Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
8. prosince 2022, svátek má Květoslava
Projděte se ve Vodním domě cestou vody z přírody až do vašeho kohoutku

Projděte se ve Vodním domě cestou vody z přírody až do vašeho kohoutku

Voda v hlavní roli. Tak lze stručně popsat život ve Vodním domě - návštěvnickém středisku EVL (Evropsky významná lokalita) Želivka, který leží jen pár stovek metrů od obce Hulice na Benešovsku, na břehu vodní nádrže Švihov na Podblanicku.

-s4b0776.JPG

Zábavně naučné středisko navštíví ročně desítky tisíc návštěvníků všech věkových kategorií. „Nejvíce k nám jezdí rodiny s dětmi, ale chodí k nám i senioři a hodně k nám jezdí školní výlety nejen na klasickou návštěvu, ale především na výukové programy a na exkurze k vodní nádrži,“ říká Kateřina Zemanová, ředitelka Vodního domu.

-s4b0946.JPG

Vodní dům lze shrnout do věty: „Vše o vodě pod jednou střechou.“ Návštěvu můžete začít procházkou venkovním areálem, kterým vás provede naučná stezka s 11 zastaveními. Moderní expozice představuje všechny tváře vody od života ve vodě přes vodu v oblacích až po mokré osvěžení. V akváriích plují ryby, v obřích škeblích se vám jako perličky schovají vaše ratolesti, velkou zábavu si užijete při výrobě mraků. Mikroskopy a zvětšené modely vám přiblíží mikrosvět pod hladinou, v další části expozice vám v uších ožije přírodní scenérie hlasy ptáků a žab. Vše o pitné vodě a jejím koloběhu se dozvíte v sekci Nekonečná cesta vody a do časů vlády Karla IV. Vás přenesou originály nástěnných maleb ze zaniklého kostela v Dolních Kralovicích.

20200919-120609-0150-mmr-hulice-eu-fondy-pomahaji.jpg

Obrovskou novinkou, a to doslova, je 7 a půl tuny vážící rozstřikovací uzávěr, který najdete na začátku naučné stezky u parkoviště. Měří 3 metry a určitě ho nepřehlédnete. Uzávěr sloužil k regulaci množství vody, které může odtékat z přehrady do řeky Želivky. Uzávěr zapůjčilo Povodí Vltavy po té, co po padesáti letech v přehradě dosloužil a byl nahrazen novým, modernějším. Pokud byste se o stavbě přehrady, výrobě pitné vody nebo o přírodě kolem vodní nádrže Švihov chtěli dozvědět víc, můžete využít nabídku exkurzí, které se konají ve všedních dnech od března do listopadu. Další novinkou budou komentovaná krmení netopýrů. Letošní rok Český svaz ochránců přírody vyhlásil „Rokem netopýrů“ a Vodní dům se k této kampani připojí. Netopýři totiž zimují přímo uvnitř hráze vodní nádrže. „Aby měli návštěvníci možnost poznat tyto tajemné noční tvory blíž, připravili jsme dvě tematické akce pro veřejnost. První z nich bude 20. května Muzejní noc. Na programu bude povídání o netopýrech, komentované krmení a noční bojovka pro děti s pokladem. Druhou akcí bude tradiční prázdninové Setkání s netopýry, které se bude konat v srpnu“, upřesňuje Kateřina Zemanová.

160602-csop-vodni-dum-mlezivovi-292.jpg

Pokud se vám v kraji pod Blaníkem zalíbilo, doporučujeme zakoupit společnou vstupenku Rodinku, která vás zavede do vlašimsképaraZOO – unikátní expozice hendikepovaných živočichů nebo do Domu přírody na úpatí bájné hory Blaník. Vodní dům postavil a provozuje Český svaz ochránců přírody Vlašim. Vznikl díky dotaci Evropského fondu pro regionální rozvoj – Operačnímu programu Životní prostředí a pomoci společnosti Veolia Česká republika. Druhým významným partnerem je společnost Pražské vodovody a kanalizace.

                

·         GPS souřadnice Vodního domu jsou N 49° 43,134 E 015° 05,199

·         vstupné 120 Kč pro dospělé, 65 Kč pro děti, 270 Kč rodinné vstupné

·         otevřeno celoročně 9–16 hodin (kromě pondělí), od dubna do září do 17.00 hodin

·         parkovací místa pro auta i autobusy jsou přímo u objektu, parkování je zdarma

·         tel.: 602 665 409, e-mail: vodnidum@csop.cz, www.vodni-dum.cz

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Resort Sepetná: vítejte v Beskydech

Resort Sepetná naleznete v horské obci Ostravice v nádherném prostředí pod nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd, Lysou horou. Vybrat si můžete z několika typů ubytování - Hotel Sepetná, Hotel Sluníčko, Chata Měsíček nebo bungalovy. V budově Relaxcentra Sepetná pak na všechny čeká spousta možností k relaxaci či sportování za každého počasí. Na Sepetnou jezdí rodiny s dětmi na dovolenou, páry za romantikou a skupiny přátel za turistikou.

Za tradiční lidovou architekturou do středních Čech

Co je staré, to je lákavé. A také poučné a inspirativní. Vydejte se na výlet a prozkoumejte skanzeny lidové architektury ve středních Čechách, jen co by kamenem dohodil od Prahy. Půvab tradičních roubenek dotvářejí zařízené interiéry, oživlé místnosti i krásná okolní krajina. Projděte si ji pěšky nebo projeďte na kole.
Reklama
reklama

Moravskou metropoli rozezní již 8. ročník mezinárodního festivalu Janáček Brno

Neopakovatelná atmosféra, hudba Leoše Janáčka a kompletní česká dirigentská špička na jednom místě. Brno rozezní již 8. ročník jedinečného mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno. V podání předních operních domů, orchestrů i sólových interpretů čeká diváky od 2 – 20 listopadu 2022 nabitý program, kterým se tentokrát prolíná téma »Quo Vadis«. Pro bližší informace a nákup vstupenek sledujte stránky www.janacek-brno.cz.

Obytňákem po jižní Moravě

Cestování už není, co bývalo. Naštěstí! Pořád je co objevovat, pořád se objevují nové trendy jako glamping. My jsme ověřili, jaký potenciál má cestování karavanem. Uvažovali jsme takto: cestovatel nemusí řešit plné hotely, postel si veze s sebou. Zažije víc, protože jede od místa k místu podle chuti. A jak je na cestování na čtyřech kolech připravená jižní Morava, jaké má zázemí?

Hotelový Spa & Wellness Komplex Bristol Royal

V srdci lázeňského města Karlovy Vary, jen pár minut chůze od karlovarských léčivých pramenů se nachází hotelový Spa & Wellness komplex Bristol Royal, jehož historie sahá až do 18. století. Tvoří jej 5 čtyřhvězdičkových hotelů (Bristol Palace, Královská Vila, Georgy House, Vila Tereza a Bristol) a 1 pětihvězdičkový hotel (Vila Livia). Všechny budovy jednotlivých hotelů jsou mezi sebou vzájemně propojeny důmyslným systémem koridorů. K významným návštěvníkům budov komplexu Bristol Royal patřili např. Arcivévoda František Albert, rodina hraběte Kinského, pruský princ Vilém, Sigmund Freud a v neposlední řadě rakouská císařovna Sissi.