Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
8. prosince 2022, svátek má Květoslava
Učme děti přísloví, je to moudrost našich předků

Učme děti přísloví, je to moudrost našich předků

My dospělí většinou víme, co které přísloví znamená. Pokud se nás ale zeptají děti, umíme jim to vysvětlit? Přitom se v příslovích skrývá tolik moudrosti. Nevěříte, že se děti mohou díky příslovím naučit něco o zdravé výživě, hygieně, pracovitosti či slušnému chování? Zkuste to s knihou Přísloví a hříčky pro chytré hlavičky, kterou sepsala lékařka Jana Martincová, autorka předškolní přípravy a popularizátorka sexuální výchovy v kruhu rodinném. Pokračuje tak v tom, co ji baví nejvíce, v předávání potřebného praktického know-how dětem do života. Kniha v jejím vydavatelství Babyonline vychází v těchto dnech.

prislovi-3.png

Interaktivní kniha je vhodná pro děti od pěti do devíti let a jejich rodiče i prarodiče. Obsahuje 50 přísloví, která jsou seřazena podle abecedy. Pomocí nich si mohou děti zábavnou formou osvojit životní zkušenosti a moudrost našich předků. 

Každé přísloví je v publikaci nejprve představeno v krásných obrázcích ilustrátorky Štěpánky Mikulíkové, následně v říkance a slovním objasnění. U každého přísloví je také volný prostor, do kterého si dítě může nakreslit vlastní obrázek, který ho k tématu napadne. Nechybí otázky, které mohou rodiče s dětmi probrat a které prohloubí a ukotví pochopení uvedeného přísloví. S knihou si rodiče s dětmi vyhrají opakovaně. Mohou hledat vhodná přísloví k tomu, co se jim ten den stalo, nebo si vzpomenout na podobná či opačná přísloví.

prislovi-7.png

Na základě mnohých přísloví (Žádný učený z nebe nespadl, Dvakrát měř, jednou řež, Komu se nelení, tomu se zelení a další) mohou rodiče s dětmi mluvit o trpělivosti či pracovitosti. Úsloví Jez do polosyta, pij do polopita vybízí k debatě o zdravé stravě, Bez práce nejsou koláče zase k tomu, jak může dítě v domácnosti pomáhat. 

„Zjistila jsem, že nejen dětem, ale někdy i jejich rodičům chybí taková ta obyčejná moudrost našich předků, proto jsem se rozhodla téma oprášit a vydat jej v úplně novém a jiném kabátu. Interaktivně, aby děti nebyly pouze pasivními konzumenty, ale mohly si i do takto hodnotné knížky přidat svou kreativní kresbu a knížku si uchovat na památku,“ říká k motivacím pro sepsání knihy autorka Jana Martincová. 

pexeso-2022-b.jpg

Kniha přísloví rozvíjí fantazii, řečové a vyjadřovací schopnosti, rozšiřuje slovní zásobu a svými náměty dává prostor pro dialog s rodiči. Také buduje schopnost porozumět textu a vytvářet nejrůznější analogie. Rozvíjí sociální, komunikační dovednosti i emoční a etickou stránku dítěte. 

Publikaci Přísloví a hříčky pro chytré hlavičky si mohou zájemci pořídit v e-shopu vydavatelství Babyonline, kde společně s knihou obdrží ZDARMA pexeso s obrázky všech 50 přísloví. 

pexeso-2022-a-1.jpg

O autorce:

Jana Martincová se po absolvování Lékařské fakulty MU v Brně dlouhodobě profiluje v oblasti zdravotnického vzdělávání laické i odborné veřejnosti a popularizaci medicíny. Je autorkou předškolní přípravy a popularizátorkou sexuální výchovy v kruhu rodinném. Se sexuoložkou Petrou Sejbalovou provedla před dvěma lety z vlastních prostředků rozsáhlý sexuální výzkum mezi dospívajícími, z kterého vyplynulo, že se na webové stránky s pornografií dostávají už malí školáci. Právě ti jsou pak nejzranitelnější při útocích sexuálních agresorů na internetu. 

www.prochytrehlavicky.cz

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Hvězdy ze Smrtonosné zbraně a Boje o moc dorazí na Comic-Con Prague

Čtvrtý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague proběhne v termínu od 14. do 16. dubna 2023 v pražském O₂ universu. Pořadatelé prozradili první jména hvězdných hostů, jsou jimi světoznámí herci Danny Glover a Brian Cox. Vstupenky za zvýhodněnou cenu je možné zakoupit do konce roku.

Terra Ceramics: něco malého pro velké nadšence

Terra Ceramics je výsledkem letité vášně Marie Poirot pro keramiku. Poirot miluje jednoduchost a ta ji inspiruje každý den k tvorbě objektů, které jsou funkční i unikátní. Během studií ve Francii přitom nijak o keramice nepřemýšlela.
Reklama
reklama

Uncharted: Legady of Thieves Collection

Sympaťák Nathan Drake, herní ekvivalent Indiana Jonese, konečně dorazil na PC, aby se představil novým hráčům. Trochu nešikovně se jeho speciální kolekce zaměřuje jen na pozdní období série, takže nabízí čtvrtý díl regulérní série Uncharted 4: A Thief’s End a k tomu spin-off Uncharted: The Lost Legacy. A protože je první díl de facto rozlučkou s Nathanem Drakem, jde o "dárek" PC hráčům poněkud rozporuplný.

Létání jako nevšední zážitek v rámci firemní akce, teambuildingu či oslavy

Chcete, aby Vámi organizovaná akce byla nezapomenutelná? Pak by ideálním místem mohlo být Hurricane Factory Praha. Kromě konferenční místnosti, restaurace a terasy totiž nabízí především možnost využít větrný tunel, kde si téměř kdokoliv může vyzkoušet létání na vlastní kůži.

Top 7 akcí v Praze, kde nesmíte chybět

Kam vyrazit na párty, do divadla a na akci poslední týden v říjnu? Přinášíme rychlý přehled Top akcí, které vřele doporučujeme.