6. prosince 2025, svátek má Mikuláš
Rada mladších 2025 vrcholí! Studenti z celé ČR se sjedou do Prahy, aby představili své silné osobní příběhy i jasné postoje k aktuálním tématům

Rada mladších 2025 vrcholí! Studenti z celé ČR se sjedou do Prahy, aby představili své silné osobní příběhy i jasné postoje k aktuálním tématům

Celorepublikové finále 12. ročníku projektu Rada mladších se uskuteční 3. prosince 2025 od 10.00 hodin v Zastupitelském sále Hlavního města Prahy formou happeningu, na kterém zazní názory studentů a odborníků napříč republikou. Všichni ti, kteří prezentovali v krajských kolech, se zde setkají, aby prezentovali své příspěvky nebo diskutovali o palčivých tématech současnosti.

rada-mladsich-praha.jpg

Projekt, který organizuje společnost Dělej, co tě baví, poskytl letos mladým lidem prostor k vyjádření názorů na tři klíčové oblasti: závislost jako nejlepší cesta k finanční chudobě, vzděláváním k udržitelnosti a udržitelnost vzdělávání, a svoboda slova a veřejnoprávní média v demokratické společnosti.

Krajské konference, které probíhaly od 20. října do 19. listopadu na osmi místech v rámci České republiky, odhalily, že mladí lidé mají jasné názory, ale často i osobní zkušenosti formující jejich postoje. „V oblasti závislostí studenti upozorňovali na vysokou dostupnost alkoholu, kratomu a tabákových výrobků, stejně jako na šíření závislosti na sociálních sítích a pornografii,“ konstatovala Jiřina Faloutová, ředitelka neziskové organizace Dělej co tě baví a dodala, že někteří z účastníků dokonce sdíleli své osobní zkušenosti se závislostí nebo popisovali závislost někoho blízkého z rodiny, čímž dodali diskuzím mimořádnou naléhavost a autenticitu. Studenti také opakovaně zdůrazňovali potřebu posílení prevence – jak u dětí, tak u dospělých. „V příspěvcích a diskuzích o vzdělávání se potom hojně mluvilo o využití umělé inteligence, potřebě individuálnějšího a partnerského přístupu k žákům a větší provázanosti výuky s praxí a reálným životem. Stěžejním tématem byla motivace a podmínky pro pedagogy, kteří by měli zavádět nové formy a obsahy vzdělávání,“ shrnula Jiřina Faloutová. V tématu svobody slova a veřejnoprávních médií se zase studenti snažili definovat hranice, kde končí svoboda slova a začíná porušování zákonů, a řešili roli, nezávislost a naplňování poslání veřejnoprávních médií.

Diskuze Rady mladších řídil psycholog Aleš Kuda a do krajských kol se kromě studentů a učitelů aktivně zapojovala řada odborníků. Konkrétně se jednalo o zástupce Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády České republiky, ředitele Národní protidrogové centrály SKPV Jakuba Frydrycha, zástupce odboru pro mládež Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a ředitele či redaktory z krajských studií Českého rozhlasu.

„Mladí lidé mají co říct k problémům, které hýbou dnešním světem. Naší povinností je naslouchat jim a dát jim prostor hledat řešení. To je přesně smyslem Rady mladších,“ dodala Jiřina Faloutová.

Za 12 let existence Rady mladších se projekt věnoval desítkám společensky významných témat – od politiky a životního prostředí přes duševní zdraví až po společenskou odpovědnost mladých. Výstupem diskusí je mimo jiné i Mapa pomoci – přehled organizací podporujících mladé v oblasti duševního zdraví.

Záštitu nad projektem Rada mladších převzali prezident ČR Petr Pavel a jeho manželka Eva Pavlová, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Policie ČR a jednotlivé kraje Podpořen je z programu Erasmus+, Nadací Flaminia, Crocodille a Unicorn University.

Více informací je k dispozici na  www.radamladsich.cz. Záznamy z jednotlivých konferenci potom naleznete ZDE. Finále Rady mladších je možné sledovat živě 3. prosince od 10:00 do 16:30 ZDE.

 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Lenka Graf a její české Vánoce ve znamení koncertů

Zatímco jiní začínají pomalu stěhovat vánoční dekorace ze sklepa, sopranistka Lenka Graf tradičně balí kufry a začátkem adventu přilétá z prosluněné Floridy na svoje milované tradiční české Vánoce. Bez nich si prý konec roku nedokáže představit. Tato elegantní dáma s šarmem operní divy, která spojuje světy klasiky a popu, letos chystá tři adventní koncerty.

Divadlo je místem, kde chci dělat radost lidem, které mám ráda

Divadlo Lucie Bílé v pražské Karlově ulici má za sebou další velmi úspěšnou sezónu, během které uvedlo hned dvě premiéry a přivítalo tisíce spokojených diváků. Jak se na ni dívá sama principálka Lucie Bílá a jaké novinky chystá pro příští rok?

Detektiv BenoitBlanc se vrací. Netflix zveřejnil první trailer k pokračování Na nože

Netflix dnes představil první oficiální trailer k chystanému pokračování úspěšné detektivky Na nože. Fanoušci se návratu charismatického detektiva BenoitaBlanca v podání Daniela Craiga dočkají už 12. prosince.Nový díl s názvem Na nože: Probuzení mrtvého muže přinese hvězdné obsazení, včetně JosheO’Connora, GlennClose, Mily Kunis nebo Jeremyho Rennera. Režisérem a scenáristou je opět Rian Johnson, který se podílel i na dvou předchozích úspěšných filmech série.

Známým tvářím učarovala burleska – na gala večeru Bohemian Burlesque Festival se královsky bavila Ha Thanh Špetlíková i Lejla Abbasová

Lesk, třpytky a svůdné choreografie - české celebrity minuly víkend propadly kouzlu burlesky. Během závěrečného večera 9. ročníku mezinárodního Bohemian Burlesque Festivalu, který pořádá mezinárodně nejzkušenější česká burleska Lucie alias Angelica G. L´Amour, se na pódiu střídaly nejlepší performerky z Evropy i ze zámoří. Ha Thanh Špetlíková a Lejla Abbasová s doprovodem seděly v první řadě jako přikované a neskrývaly nadšení z glamour show plné elektrizující ženské energie. Během závěrečného sobotního večera proběhla soutěž o tituly Bohemian Queen a Princess, korunky získala tanečnice Bona Dawn z Litvy a Rebelle Bettie ze Švýcarska.

THE UNIVERSE OF JOHN WILLIAMS

Světový vánoční koncert génia filmové hudby Johna Williamse se po loňském úspěchu vrací do České republiky! Originální skladby vytvořené pro filmy o Indiana Jonesovi či Harrym Potterovi tentokrát rozezní pražské O2 universum.

Ženská kapela Vesna oznámila svůj vysněný koncert ve Fóru Karlín, který proběhně 22.10.2026

Vesna nedávno odehrála poslední koncert a fanouškům oznámila, že minimálně rok v Praze nebude vystupovat. Důvodem pro tuto pauzu je právě příprava dosud největšího koncerty ve Fóru Karlín. Ženská kapela Vesna, která se ve světě proslavila eurovizním hitem My sister’s crown a v Česku si získala srdce fanoušků singlem Moravo, se rozhodla pro další milník ve své kariéře. Dovedli ji k tomu především fanoušci, kteří dvakrát za sebou vyprodali celorepublikové turné Muzika Slavica.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve vašem prohlížeči.