Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
28. května 2023, svátek má Vilém
Zemřela britská královna Alžběta II.

Zemřela britská královna Alžběta II.

Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. Informaci o úmrtí večer zveřejnil královský palác. Novým panovníkem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se stal její syn princ Charles. Ve svém prvním prohlášení jako král Karel III. uvedl, že truchlí kvůli odchodu vážené panovnice a milované matky. Alžběta II. zemřela na skotském zámku Balmoral, kam za ní během čtvrtka přijeli členové rodiny. Ještě v úterý královna plnila své pracovní povinnosti, když jmenovala do funkce premiérku Liz Trussovou. Je to velmi smutná událost pro celý svět.

„Královna zemřela dnes odpoledne pokojně na zámku Balmoral,“ oznámil krátce po půl sedmé místního času Buckinghamský palác. Na sídle britských panovníků v Londýně i na hradu Windsor byla spuštěna vlajka na půl žerdi, veřejnoprávní stanice BBC zahrála hymnu.

„V období smutku a přeměn bude mě i moji rodinu utěšovat vědomí toho, jakému respektu a široké oblibě se královna těšila,“ napsal nový král Karel III. v prvním prohlášení bezprostředně po oznámení skonu Alžběty. Je si vědom toho, že její odchod těžce pocítí lidé v Británii i po celém světě. 

„Smrt mé milované matky, Jejího Veličenstva královny, je momentem obrovského smutku pro celou naši rodinu. Vím, že královnina ztráta hluboce zasáhla jak celé Spojené království, tak nespočet lidí po celém světě,“ vyjádřil se nový britský král.

K tragické zprávě se v projevu vyjádřila i nová britská premiérka Liz Trussová. „Královna Alžběta II. byla skálou, na které byla vystavěna moderní Británie. Zprávou o její smrti jsme zdrceni. Královna se dotkla milionů životů, byla milována po celém světě. Její život, život nejdéle vládnoucí panovnice, přesahuje naše vzpomínky. Dnešním dnem končí druhá alžbětinská doba a vstupujeme do nové éry. Králem se stává Charles III. A naše loajalita a oddanost mu bude patřit stejně jako jeho matce. Bůh ochraňuj krále,“ řekla emotivně Trussová.

My přejeme upřímnou soustrast pro celou královskou rodinu.

ČTĚTE DÁLE

Top festivaly aneb léto v plném proudu

Prázdniny se pomalu blíží a to znamená dvě věci - divadla zavřou své brány a naopak se naplno rozjedou všemožné festivaly.

Bratislava region: Pojeďte s námi na dovolenou

Řekněme si, kdo by nechtěl mít dovolenou každý den? Odpočívat na pláži a vejít do svěží vody, kdy se mu jen zachce. Jíst kvalitní jídlo ak tomu pít vychlazený drink, nebo poznat zda zažít něco nového a nepoznaného. Romantické procházky bratislavským Starým Městem, kterému dala nesmazatelnou pečeť Marie Terezie. Bohatý kulturní program, kulinářské zážitky či degustace vynikajících malokarpatských vín. Je to místo nekonečných možností pro letní aktivity. V all inclusive destinaci, kde je vše jen na skok, objevíte vše, co k létu patří.

Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů

Láká vás východ Česka? Beskydy, horalé? Chcete poznat krajinu kolem Šikmého kostela? Nejvýchodnější cíp České republiky nabízí nespočet zajímavých míst a zážitků. Ať se tam vydáte jako turisté, cykloturisté nebo za poznáním, nebudete litovat.

Prime Orchestra: soubor, který vyvolal senzaci v mnoha zemích!

PRIME ORCHESTRA - Rock Sympho Show! Jde se o jiskřivou, pestrobarevnou a energickou hudební show, která díky originální symfonické interpretaci vdechuje nový život do slavných a oblíbených světových rockových a popových hitů.

Královské město Kolín – středočeský vítěz soutěže Historické město roku 2022

Město Kolín se opět stalo krajským vítězem soutěže o titul Historické město roku 2022. Přijeďte si do Kolína prohlédnout památky, které se podařilo v minulých letech opravit a zpřístupnit návštěvníkům.

Kam na výlet po Česku?

Lidové zvyky a tradice jsou pojítkem, které spojuje určitý národ a kulturu. A u nás si umíme tradice hýčkat, věnovat jim potřebnou péči a společně je oslavovat.