Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
4. října 2023, svátek má František
Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů

Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů

Láká vás východ Česka? Beskydy, horalé? Chcete poznat krajinu kolem Šikmého kostela? Nejvýchodnější cíp České republiky nabízí nespočet zajímavých míst a zážitků. Ať se tam vydáte jako turisté, cykloturisté nebo za poznáním, nebudete litovat.

Trojmezí

S poznáváním Těšínského Slezska můžete začít z nejvýchodnějšího bodu České republiky, který se nachází v Bukovci. Cestou k němu se díky naučné stezce návštěvníci dovědí, kdo jsou „Gorole“ a jak dříve žili. Bukovcem prochází regionální cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack, která návštěvníky zavede na trojmezí na Hrčavě. Zde se setkávají hranice tří států – Česka, Polska a Slovenska.

01-velka-sance-z-dronu.jpg

Hrčava je horská vesnice s atmosférou starých časů. Turisté si mohou dopřát nejen krásné pohledy na okolní krajinu a místní architekturu, ale ochutnat také některou z místních specialit. Místní rodinná farma Hrčavský Grunt nabízí několik druhů domácího sýra nebo místní likér zvaný Miodula, který má v tomto kraji dlouholetou tradici. Dopřát si můžete také kávu Chalupčanku z místní kavárny s vlastní pražírnou.

047-opevneni-sance.jpg

Cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack pokračuje z Hrčavy dál do Mostů u Jablunkova, kde se nachází před 400 lety vybudované opevnění Velká šance s nově otevřeným návštěvnickým centrem. Návštěvníci se díky moderní expozici dovědí mnoho zajímavostí nejen o Velké šanci, ale také o celém systému opevnění, které je významných historickým prvkem česko-polsko-slovenského trojmezí.

073-opevneni-sance.jpg

V Jablunkově, nejvýchodnějším městě Česka, je otevřena nová pobočka Muzea Těšínska, Muzeum trojmezí. Představuje soužití přírody a člověka ve svérázné nejvýchodnější oblasti Česka. Kromě stále expozice je zde aktuálně k vidění jedinečná výstava „Po setmění“, kterou si návštěvníci prohlížejí po tmě, vybaveni baterkou.

Těšínské Beskydy – klid a krásné výhledy

Těšínské Beskydy jsou protkány řadou turistických tras vedoucích k místním horským chatám. A těch je v této části Beskyd, zvaných Těšínské Beskydy, nespočet. Díky blízkosti hranic s Polskem a Slovenskem má zdejší gastronomie svá specifika. Bramborové placky, halušky nebo polský bigos – to jsou místní speciality, na které budou vaše chuťové buňky dlouho a rády vzpomínat.

05-moravskoslezske-beskydy-kamenity.jpg

Krásné výhledy do krajiny se nabízejí z několika zdejších rozhleden. Na hoře Čantoryje, „slezském Blaníku“ s vojskem rytířů v nitru hory, se tyčí kovová rozhledna o výšce 29 m. Nabízí úchvatné výhledy na Lysou horu, Malou a Velkou Fatru na Slovensku a samozřejmě okolní beskydské vrcholy.

08-slezske-beskydy-pohled-z-rozhledny-cantoryje.jpg

Historický Český Těšín – lázeňská Karviná

Na historii bohatý Těšín, přeshraniční město, zve návštěvníky především do Muzea Těšínska. Nová muzejní expozice v Historické budově nabízí zábavnou formou cestu za poznáním Těšínského Slezska. Zvláště pro ty nejmenší je připraveno podkroví s komiksem a postavami, které vypráví tajuplné pověsti o bratrské studánce, jedné černé kněžně či zbojnících loupících v beskydských lesích.

karvina-lodenice.jpg

Nedaleký Archeopark Chotěbuz - Podobora pak návštěvníky zavede do časů pravěkých a raně středověkých. Během léta se zde koná řada zajímavých akcí s ukázkami nelehkého života v dávných dobách.

Karviná, dříve město horníků, dnes cíl turistů, nabízí odreagování v lázeňské atmosféře. Lázně Darkov využívají léčebných účinků jodobromové vody „Solanky“. Využijte široké nabídky léčebných a relaxačních pobytů. Historické centrum Karviné a zámek Fryštát se zámeckým parkem nabízejí jedinečné kulisy pro relax a odpočinek.

karvina-zamek-frystat.jpg

Výlet k Šikmému kostelu pak návštěvníky zavede do krajiny hrdinů stejnojmenného románu Karin Lednické. Do Šikmého kostela lze nahlédnout o víkendech od května do října a dozvědět se více o zajímavé historii této jedinečné sakrální stavby.

Bohumínsko – vodní svět Těšínského Slezska

Rybniční soustava v okolí Bohumína je vyhledávaným cílem nejen rybářů, ale také vyznavačů přírodního koupání. Je vhodně doplněna o síť cyklostezek, kterou ocení také inline bruslaři. Na své si přijdou také rodiny s dětmi, protože bohumínské Aquacentrum Bospor nabízí řadu vodních atrakcí. Nedaleký Penzion ve věži nabízí atypické ubytování v bývalé vodárenské věži i krásné výhledy na město Bohumín a přilehlé okolí.

karvina-lodenice.jpg

Novinkou je půjčovna lodiček u Vrbického jezera. Díky upraveným břehům a doplňkové infrastruktuře je skvělým místem pro milovníky přírodního koupání.

Nezbytným doplňkem pro návštěvníky Těšínského Slezska je karta Těšínské Slezsko Region Card. Získat ji mohou návštěvníci zdarma u smluvních ubytovatelů nebo lze kartu zakoupit ve zdejších informačních centrech. S kartou tak návštěvníci získají balíček slev. Některé slevy dosahují až 100 %.

www.tesinskeslezsko.cz 

unnamed.png

ČTĚTE DÁLE

Bohemian Symphony Orchestra Prague představí to nejlepší z hudby Hollywoodu

Se svým programem Hollywood in Prague míří na pódium prestižního koncertního sálu v Čechách jedinečný Bohemian Symphony Orchestra Prague, který své publikum zve na velkou filmovou výpravu. Dvořákovu síň pražského Rudolfina tak ovládnou melodie těch největších hollywoodských filmových trháků.

Trojnásobná mistryně České a Slovenské republiky v surfingu Jana Kašová

„Mnohokrát jsem řekla, že do nějaké vlny nejdu, protože jsem měla strach. Voda je živel, jsou tam kameny, nebezpeční živočichové… Je důležité vědět, na co člověk má a na co ne,“ říká nejlepší česká surfařka Jana Kašová, která tráví téměř každý den několik hodin v oceánu, kde na prkně sjíždí jednu vlnu za druhou…
Reklama
reklama

Na pražském Výstavišti proběhne CHILLI FEST a ASIA FOOD festival

Sobota 7. října bude na pražském Výstavišti ve znamení CHILLI FESTu. Akce s celodenním doprovodným programem bude mít významný vrchol: duel, v rámci nějž se budou pojídat nejpálivější chilli papričky světa. Zúčastní se ho mistr světa a držitel několika rekordů zapsaných v Guinnessově knize Mike Jack (Mike Jack Eats Heat) nebo aktuální evropský šampión z Itálie Giancarlo Gasparotto, který je známý jako Jack Pepper.

SUKHISHVILI - Gruzínský národní balet v ČESKÉ REPUBLICE!

Nový celovečerní program a jedinečná atmosféra zanechají nezapomenutelné dojmy!

Lucie Bílá představuje svou Srdeční záležitost

Přípravy uvedení nového muzikálu Srdeční záležitost v Divadle Lucie Bílé pomalu směřují ke svému konci. Na jevišti scény v pražské Karlově ulici v těchto dnech pod vedením režiséra Antonína Procházky a choreografky Ivany Hannichové probíhají poslední zkoušky a ladí se finální detaily před slavnostní premiérou. Ta se uskuteční již ve čtvrtek 28. září v Den české státnosti.