Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
8. prosince 2022, svátek má Květoslava
Za tradiční lidovou architekturou do středních Čech

Za tradiční lidovou architekturou do středních Čech

Co je staré, to je lákavé. A také poučné a inspirativní. Vydejte se na výlet a prozkoumejte skanzeny lidové architektury ve středních Čechách, jen co by kamenem dohodil od Prahy. Půvab tradičních roubenek dotvářejí zařízené interiéry, oživlé místnosti i krásná okolní krajina. Projděte si ji pěšky nebo projeďte na kole.

prerov-nad-labem-skola-ondrej-soukup.jpg

Rozlehlý skanzen v Přerově nad Labem

V interiérech všech sedmi chalup ve skanzenu v Přerově nad Labem můžete přihlížet scénkám ze života našich předků i starým zvykům a obyčejům. Nebudete vědět, na co koukat dřív: muzeum v přírodě v současné době tvoří téměř čtyřicet objektů lidové architektury, a to devět chalup včetně „staročeské chalupy“, sedm špýcharů, čtyři stodoly, kaplička a další drobná lidová architektura. 

Chcete poznat okolní placatou krajinu? Začněte v Čelákovicích, odkud pokračujte směrem k rameni Labe, kde stojí bývalá středověká tvrz. Trasa pěšího výletu vede kolem kostela k lávce přes Labe – tam potkáte i první infotabuli naučné stezky Údolím Labe. Stezku ale nechte na jindy a pokračujte podél řeky a přes Budečskou hráz, vybudovanou kvůli ochraně Přerova před povodněmi. Lužními lesy se dostanete až ke skanzenu. V Přerově vás nadchne pohled narenesanční zámek. 

muzeum-lidovych-staveb-v-kourimi-vladimir-kiva-novotny.jpg

Do Kouřimi za krojovanými tradicemi 

Obdivovatelé lidové architektury a tradic by si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu Muzea lidových staveb v Kouřimi. Shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních i severních Čech, a je tak jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem u nás. Atmosféra skanzenu se neustále obměňuje podle ročního období a příslušných lidových obyčejů. V průběhu roku tu připravují řadu národopisných pořadů, při kterých zvyky a tradice ožívají. Herci jsou oblečeni v krojích a venkovských šatech a je na ně radost pohledět. 

Při výletě se zastavte také v královském městě Kouřim a zamiřte k astronomickému středu Evropy na Lechův kámen. Z centra vás k němu dovede krátká naučná stezka a vy si užijete krásný výhled na město. 

vysoky-chlumec-filip-jakubsky.jpg

Jako by tu stál odjakživa – skanzen Vysoký Chlumec 

Skanzen Vysoký Chlumec, pobočka Hornického muzea Příbram, uchovává cenné památky venkovské architektury, dokládající vývoj rodinného domu od poloviny 17. do počátku 20. století. Přírodní areál leží v údolí potoka, kam byly citlivě zakomponovány usedlosti, chalupnická a domkářská stavení, hospodářská stavení i další mimořádné objekty. Potkáte sloupový holubník i včelín. 

Do skanzenu se klidně vydejte na kole. Okružní trasa z Prčice, dlouhá přibližně 36 kilometrů, prochází severní částí přírodního parku Jistebnická vrchovina. Provede vás kopcovitou krajinou s krásnými výhledy a zaveze do malebných vesniček. 

trebiz-filip-jakubsky.jpg

Třebíz: tak trochu jiný skanzen 

Řada hodnotných vesnických staveb na Slánsku byla zcela zdevastována v období socialismu. Výjimkou v regionu je vesnice Třebíz, kde byl zachráněn Cífkův statek s barokním štítem a klenutou bránou, který dal základ Národopisnému muzeu Slánska v Třebízi. Třebíz tak patří k vesnicím, kde se úspěšně podařilo zapojit muzeum v přírodě do prostředí živé vesnice s výjimečně dochovanou památkově hodnotnou zástavbou. 

Užijte si cyklovýlet ze Slaného do Nového Strašecí právě přes Třebíz, kde projedete kolem několika památkově chráněných staveb dokládajících tradiční uspořádání české návsi. Uvidíte kostelík sv. Martina, kapličku s kašnou, Šubrtův statek, ševcovnu, výměnkovou chalupu i rodný dům spisovatele a buditele Václava Beneše Třebízského. Jeďte od železniční stanice ve Slaném přes Zichovec, Bílichov, Mšecké Žehrovice až do Nového Strašecí – opět k vlakové stanici. 

trebiz-cykliste-filip-jakubsky.jpg

A kam dál? 

Na Hamousův statek ve Zbečně a také na Kokořínsko a do Českého ráje – obě území jsou doslova roubenkovým hájem. Pokud milujete roubená stavení, ale umělé návsi ve skanzenech vás příliš nelákají, tady se vám bude líbit. V severní části středních Čech se navíc dřevěné domky krásně snoubí s krásou pískovcových skal a starobylých hradů. Především na Kokořínsku je pak takřka každá druhá ves či osada vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Vaše srdce zaplesá v Jestřebicích, Vidimi, Střezivojicích, Olešnu, Nosálově, Nových Osinalicích nebo v Dobřeni. A kam za roubenkami v Českém ráji? Třeba do Loukova, Vesce u Sobotky, Střehomi nebo romantického Mužského. Další tipy hledejte na www.strednicechy.cz

prerov-nad-labem-interier-chalupy-jiri-teper.jpg

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

27.9.2022 - 11.12.2022

Vyhlídková věž

17.12.2022 14:00

Christmas NIGHT RUN

ČTĚTE DÁLE

Hvězdy ze Smrtonosné zbraně a Boje o moc dorazí na Comic-Con Prague

Čtvrtý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague proběhne v termínu od 14. do 16. dubna 2023 v pražském O₂ universu. Pořadatelé prozradili první jména hvězdných hostů, jsou jimi světoznámí herci Danny Glover a Brian Cox. Vstupenky za zvýhodněnou cenu je možné zakoupit do konce roku.

Resort Sepetná: vítejte v Beskydech

Resort Sepetná naleznete v horské obci Ostravice v nádherném prostředí pod nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd, Lysou horou. Vybrat si můžete z několika typů ubytování - Hotel Sepetná, Hotel Sluníčko, Chata Měsíček nebo bungalovy. V budově Relaxcentra Sepetná pak na všechny čeká spousta možností k relaxaci či sportování za každého počasí. Na Sepetnou jezdí rodiny s dětmi na dovolenou, páry za romantikou a skupiny přátel za turistikou.
Reklama
reklama

Ennio Morricone: The Official Concert Celebration 2022

Ennio Morricone – The Official Concert Celebration bude velkolepá hudební událost, jejímž kurátorem je samotný Ennio Morricone. V Praze se bude konat dne 19.12. 2022 v O2 areně a dirigentské taktovky se ujme jeho syn Andrea Morricone. Program bude zahrnovat ikonické filmové melodie i dosud nepublikované záběry Maestra a jeho slavných spolupracovníků.

Roman Říčař: Nakonec jsem tomu úplně propadl

V loňské sezoně si Roman Říčař na kladenských prknech zahrál sice menší, ale zato dost výraznou roli zhýčkaného Ludvíka XIII. Letos bude v Městském divadle Kladno hostovat znovu. Tentokrát však v hlavní roli Jánošíka a navíc v muzikálu Na skle malované, pro který připravil hudební aranžmá a společně s Jiřím Janouchem vedl i korepetice.

Simona Stašová a Miroslav Etzler si poprvé zahrají manželský pár

Pražské Divadlo Lucie Bílé chystá již třetí letošní premiéru. Po úspěšných muzikálech Láska je láska a Maminy uvede svou první činohru, která vzniká v rámci produkční spolupráce zpěvačky a principálky Lucie Bílé s Agenturou Harlekýn. Komedie Třináct u stolu bude mít premiéru před koncem roku a v hlavních rolích představí Simonu Stašovou s Miroslavem Etzlerem.