28. prosince 2025, svátek má Bohumila
Josef Sudek – Jakub Špaňhel: Zažít zjevení

Josef Sudek – Jakub Špaňhel: Zažít zjevení

Legendární soubor fotografií Josefa Sudka z rozestavěného chrámu sv. Víta v kontrastu maleb současného výtvarníka Jakuba Špaňhela rozehraje fantastickou hru světla a stínu v Západočeské galerii v Plzni. Výstava JOSEF SUDEK – JAKUB ŠPAŇHEL. Zažít zjevení propojuje umělecká díla, která vznikala v různém čase a v jiných médiích, se stejnou fascinací a emocí. Katedrála sv. Víta se stala pro oba umělce dlouhodobou inspirací a tématem, ke kterému se často vraceli. Společnou linkou v jejich tvorbě je snaha o zachycení prožitku skutečnosti v chrámu, jenž je nejen symbolem české národní identity.

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha se začala stavět zhruba v polovině 14. století a slavnostně dokončena byla roku 1929. V roce 1924 vstupuje do rozestavěného dómu Josef Sudek a je uchvácen („zažil jsem zjevení“): paprsky slunečního svitu procházejí prostorem s rozvířeným prachem a vytvářejí fantastickou hru světla a stínů. Sudek během dvou let vytvořil soubor fotografií z chrámu, které zahrnují jak pohledy do hlavní lodi, tak řadu detailů rozestavěného a dokončovaného prostoru. Sudkova kolekce fotografií z katedrály sv. Víta je takto uceleně vystavena vůbec poprvé. 

I malíře Jakuba Špaňhela katedrála sv. Víta, obecněji kostelní interiéry, fascinují od doby, kdy se začal malířství věnovat. Jeho diplomová práce na Akademii výtvarných umění byla věnována právě Svatému Vítu. Průběžně se k tématu vrací, a to i k postavám a legendám, které jsou s tímto sakrálním prostorem spjaty. Mimo jiné nemohl opomenout ani Sudkovy fotografie – několik pláten věnovaných svatovítské katedrále je inspirováno právě Sudkovým viděním sluncem a prachem zalitého chrámu. V expozici uvidíme všechny polohy Špaňhelovy tvorby, tedy výrazné gestické práce i „válečkové“ obrazy, východisky šablony jsou typický gotický oblouk a náznak fiály. Většina jeho obrazů byla vytvořena pro výstavu v Plzni. 

Výstava vznikala ve spolupráci s fotografem Jaroslavem Bártou, který je zároveň autorem architektonického řešení výstavy. Záměrem Heleny Musilové a Jaroslava Bárty bylo propojit oba autory, tedy nechat komunikovat téměř sto let staré fotografie se současnými malbami. Řazení výstavy tak umožňuje divákovi prostřednictvím fotografií a maleb objevovat nové pohledy na známou stavbu a zpřítomnit si pocity, které v chrámovém prostoru zažíváme. Celá koncepce výstavy je založena na evokaci zážitku, který měli oba umělci v katedrále. 

Výstava dvou významných autorů, fotografa Josefa Sudka a malíře Jakuba Špaňhela, z nichž každý se pohybuje v jiném čase a v jiném médiu, spojuje jedno silné téma – pražská katedrála sv. Víta. Jejich práce k tomuto tématu mne fascinují, jejich schopnost zachytit světlo a neuvěřitelně silnou emoci, která je s tímto jedinečným místem spojena. Čas jako by neexistoval a obsahoval to vše v jednom momentu – zjevení posvátného prostřednictvím světla a stínu,“ dodává autorka výstavy Helena Musilová.

Výstava potrvá od 22. 10. 2021 – 6. 2. 2022 ve výstavní síni „13“ v Západočeské galerii v Plzni .

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Loňský hit se vrací na Discovery Channel s druhou sérií. V oku bouře diváky opět zavede do epicentra ničivých přírodních katastrof

Dokumentární série V oku bouře (In theEyeoftheStorm) se vrací s druhou řadou, ve kteréopět diváky zavede přímo do epicentra ničivých přírodních katastrof. I v nových dílech zůstává zachováno to, proč je pořad tak oblíbený: základem zůstávají autentické záběry a osobní svědectví lidí, kteří se ocitli tváří v tvář tornádům, hurikánům, extrémním bouřím či povodním. Série tak zachycuje nejen syrovost ničivé síly přírody, ale i lidskou odvahua schopnost přežít v extrémníchpodmínkách. Premiérové díly druhé řady můžete sledovat od 11. ledna 2026 vždy v neděli ve 20 hodin na Discovery Channel

4.řada seriálu Bridgerton dorazí ve dvou částech. První část má premiéru 29. ledna a druhá část 26. února. Pouze na Netflixu.

Od Shondalandu a showrunnerkyJessBrownell se Bridgerton vrací ve čtvrté řadě inspirované pohádkou. Bohémský druhorozený syn BenedictBridgerton (Luke Thompson) se odmítá usadit navzdory prosbám rodinné matriarchyLady Violet Bridgerton (Ruth Gemmell). To se změní na Violetině maškarním plese, kde je Benedict okouzlen tajemnou maskovanou Dámou ve stříbře. S neochotnou pomocí své sestry EloiseBridgerton (Claudia Jessie) se Benedict vydává do společnosti, aby odhalil identitu neznámé mladé ženy. Ve skutečnosti však jeho vysněná láska do společnosti vůbec nepatří — je to schopná služka Sophie Baek (Yerin Ha), která pracuje pro obávanou paní domu

POKOJ v Městském divadle Mladá Boleslav aneb Kdo touží po věčném klidu a proč?

Městské divadlo Mladá Boleslav uvedlo minulý týden (12. 12. 2025) původní hru Kateřiny Krobové a Vandy Hybnerové s názvem Pokoj. Jedná se reality show, ve které se utkají osobnosti české historie o vymazání z našeho společného hard disku a otevřou bouřlivou debatu, kdo si onen věčný pokoj zaslouží.

Nejděsivější videohra všech dob se vrací na filmová plátna, SilentHilla jeho ikonická monstra znovu ožívají

Filmové zpracování kultovní hororové franšízy je zpět! A napjatě očekávaný návrat do postapokalyptického pekla i labyrintu vlastních nočních můr bude ještě děsivější a trýznivější. Když James obdrží tajemný dopis od své ztracené lásky Mary, táhne ho to zpět do SilentHill. Město, jak ho oba znali, se ale změnilo. Propadlo se do temnoty. James se tak musí při pátrání po Mary postavit nejen ikonickým stvůrám, ale i svým vlastním démonům, což ho dohání až na pokraj šílenství. Strach a smrt jsou všudypřítomné. Představa, že ztratí lásku svého života, je ale ještě hrozivější.Filmová adaptace druhého dílu herní sérieSilentHill, který magazín Time zařadil mezi stovku nejlepších videoher všech dob, bude v českých kinech k vidění od 22. ledna 2026 s podtitulem Noční můry.

Avatar: Oheň a popel míří do kin. Premiéra už 17. prosince

Už 17. prosince 2025 vstoupí do kin dlouho očekávaný film Avatar: Oheň a popel, další kapitola vizuálně i příběhově velkolepé ságy Jamese Camerona. Nový díl se vrací na Pandoru ve chvíli, kdy má tento svět divákům stále co nabídnout — nové prostředí, nové klany, nečekané zvraty i silné emoce.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve vašem prohlížeči.