Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
8. února 2023, svátek má Milada
Roman Říčař: Nakonec jsem tomu úplně propadl

Roman Říčař: Nakonec jsem tomu úplně propadl

V loňské sezoně si Roman Říčař na kladenských prknech zahrál sice menší, ale zato dost výraznou roli zhýčkaného Ludvíka XIII. Letos bude v Městském divadle Kladno hostovat znovu. Tentokrát však v hlavní roli Jánošíka a navíc v muzikálu Na skle malované, pro který připravil hudební aranžmá a společně s Jiřím Janouchem vedl i korepetice.

Začnu úplným základem: co vlastně obnášela příprava hudebního aranžmá?

Malované se už dělalo v mnoha různých verzích- dokonce i v úpravě pro symfonický orchestr, ale my jsme se rozhodli přistoupit k celé inscenaci velmi moderně a dosti netradičně. Sice jsem se držel originálních nápěvů, nicméně celá aranž pro rockovou kapelu se čtyřčlenou dechovou sekcí je nová.Diváci se můžou těšit na swing, latinu, blues i balkánskou dechovku-zkrátka nadčasový příběh si zaslouží nadčasové hudební zpracování.

Jak dlouho příprava na muzikál trvá? Ještě před tím, než dojde na těch osm týdnu zkoušení v divadle.

První demosnímek jsem Jardovi Slánskému posílal, myslím, někdy v lednu 2022 a od té doby na tom průběžně dělám. Je to nakonec dohromady 24 hudebních čísel pro osmičlennou kapelu a 20 zpěváků.

roman-ricar_2.jpg

Na skle malované je v podstatě už kultovní muzikál, který má za sebou nespočet inscenací nejen v Polsku, ale i na Slovensku i v Česku. V čem je podle tebe jeho kouzlo?

Musím říct, že na první přečtení a poslech jsem se nezamiloval. Začal jsem si napřed vybírat čísla se zajímavým hudebním nápadem nebo melodikou, která jsem si uměl představit jako interpret na jevišti.V průběhu času jsme se ale začali propracovávat příběhem a začal jsem se zamilovávat do té ryzosti a naivity a víc rozumět té poetice.Nakonec jsem tomu úplně propadl. Je to opravdu zvláštní a divadelně výjimečný způsob vyprávění, se kterým jsem se nikdy předtím nesetkal. Nakonec jsem na tom strávil víc času, než na jakémkoliv předchozím projektu.

Vedl jsi také korepetice. Jak se pracuje s naším souborem? 

Kladenské divadlo má to štěstí, že ho vedou dva lidé se zkušenostmi s mnoha hudebními divadelními projekty Honza Krafka a Jarda Slánský.A soubor podle toho také funguje- takže skvěle zpívá, tančí i hrajea - jak praví klasik - často dokonce všechno současně.

Kromě toho, žes to celé hudebně připravil, budeš také hrát hlavní roli Jánošíka. Napsal sis to trochu na míru?

Jasně, že jsem si to psal na míru. Všechny nejlepší písně jsem si vyzobal pro sebe a udělal na ně ty nejopulentnější aranže… Jenže Slánský pak celý rok měnil scénář, a tak dlouho to přepisoval, až ty největší fláky nakonec zpívají mí skvělí kolegové, což budou mít diváci příležitost zjistit.

Je něco, z čeho jsi měl ze začátku strach?

Skvělá choreografka (a až do první zkoušky moje kamarádka) Ivanka Hannichová mi před zkoušením slibovala, že mě nebude ztrapňovat požadavky na pohyby, které jsou pro mě fyzicky neuskutečnitelné. To nedodržela. Strach z tance ovšem už nemám, protože jsem si na reakcích okolí ověřil, že Jánošík v mém provedení tedy bude mít i své komické momenty.

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

24.2.2023 - 21.5.2023

Bez sentimentu

19.2.2023 11:00

Vegan Žižkov fest

22.3.2023 - 23.3.2023

Sumika

ČTĚTE DÁLE

Zbigniew Kalina: Komedie miluju

Po Bohovi masakru se Zbigniew Kalina představí kladenským divákům v komedii Klíčovou dírkou. S držitelem Ceny Thálie jsme si v prvním týdnu zkoušení povídali nejen o březnové premiéře.

Divokej Bill oslaví čtvrtstoletí své existence

Vypadá to, že rok 2023 proběhne ve znamení Divokýho Billa. Oslavit 25 let na scéně se jeho členové rozhodli vydáním osmého studiového alba, venkovním koncertním turné, které bude čítat 25 zastávek napříč republikou a 19. 1. 2024 se vrátí do pražské O2 areny. Vstupenky se pro členy fanklubu začnou prodávat 5. prosince, oficiální prodej začne 7. prosince.
Reklama
reklama

Circus Varius na ledě

Ledovou plochu Sportovní haly FORTUNA v Praze ovládne již v únoru show Circus Varius na ledě. Diváci zažijí dynamické představení plné speciálních efektů, které na ledové ploše spojí všechny žánry současného cirkusového umění.

Karlův most: plný historie a kultury

Karlův most je nejkrásnější historický most v Praze, který spojuje Staré Město a Malou Stranu. Byl postaven v 14. století a je jedním z nejstarších kamenných mostů v Evropě. Tento most se stal jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí v Praze a každoročně je navštíven miliony turistů. Karlův most je také plný historie a kultury, s mnoha sochami a památníky na jeho pilířích, které představují významné osobnosti českých dějin. Návštěva tohoto mostu je nutností pro každého, kdo navštíví Prahu.

Švandovo divadlo na Smíchově

Velký bratr tě sleduje. Švandovo divadlo uvede inscenaci 1984, adaptaci slavného románu George Orwella.