Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
25. dubna 2024, svátek má Marek
Noc divadel v březnu jedinečným způsobem připomene Kafku a jeho odkaz

Noc divadel v březnu jedinečným způsobem připomene Kafku a jeho odkaz

23. března 2024 v Česku proběhne již dvanáctý ročník Noci divadel, tentokrát při příležitosti „kafkovského“ výročí na téma „Proměna“. Divadla a další instituce v celé zemi aktuálně připravují jedinečný program, který diváci ve zbytku sezony nezažijí. Většina scén navíc program uvede zdarma nebo za snížené vstupné.

noc-divadel-2023-v-divadle-na-zabradli-archiv-noci-divadel.jpg

Stoleté výročí úmrtí slavného literáta i aktuální civilizační „Proměny“

Přestože téma dvanáctého ročníku Noci divadel přímo odkazuje k tvorbě Franze Kafky, od jehož smrti letos uplyne 100 let, i tentokrát, stejně jako každý rok, je téma Noci divadel otevřené širokému spektru interpretací ze strany pořadatelů. Dramaturgyně Noci divadel v Česku Martina Pecková Černá k tématu dvanáctého ročníku říká: „Letošní téma 'Proměna' odkazuje nejen ke stoletému výročí úmrtí Franze Kafky, které rezonuje v připomínkách či inspiracích vycházejících z díla tohoto představitele pražské česko-německo-židovské kultury u nás i v zahraničí. Zároveň však může být opět východiskem k hravým či vážnějším interpretacím programu Noci divadel na témata aktuálních civilizačních proměn nebo 'kafkáren' v našem každodenním životě.“

noc-divadel-2023-se-studiem-alta-archiv-noci-divadel.jpg

To samozřejmě přispívá ke vzniku rozmanitého programu v divadlech napříč republikou, takže si takzvaně „na své“ přijdou všechny divácké i generační skupiny. Přestože se většina scén v rámci Noci divadel zaměřuje především na rodiny s dětmi, výjimkou nejsou divadla nabízející speciální program také pro teenagery nebo seniory.

Noc divadel tedy probíhá v jedinečné podobě v každém jednotlivém divadle. Někteří diváci tak například navštíví běžně nepřístupná místa, jiní zase přispějí do diskuze s divadelními tvůrci, zúčastní se nejrůznějších workshopů či se stanou součástí imerzivního programu, který bude vytvořen speciálně pro Noc divadel a velmi pravděpodobně se znovu nebude opakovat.

Festival si v Česku za více než dekádu vydobyl pozici mezi tradičními kulturními akcemi a v posledních ročnících pokaždé přilákal desítky tisíc návštěvníků. Je zřejmé, že Noc divadel v naší republice podněcuje nejen rozvoj diváctva, ale také rozvoj místních komunit, které jsou na jednotlivá divadla navázány. Vzniká tak jedinečný vztah mezi divákem a divadlem, jež se neopírá jen o sledování uměleckých produkcí, ale také o přímý osobní kontakt diváka s tvůrci a prostorem jeho oblíbeného divadla. Téma festivalu navíc každoročně otevírá potřebnou diskuzi a podněcuje divadelní umělce a následně i návštěvníky k reflexi aktuálního dění, do něhož spadají i náročné výzvy jako například globální klimatická změna nebo ochrana lidských práv.

noc-divadel-2023-v-narodnim-divadle-brno-archiv-noci-divadel.jpg

Největší divadelní svátek má kořeny na Balkáně

Počátky této divadelní slavnosti můžeme hledat v Chorvatsku. Zakladatelem projektu je divadlo pro dětského diváka Dubrava, které společně s Divadlem Šibenik uvedlo debutovou Noc divadelv říjnu 2008.Již o rok později se pod záštitou chorvatského Ministerstva kultury odehrál druhý ročník, ovšem již na národní úrovni a účast dosáhla téměř 30 000 návštěvníků.V roce 2010 akce poprvé zamířila za hranice Chorvatska a změnila svůj název na European Theatre Night (Evropská Noc divadel).

logo-10eng.jpg

Noc divadel jako evropský fenomén

Noc otevřených divadel a výjimečných zážitků je nyní součástí evropského projektu, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě.Komponovaný večer se aktuálně každoročně koná ve více než desítce evropských zemí.

První Evropská Noc divadel proběhla kromě Chorvatska také v Bosně a Hercegovině, v Černé Hoře a na Slovensku. Následující ročníky přinesly velké rozšíření počtu zapojených zemí a samozřejmě i zvýšení povědomí veřejnosti o této akci.

Česko se stalo součástí projektu v roce 2013 a v současnosti je jednou z nejsilnějších zemí co do počtu zapojených souborů i zúčastnivších se návštěvníků.Noc divadel u nás již od počátku koordinuje Institut umění – Divadelní ústav, který zároveň sám připravuje atraktivní program pro celou rodinu a zprostředkovává návštěvníkům informace o dění v zapojených divadlech.

Česká Noc divadel se poprvé neodehraje třetí listopadovou sobotu

Noc divadel se od roku 2024 přesunuje na nový jarní termín, tedy na nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března. O změně termínu bylo rozhodnuto na základě hlasování divadel zapojených do desátého ročníku. Hlavním důvodem byla kolize Noci divadel s oslavami výročí Sametové revoluce a Týdnem svobody. Noc divadel tak letos proběhne 23. března, tedy v pro umělce i diváky přívětivějším termínu.

noc-divadel-2023-v-institutu-umeni-divadelnim-ustavu-archiv-noci-divadel.jpg

Jedinečné zážitky i ve vašem městě nebo čtvrti

Vzhledem k faktu, že se do české Noci divadel v posledních letech zapojuje přibližně stovka divadel a jiných institucí, je velmi pravděpodobné, že se jedinečný program koná v bezprostřední blízkosti domova každého čtenáře. Zjistit to lze jednoduše návštěvou webových stránek www.nocdivadel.cz, na kterých je kromě přehledného programu tříděného podle jednotlivých měst k nalezení také spousta dalších informací týkajících se historie a podstaty celého projektu.

nocdivadel-banner-google4.jpg

ČTĚTE DÁLE

Hudebně-švestkový festival Vizovické Trnkobraní letos v novém termínu oznamuje kompletní program s Rybičkami 48, Divokým Billem a novinky v programu i komfortu

Kompletní program oznamuje jediný hudebně-švestkový festival v České republice Vizovické Trnkobraní, který se letos koná v novém termínu v pátek a sobotu 23. a 24. srpna v areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích nedaleko Zlína. Fanoušky švestkových oslav letos v pátek rozproudí Rybičky 48 nebo No Name, v sobotu Divokej Bill, Tublatanka, Tomáš Klus nebo Anna K. a další interpreti a kapely. Trnkobraní letos svým návštěvníkům nabídne několik novinek – travnatou odpočinkovou zónu, doprovodný program se stand-up vystoupením Tomáše Matonohy či Lukáše Pavláska, moderaci knedlíkové soutěže v podání Libora Boučka a v neposlední řadě novou značku piva.

JATKA FEST OVLÁDNOU AREÁL PACOVSKÉHO ZÁMKU UŽ PO JEDENÁCTÉ!

Festival se každý rok překonává a letos sází jednu hvězdu za druhou. Do krásného prostředí zámeckého areálu totiž přiveze své největší hity DIVOKEJ BILL, POLETÍME? a král českého rocku DAVID KOLLER. Pódium ovládne legendární MŇÁGA A ŽĎORP a pod kůži se vryje VYPSANÁ FIXA. Bez stálic festivalu POKÁČE a UDG by se JATKA FEST rozhodně neobešel. Na festival se vrátí i PEKAŘ, JAKUB DĚKAN, NEBE, SILUETY, POST - IT, PATRIK MALÝ a celou sestavu uzavře TOTÁLNÍ NASAZENÍ.

Lampion školám – Umělecké vzdělávání a jeho hodnoty v základním školství

Divadlo Lampion pořádá 23. května 2024 ve spolupráci s oddělením školství Magistrátu města Kladna a Národním informačním střediskem pro kulturu (NIPOS) sympozium pro ředitele a pedagogy kladenských základních škol.

Letní divadelní festival na jihu Čech Jižní Svéráz se blíží

Unikátní site-specific divadelní festival, který je součástí vítězného konceptu Evropské hlavní město kultury 2028, propojí sílu Jihočeského divadla, Divadla Continuo a REZI.DANCE Komařice.

Tajemný svět nejznámějších superhrdinů se v červnu otevře v zážitkovém obchodě Heroes Park v Máji Národní

Aquaman, Spider-Man, Batman, Harley Quinn, Iron Man, Thor, Hulk a další legendární superhrdinové svými obdivuhodnými superschopnostmi baví a inspirují napříč generacemi. V červnu se jejich svět plný dobrodružství a tajemných příběhů otevře v unikátním zážitkovém obchodě Heroes Park v Máji Národní v centru Prahy! Milovníci komiksů i všichni ostatní, kteří si na vlnách fantazie, interaktivní zábavy a nekonečného dobrodružství rádi odpočinou od každodenních starostí, si z Heroes Parku odnesou nezapomenutelné zážitky, ale také ikonické figurky. V Heroes Parku najde každý svého hrdinu!

Scéna na Občanské plovárně v Praze vás zve na unikátní představení francouzské filmové hudby!

Francouzské filmy byly pro oko i ucho českého diváka atraktivní už za dob minulých. A právě hudba z nich se nám všem nenuceně vryla pod kůži na mnoho dalších generací. Je jen málo těch, kterým by nebyl povědomý veselý hvízdaný pochod četníků ze Saint-Tropez, romantický klavírní motiv nezkrotně zamilované Angeliky, či ostré žestě Fantomasovy varovné fanfáry.