9. října 2025, svátek má Štefan a Sára
NENUĎTE SE V KUTNÉ HOŘE!

NENUĎTE SE V KUTNÉ HOŘE!

Podzim totiž bude v Kutné Hoře více než bohatý na zážitky a kulturu.

Od léta až do posledního září pokračuje výstavní projekt kurátora Petra Vaňouse ZASTAVENÍ přichystaný u výročí 30 let od zápisu Kutné Hory na Seznam dědictví UNESCO. ZASTAVENÍ zaujme prezentací děl současného výtvarného umění v prostorách historických objektů a kostelů na území Kutné Hory s prodlouženým rádiem přilehlých obcí.

ZASTAVENÍ připomíná, že neexistují hranice mezi současným uměním a uměním minulých epoch. Určitá témata prostupují časem a cyklicky se opakují, vyjadřují úctu k životu, jsou výrazem solidarity s lidským osudem a utrpením. Kromě Kutné Hory nezapomeňte navštívit i sousední obce Nové Dvory s kostelem svaté Anny a Svatý Mikuláš se zámkem Kačina.

Babí léto rozezní Kutnou Horu několika hudebními vystoupeními.

Majestátní i dojemný hudební požitek nabídne v pátek 26. září koncert chlapeckého sboru Bonifantes pod vedením Jana Míška a varhaníka Viktora Darebného. Kdo upřednostňuje raději jazz, měl by si v diáři důkladně poznačit termín 25. října, kdy v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křitele v Sedlci vystoupí světově uznávaný jazzový kytarista Rudy Linka. Netradiční prolnutí jazzové hudby s prostorem sakrální architektury nadchne nejednoho posluchače, tím spíš, že Rudy Linka zahraje s pětinásobným držitelem ocenění Grammy Gilem Goldsteinem.

Již tradičně během poslední zářijové soboty ožije Kutná Hora Svatováclavskými slavnostmi, které spojují oslavy patrona české země, lokální víno a dobrou hudbu. V roce 2025, opět u příležitosti 30. výročí zapsání Kutné Hory na seznam UNESCO, budou slavnosti v historickém centru rozšířeny v Šultysově ulici o folkovou a písničkářskou scénu, kde zahrají kapely jako Hluboké Nedorozumění, Epydemye nebo Isara.  V této zóně dále návštěvníci naleznou řemeslné trhy a přehlídku místních pivovarů.

Na centrálním Palackého náměstí pak zaujme stage s pop&rockovou hudbou a energii do žil posluchačům vlije projekt Hrubá Hudba, Jakub König & Hvězdy, Bert & Friends, Lenka Dusilová s kapelou a Soul Uncles. Zájemci mohou od 14 hodin zavítat na degustaci českých vín do kláštera svaté Voršily.

Víte, že chrám svaté Barbory má vlastní film?

Ano a vy můžete přijít i na jeho první uvedení. Kam jinam, než samozřejmě do samotné památky zasvěcené patronce horníků a Kutné Hory. Chrám po staletí přitahuje poutníky z celého světa nejen svou vznešenou architekturou zasazenou do krajiny s bohatou duchovní minulostí, ale také sdružuje lidi napříč vyznáním ke zkušenostem přesahujícím hmatatelný svět.

Slavnostní představení a promítání krátkého filmu "ŽIVÁ BARBORA: chrám sv. Barbory jako živé místo setkávání" se uskuteční 16. října 2025 od 18:30.

9. listopad nabízí poslední možnost prohlédnout si neobvyklou výstavu Fabulae de Monte Cuthna v Českém muzeu stříbra na Hrádku. Vypráví tři silné středověké příběhy spojené s historií a pověstmi Kutné Hory. Tři autorky – Nina Kirk, Martina Minařík Pavelková a Kristýna Nejedlá Bujárková – každá svým vlastním výtvarným jazykem a moderním pojetím, zpracovaly příběhy do multimediální podoby.

Výstava transformuje prostory Českého muzea stříbra do interaktivního zážitku, kde návštěvníci mohou použít všechny své smysly.

Informační centrum města Kutná Hora

  • Sankturinovský dům
  • Palackého nám. 377, Kutná Hora 284 01
  • infocentrum@kutnahora.cz
  • +420 327 512 378
  • www.unesco.kutnahora.cz

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Benátská! s Impulsem 2026 přiváží do Liberce hvězdy české a slovenské hudby.

Jeden z nejtradičnějších a nejoblíbenějších hudebních festivalů v Česku, Benátská! s Impulsem, se v roce 2026 ukáže v plné síle. Od čtvrtka 23. do neděle 26. července zaplní areál ve Vesci v Liberci nejen špičky domácí a slovenské hudební scény. Letošní ročník nabídne čtyři dny plné koncertů, energie, emocí i překvapení – a právě první várka oznámených interpretů napovídá, že půjde o jeden z nejlepších ročníků vůbec.

Týden sklářů 2025

Na více než 60 místech v celé zemi proběhnou od 13. do 19. října 2025 oslavy sklářského řemesla. Pilotní projekt Týden sklářů iniciovalo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v rámci oslav Mezinárodního dne nehmotného kulturního dědictví (slaví se od 17. října 2024) a jako připomínku zápisu ruční výroby skla na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO (2023).

Program Czech Fashion Week 2025 odhalen: Osmany Laffita oslaví šedesátku ve velkém stylu

V areálu PVA EXPO Praha Letňany se dnes uskutečnila tisková konference, na které byly představeny detaily programu jedné z nejvýznamnějších módních událostí v České republice – Czech Fashion Week 2025, jejíž součástí bude také oslava životního jubilea, 60. narozenin ikonického módního návrháře Osmanyho Laffity.

V REZERVACI DJA JE POPRVÉ K VIDĚNÍ SNĚHOBÍLÉ MLÁDĚ GUERÉZY PLÁŠTÍKOV

V Zoo Praha se narodilo mládě guerézy pláštíkové. Jde o první přírůstek těchto afrických opic v pavilonu Rezervace Dja. Současně je prvním pražským mládětem vzácnějšího kykuyunského poddruhu, který zoo chová od počátku letošního roku. Na rozdíl od černobílých rodičů je mládě sněhobílé, což vydrží pouze několik týdnů. Samice Lebamba je prvorodičkou, avšak své role se zhostila dobře. Je však třeba pamatovat na to, že mládě, jehož pohlaví je zatím neznámé, ještě nepřekonalo kritické období. Už nyní je ale k vidění v hlavní expozici pavilonu, kterou spolu s guerézami obývá rodinná skupina goril nížinných.

Adventní koncert pro Angeliku – hudba, která spojuje kultury i lidi.

Nadační fond Melodio zve na benefiční koncert Adventní tóny v proměnách kultur, který se uskuteční 4. prosince 2025 v kostele sv. Martina ve zdi v Praze. Večer plný světla, hudby a naděje podpoří Angeliku – ženu, která se díky pomoci Melodia znovu učí stát na vlastních nohou.

Comic-Con Prague 2026 přijede o měsíc dřív! Amanda Tapping z Hvězdné brány mezi prvními potvrzenými hvězdami

Sedmý ročník Comic-Con Prague dorazí do Prahy už v březnu! Popkulturní svátek v O2 universu zahájí herečka Amanda Tapping, která si získala fanoušky po celém světě rolí Samanthy Carterové v seriálu Hvězdná brána. Festival se uskuteční od 13. do 15. března 2026 a od 10. října bude možné zakoupit vstupenky za zvýhodněnou cenu, platnou do 3. listopadu.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve vašem prohlížeči.