Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
Roman Říčař: Nakonec jsem tomu úplně propadl

Roman Říčař: Nakonec jsem tomu úplně propadl

V loňské sezoně si Roman Říčař na kladenských prknech zahrál sice menší, ale zato dost výraznou roli zhýčkaného Ludvíka XIII. Letos bude v Městském divadle Kladno hostovat znovu. Tentokrát však v hlavní roli Jánošíka a navíc v muzikálu Na skle malované, pro který připravil hudební aranžmá a společně s Jiřím Janouchem vedl i korepetice.

na-skle-malovane12.jpg

Začnu úplným základem: co vlastně obnášela příprava hudebního aranžmá?

Malované se už dělalo v mnoha různých verzích- dokonce i v úpravě pro symfonický orchestr, ale my jsme se rozhodli přistoupit k celé inscenaci velmi moderně a dosti netradičně. Sice jsem se držel originálních nápěvů, nicméně celá aranž pro rockovou kapelu se čtyřčlenou dechovou sekcí je nová.Diváci se můžou těšit na swing, latinu, blues i balkánskou dechovku-zkrátka nadčasový příběh si zaslouží nadčasové hudební zpracování.

Jak dlouho příprava na muzikál trvá? Ještě před tím, než dojde na těch osm týdnu zkoušení v divadle.

První demosnímek jsem Jardovi Slánskému posílal, myslím, někdy v lednu 2022 a od té doby na tom průběžně dělám. Je to nakonec dohromady 24 hudebních čísel pro osmičlennou kapelu a 20 zpěváků.

roman-ricar_2.jpg

Na skle malované je v podstatě už kultovní muzikál, který má za sebou nespočet inscenací nejen v Polsku, ale i na Slovensku i v Česku. V čem je podle tebe jeho kouzlo?

Musím říct, že na první přečtení a poslech jsem se nezamiloval. Začal jsem si napřed vybírat čísla se zajímavým hudebním nápadem nebo melodikou, která jsem si uměl představit jako interpret na jevišti.V průběhu času jsme se ale začali propracovávat příběhem a začal jsem se zamilovávat do té ryzosti a naivity a víc rozumět té poetice.Nakonec jsem tomu úplně propadl. Je to opravdu zvláštní a divadelně výjimečný způsob vyprávění, se kterým jsem se nikdy předtím nesetkal. Nakonec jsem na tom strávil víc času, než na jakémkoliv předchozím projektu.

Vedl jsi také korepetice. Jak se pracuje s naším souborem? 

Kladenské divadlo má to štěstí, že ho vedou dva lidé se zkušenostmi s mnoha hudebními divadelními projekty Honza Krafka a Jarda Slánský.A soubor podle toho také funguje- takže skvěle zpívá, tančí i hrajea - jak praví klasik - často dokonce všechno současně.

na-skle-malovane11.jpg

Kromě toho, žes to celé hudebně připravil, budeš také hrát hlavní roli Jánošíka. Napsal sis to trochu na míru?

Jasně, že jsem si to psal na míru. Všechny nejlepší písně jsem si vyzobal pro sebe a udělal na ně ty nejopulentnější aranže… Jenže Slánský pak celý rok měnil scénář, a tak dlouho to přepisoval, až ty největší fláky nakonec zpívají mí skvělí kolegové, což budou mít diváci příležitost zjistit.

Je něco, z čeho jsi měl ze začátku strach?

Skvělá choreografka (a až do první zkoušky moje kamarádka) Ivanka Hannichová mi před zkoušením slibovala, že mě nebude ztrapňovat požadavky na pohyby, které jsou pro mě fyzicky neuskutečnitelné. To nedodržela. Strach z tance ovšem už nemám, protože jsem si na reakcích okolí ověřil, že Jánošík v mém provedení tedy bude mít i své komické momenty.

ČTĚTE DÁLE

Koncert Genius Santini a andělé 9. prosince v kapli sv. Anny v Panenských Břežanech

Kaplí sv. Anny v Panenských Břežanech bude v sobotu 9. prosince od 18.30 znít barokní hudba italských skladatelek 17. století v podání špičkového barokního souboru Hof-Musici. Koncert Genius Santini a andělé je poctou geniálnímu architektovi Janu Blažeji Santinimu- Aichlovi, jehož mimořádný talent stvořil genia loci kaple sv. Anny a který zemřel před 300 lety (+ 7. 12. 1723).

Hledáte inspiraci na Vánoce? Tipy na vánoční dárky

Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady, dárečky si užívej! Taky Vám to tak uteklo? Právě proto přinášíme tipy na ty nejlepší firemní a vánoční dárky, aneb vánoční inspirace pro rok 2022. Tak hurá na nákupy, ať nemusíte stát dlouho fronty.

Do Divadla Radka Brzobohatého připlují Trosečnice

…jde o život a nejbližší restauraci máš tisíc mil daleko…

Nové premiéry se diváci Městského divadla Kladno dočkají v prosinci

Třetí letošní premiéra zavede diváky Městského divadla Kladno do prostředí psychiatrické léčebny. Divadlo totiž uvede dnes již kultovní Přelet nad kukaččím hnízdem, jehož režie se ujal jeden z nejvýraznějších představitelů mladé generace Adam Skala. Slavnostní premiéra proběhne 9. prosince v hlavním sále MDK.

Knihkupectví Meander: Příběhy Pražanům z obou břehů Vltavy

Knihkupectví Meander jsou v Praze hned dvě – na levém i na pravém břehu Vltavy. První ve Vratislavově ulici pod Vyšehradem a druhé na Jánském vršku pod Pražským hradem. Obě dělí pět mostů a nespočet příběhů a legend, z nichž si mnohé našly cestu na stránky knížek Meandru. Stačí si jen vybrat a pustit se do objevování tajemství hlavního města…

Poslední letošní premiéra v divadle PONEC bude o naší kůži – přecitlivělé, obnažené a vyděšené stejně jako celá společnost

V závěru listopadu – 27. 11. od 20:00 – se v divadle PONEC poprvé představí taneční inscenace s prvky detektivního thrilleru Rukavičkářské závody. V této performanci choreografky Terezy Lenerové se fikce prolíná se zážitky s naší vlastní kůží. První repríza následuje 28. 11.