Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
29. února 2024, svátek má Horymír
Učme děti přísloví, je to moudrost našich předků

Učme děti přísloví, je to moudrost našich předků

My dospělí většinou víme, co které přísloví znamená. Pokud se nás ale zeptají děti, umíme jim to vysvětlit? Přitom se v příslovích skrývá tolik moudrosti. Nevěříte, že se děti mohou díky příslovím naučit něco o zdravé výživě, hygieně, pracovitosti či slušnému chování? Zkuste to s knihou Přísloví a hříčky pro chytré hlavičky, kterou sepsala lékařka Jana Martincová, autorka předškolní přípravy a popularizátorka sexuální výchovy v kruhu rodinném. Pokračuje tak v tom, co ji baví nejvíce, v předávání potřebného praktického know-how dětem do života. Kniha v jejím vydavatelství Babyonline vychází v těchto dnech.

prislovi-3.png

Interaktivní kniha je vhodná pro děti od pěti do devíti let a jejich rodiče i prarodiče. Obsahuje 50 přísloví, která jsou seřazena podle abecedy. Pomocí nich si mohou děti zábavnou formou osvojit životní zkušenosti a moudrost našich předků. 

Každé přísloví je v publikaci nejprve představeno v krásných obrázcích ilustrátorky Štěpánky Mikulíkové, následně v říkance a slovním objasnění. U každého přísloví je také volný prostor, do kterého si dítě může nakreslit vlastní obrázek, který ho k tématu napadne. Nechybí otázky, které mohou rodiče s dětmi probrat a které prohloubí a ukotví pochopení uvedeného přísloví. S knihou si rodiče s dětmi vyhrají opakovaně. Mohou hledat vhodná přísloví k tomu, co se jim ten den stalo, nebo si vzpomenout na podobná či opačná přísloví.

prislovi-7.png

Na základě mnohých přísloví (Žádný učený z nebe nespadl, Dvakrát měř, jednou řež, Komu se nelení, tomu se zelení a další) mohou rodiče s dětmi mluvit o trpělivosti či pracovitosti. Úsloví Jez do polosyta, pij do polopita vybízí k debatě o zdravé stravě, Bez práce nejsou koláče zase k tomu, jak může dítě v domácnosti pomáhat. 

„Zjistila jsem, že nejen dětem, ale někdy i jejich rodičům chybí taková ta obyčejná moudrost našich předků, proto jsem se rozhodla téma oprášit a vydat jej v úplně novém a jiném kabátu. Interaktivně, aby děti nebyly pouze pasivními konzumenty, ale mohly si i do takto hodnotné knížky přidat svou kreativní kresbu a knížku si uchovat na památku,“ říká k motivacím pro sepsání knihy autorka Jana Martincová. 

pexeso-2022-b.jpg

Kniha přísloví rozvíjí fantazii, řečové a vyjadřovací schopnosti, rozšiřuje slovní zásobu a svými náměty dává prostor pro dialog s rodiči. Také buduje schopnost porozumět textu a vytvářet nejrůznější analogie. Rozvíjí sociální, komunikační dovednosti i emoční a etickou stránku dítěte. 

Publikaci Přísloví a hříčky pro chytré hlavičky si mohou zájemci pořídit v e-shopu vydavatelství Babyonline, kde společně s knihou obdrží ZDARMA pexeso s obrázky všech 50 přísloví. 

pexeso-2022-a-1.jpg

O autorce:

Jana Martincová se po absolvování Lékařské fakulty MU v Brně dlouhodobě profiluje v oblasti zdravotnického vzdělávání laické i odborné veřejnosti a popularizaci medicíny. Je autorkou předškolní přípravy a popularizátorkou sexuální výchovy v kruhu rodinném. Se sexuoložkou Petrou Sejbalovou provedla před dvěma lety z vlastních prostředků rozsáhlý sexuální výzkum mezi dospívajícími, z kterého vyplynulo, že se na webové stránky s pornografií dostávají už malí školáci. Právě ti jsou pak nejzranitelnější při útocích sexuálních agresorů na internetu. 

www.prochytrehlavicky.cz

ČTĚTE DÁLE

LEŽ.... aneb komedie o pravdě, hostuje Divadlo VERZE v kladenském divadle

Jak byste se zachovali, kdybyste přistihli svého ženatého kamaráda při nevěře? Ženská solidarita je silná zbraň, ale co když si váš partner myslí, že manželce byste to říkat neměla a má poměrně pádné důvody… Petra Špalková, Jan Dolanský a Petr Lněnička v úspěšné francouzské komedii! Srdečně zveme!.

Comic-Con Prague 2024 odtajnil další hvězdné hosty. Přijede Warwick Davis nebo populární herci ze Star Wars i z Hvězdné brány

V pořadí pátý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague potěší nejen fanoušky legendární space opery Star Wars či ikonické Hvězdné brány. Na začátku dubna budou moci v pražském Universu potkat například i populárního Angličana, který si zahrál ve všech (osmi) dílech Harry Pottera.

Bohemian Symphony Orchestra Prague představí to nejlepší z rockové hudby v O2 universu

Se svým programem Rock in Symphony míří na stage O2 universa jedinečný Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se Soundtopia Band, kteří své publikum zvou na unikátní show. Koncert ovládnou melodie těch největších rockových legend. Brzy se navíc dozvíte, který speciální host na show vystoupí.

Noc divadel v březnu jedinečným způsobem připomene Kafku a jeho odkaz

23. března 2024 v Česku proběhne již dvanáctý ročník Noci divadel, tentokrát při příležitosti „kafkovského“ výročí na téma „Proměna“. Divadla a další instituce v celé zemi aktuálně připravují jedinečný program, který diváci ve zbytku sezony nezažijí. Většina scén navíc program uvede zdarma nebo za snížené vstupné.

Roman Říčař: Nakonec jsem tomu úplně propadl

V předloňské sezoně si Roman Říčař na kladenských prknech zahrál sice menší, ale zato dost výraznou roli zhýčkaného Ludvíka XIII. A v Městském divadle Kladno hostuje znovu. Tentokrát však v hlavní roli Jánošíka a navíc v muzikálu Na skle malované, pro který připravil hudební aranžmá a společně s Jiřím Janouchem vedl i korepetice.

Premiéra nové hry v divadle La Fabrika Patrik Děrgel a Jiří Štrébl jako odvrácené tváře naší doby

Tragikomická fraška i znepokujující společenský apel. Steigerwaldova divadelní hra A TAK TĚ PROSÍM, KNÍŽE se po 40 letech vrátí na pražská divadelní prkna. Dramatik v ní přesně a s poetikou a humorem sobě vlastním pojmenovává naší dobu. V holešovické La Fabrice zkouší inscenaci v režii Radima Špačka Patrik Děrgel, Jiří Štrébl, Eva Salzmannová a Anežka Hessová. Premiéry 7. a 8. března.