Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
Projděte se ve Vodním domě cestou vody z přírody až do vašeho kohoutku

Projděte se ve Vodním domě cestou vody z přírody až do vašeho kohoutku

Voda v hlavní roli. Tak lze stručně popsat život ve Vodním domě - návštěvnickém středisku EVL (Evropsky významná lokalita) Želivka, který leží jen pár stovek metrů od obce Hulice na Benešovsku, na břehu vodní nádrže Švihov na Podblanicku.

-s4b0776.JPG

Zábavně naučné středisko navštíví ročně desítky tisíc návštěvníků všech věkových kategorií. „Nejvíce k nám jezdí rodiny s dětmi, ale chodí k nám i senioři a hodně k nám jezdí školní výlety nejen na klasickou návštěvu, ale především na výukové programy a na exkurze k vodní nádrži,“ říká Kateřina Zemanová, ředitelka Vodního domu.

-s4b0946.JPG

Vodní dům lze shrnout do věty: „Vše o vodě pod jednou střechou.“ Návštěvu můžete začít procházkou venkovním areálem, kterým vás provede naučná stezka s 11 zastaveními. Moderní expozice představuje všechny tváře vody od života ve vodě přes vodu v oblacích až po mokré osvěžení. V akváriích plují ryby, v obřích škeblích se vám jako perličky schovají vaše ratolesti, velkou zábavu si užijete při výrobě mraků. Mikroskopy a zvětšené modely vám přiblíží mikrosvět pod hladinou, v další části expozice vám v uších ožije přírodní scenérie hlasy ptáků a žab. Vše o pitné vodě a jejím koloběhu se dozvíte v sekci Nekonečná cesta vody a do časů vlády Karla IV. Vás přenesou originály nástěnných maleb ze zaniklého kostela v Dolních Kralovicích.

20200919-120609-0150-mmr-hulice-eu-fondy-pomahaji.jpg

Obrovskou novinkou, a to doslova, je 7 a půl tuny vážící rozstřikovací uzávěr, který najdete na začátku naučné stezky u parkoviště. Měří 3 metry a určitě ho nepřehlédnete. Uzávěr sloužil k regulaci množství vody, které může odtékat z přehrady do řeky Želivky. Uzávěr zapůjčilo Povodí Vltavy po té, co po padesáti letech v přehradě dosloužil a byl nahrazen novým, modernějším. Pokud byste se o stavbě přehrady, výrobě pitné vody nebo o přírodě kolem vodní nádrže Švihov chtěli dozvědět víc, můžete využít nabídku exkurzí, které se konají ve všedních dnech od března do listopadu. Další novinkou budou komentovaná krmení netopýrů. Letošní rok Český svaz ochránců přírody vyhlásil „Rokem netopýrů“ a Vodní dům se k této kampani připojí. Netopýři totiž zimují přímo uvnitř hráze vodní nádrže. „Aby měli návštěvníci možnost poznat tyto tajemné noční tvory blíž, připravili jsme dvě tematické akce pro veřejnost. První z nich bude 20. května Muzejní noc. Na programu bude povídání o netopýrech, komentované krmení a noční bojovka pro děti s pokladem. Druhou akcí bude tradiční prázdninové Setkání s netopýry, které se bude konat v srpnu“, upřesňuje Kateřina Zemanová.

160602-csop-vodni-dum-mlezivovi-292.jpg

Pokud se vám v kraji pod Blaníkem zalíbilo, doporučujeme zakoupit společnou vstupenku Rodinku, která vás zavede do vlašimsképaraZOO – unikátní expozice hendikepovaných živočichů nebo do Domu přírody na úpatí bájné hory Blaník. Vodní dům postavil a provozuje Český svaz ochránců přírody Vlašim. Vznikl díky dotaci Evropského fondu pro regionální rozvoj – Operačnímu programu Životní prostředí a pomoci společnosti Veolia Česká republika. Druhým významným partnerem je společnost Pražské vodovody a kanalizace.

                

·         GPS souřadnice Vodního domu jsou N 49° 43,134 E 015° 05,199

·         vstupné 120 Kč pro dospělé, 65 Kč pro děti, 270 Kč rodinné vstupné

·         otevřeno celoročně 9–16 hodin (kromě pondělí), od dubna do září do 17.00 hodin

·         parkovací místa pro auta i autobusy jsou přímo u objektu, parkování je zdarma

·         tel.: 602 665 409, e-mail: vodnidum@csop.cz, www.vodni-dum.cz

ČTĚTE DÁLE

Největší saunový svět v ČR v Aquapalace Praha

Představujeme vám největší Saunový svět v České republice, který se nachází v prostorách Aquapalace Praha v Čestlicích. Tento výjimečný komplex vyniká svou variabilitou, bohatou nabídkou služeb, procedur a saunových ceremoniálů. Máte zde možnost volit z 19 saun a prohříváren určených pro příjemné, luxusní i netradiční saunování.

Mlýn Karlštejn: Místo, kde svatba bude nezapomenutelná

K nejkrásnějším místům pro svatby ve středních Čechách jednoznačně patří romantický Hotel Mlýn Karlštejn. Ostatně, kdo by nechtěl prožít svůj svatební den v nádherném prostředí hotelu pod legendárním Karlštejnem nebo si užít hostinu v podobě grilování pod širým nebem na břehu Berounky? A to vše pouhých 25 km od Prahy.

Nové premiéry se diváci Městského divadla Kladno dočkají v prosinci

Třetí letošní premiéra zavede diváky Městského divadla Kladno do prostředí psychiatrické léčebny. Divadlo totiž uvede dnes již kultovní Přelet nad kukaččím hnízdem, jehož režie se ujal jeden z nejvýraznějších představitelů mladé generace Adam Skala. Slavnostní premiéra proběhne 9. prosince v hlavním sále MDK.

Hotel Honour and Grace: klenot v Karlovarském kraji

Hotel těží ze svého jedinečného umístění v samém srdci krušnohorských lesů, mezi oblíbenými turistickými destinacemi jako jsou Karlovy Vary, Jáchymov, Boží Dar a lyžařský areál Klínovec.

Ochutnejte jižní Moravu s průvodcem Gourmet!

Jižní Morava oplývá nádhernou přírodou i památkami zvučných jmen. Výlety se plánují snadno, ale kam se zastavit na oběd, na svačinu nebo na jedno dobře čepované? Místní gastro scéna je plná svěžích nápadů a servíruje rozmanité koncepty. Aby Vám nic neuniklo, je tu pro vás průvodce Gourmet Jižní Morava. Představuje to nejzajímavější z kaváren, bister, restaurací, vinařství a pivnic v kraji.

Adventní Plzeň vás okouzlí jedinečnou atmosférou

Jestli Plzeň někdy opravdu září, je to rozhodně v adventním čase. V předvánočním období se ponoří do sváteční atmosféry. Každá procházka historickým centrem vede přes adventní trhy, které lákají nejen na vynikající svařené víno, ale také živý betlém i zajímavou nabídku dárků. I v době adventu můžete v Plzni navštívit hlavní turistická lákadla, jako jsou pivovar, Velká synagoga nebo katedrála sv. Bartoloměje s plzeňskou věží. Vánoční výzdobu dostanete jako bonus.