemusíte stát dlouho fronty.

Do Divadla Radka Brzobohatého připlují Trosečnice

…jde o život a nejbližší restauraci máš tisíc mil daleko…

Nové premiéry se diváci Městského divadla Kladno dočkají v prosinci

Třetí letošní premiéra zavede diváky Městského divadla Kladno do prostředí psychiatrické léčebny. Divadlo totiž uvede dnes již kultovní Přelet nad kukaččím hnízdem, jehož režie se ujal jeden z nejvýraznějších představitelů mladé generace Adam Skala. Slavnostní premiéra proběhne 9. prosince v hlavním sále MDK.

Knihkupectví Meander: Příběhy Pražanům z obou břehů Vltavy

Knihkupectví Meander jsou v Praze hned dvě – na levém i na pravém břehu Vltavy. První ve Vratislavově ulici pod Vyšehradem a druhé na Jánském vršku pod Pražským hradem. Obě dělí pět mostů a nespočet příběhů a legend, z nichž si mnohé našly cestu na stránky knížek Meandru. Stačí si jen vybrat a pustit se do objevování tajemství hlavního města…

Poslední letošní premiéra v divadle PONEC bude o naší kůži – přecitlivělé, obnažené a vyděšené stejně jako celá společnost

V závěru listopadu – 27. 11. od 20:00 – se v divadle PONEC poprvé představí taneční inscenace s prvky detektivního thrilleru Rukavičkářské závody. V této performanci choreografky Terezy Lenerové se fikce prolíná se zážitky s naší vlastní kůží. První repríza následuje 28. 11.