STAŇTE SE JEŽÍŠKEM DĚTEM Z DĚTSKÝCH DOMOVŮ

Publikováno 02.12.2019
Jana Buriánková se svým manželem opustila Prahu, aby společně vybudovali integrační bydlení pro děti odchozí z Dětských domovů, nebo pro osoby, jenž potřebují podporu v integraci do života.

Vše začalo v Dětském domově ve Staňově před 10-ti lety kde se Jana s dětmi seznámila a následně založila neziskovou organizaci, jenž pomáhá dětem z Domovů po celé republice.

Mezi dětmi z DD je velmi oblíbený projekt a v této době právě aktuální: STAŃTE SE JEŽÍŠKEM DĚTEM Z DĚTSKÝCH DOMOVŮ. Dětská přáníčka jsou vystavována na stránkách spolku VESPOJENÍ, z.s. www.vespojenios.cz a tzv.„Ježíškové“ si přání vybírají k jejich splnění.

Co Vás k tomuto nápadu přivedlo?

Vysoká empatie a dobrovolnické aktivity s dětmi z Domovů. Mohla jsem se tak osobně dotknout jejich osudů, jejich nelásky v rodinách, jejich odmítnutí, či upozadění. Mohla jsem si uvědomit na jakou těžkou cestu byly odkázány.

Technicky mne k tomuto nápadu přivedl vlastně administrativní systém webových stránek, jenž je vytvořen pro e-shopy. V tomto nastavení jsou okénka určená pro ukázku zboží a v nich jsem si představila každé to namalované přání od dětí, jenž tam vložím. Servis těchto stránek mi pomohl vše vytvořit přesně podle potřeby k tomuto projektu a tak se vše pěkně rozjelo:-)

Jak dlouho již tento projekt funguje?

Naši dárci se již VII. rokem stávají Ježíškové, aby splnili dětem jejich přáníčka a rozzáří na Štědrý večer mnoha dětských očí po celé republice

Kolik každý rok uspokojíte dětských přání? A na kolik se bohužel nedostane?

Každý rok se v průměru zapojuje kolem 45 dětských domovů, což je kolem 1100 dětí nakreslí svoje přání. Bohužel 100-200 dětí nenajde svého dárce/Ježíška.

Co si děti nejvíce přejí?

Děti z domovů si přejí jako děti z rodin značkové oblečení, obuv a také rádi vše co je právě „IN“. Mnoho přání je pro využití volnočasových aktivit pro sport, um, či jejich koníčky. Malé děti si přejí autíčka na dálkové ovládání a holčičky panenky, či kočárky. Tento rok se objevily ve větším počtu lampičky na stůl, cestovní kufry. Děti, jenž se připravují Domov opustit si přejí vybavení do své připravované domacnosti.
Opakovaně je mezi přáníčky populární povlečení. Povlečení má totiž pro děti jedno skryté kouzlo. Povlečení je osobním majetkem dítěte, které se nemění ani nepůjčuje jiným dětem, je pro dítě přivítáním i osobním kamarádem před spánkem.

Jak se můžeme zapojit a některé přání dětem splnit?

Stačí si jen otevřít stránky VESPOJENÍ: www.vespojenios.cz a informace Vás už samy navedou k přáníčkům.

Každé splněné přání je nejenom radostí pod Stromečkem, ale i projeveným zájmem, který právě dětem z Domovů tolik chybí.

A co byste zmínila na závěr?

No přeci....buďme všichni v dobrých záměrech a vztazích ve spojení, ať se nám uzdravuje naše společné soužití...

J.Buriánková, přesedkyně VESPOJENÍ, z.s.