15. listopadu 2025, svátek má Leopold
Luxusní vína i delikatesy najdete ve Fajnšmekru

Luxusní vína i delikatesy najdete ve Fajnšmekru

Nenápadný obchůdek Fajnšmekr ve Vršovicích založili manželé Kristina a Martin v roce 2011 z lásky k dobrému vínu a delikátním pochutinám v té nejvyšší kvalitě. Dováží naturální vína z malých vinařství v zemích tradičních producentů jako jsou Francie, Španělsko či Rakousko. V obchodě však naleznete také vyhlášenou španělskou šunku nebo výběr tuzemských i zahraničních sýrů.

Do Fajnšmekru pro naturální víno i delikatesy

Fajnšmekr je malý sousedský obchod, který založili manželé Kristina a Martin v roce 2011. „Od začátku nás vedla touha přinášet lidem ve Vršovicích kvalitní a poctivé laskominy a skutečně dobrá a pitná vína od malých vinařů. Sami máme hrozně mlsný jazyk a milujeme dobré víno a jídlo, takže zaměření na naturální víno a další delikatesy, které vznikly v souladu s přírodou, bylo vlastně nevyhnutelností,“ říká spolumajitelka obchodu Kristina Špryňarová. 

V malém kamenném obchodě ve Finské ulici vám od pondělí do pátku mezi 16 a 21 hodinou doporučí víno na večer, jako dárek nebo k jakékoli jiné příležitosti. Pro objednávku přes internet pak můžete využít také nově vzniklého e-shopu. "Vyberete si u nás dobré a kvalitní potraviny či delikatesy k večeři, nebo jen tak na mlsání. Poradíme vám, jaké víno si vybrat ke konkrétnímu jídlu, abyste umocnili svůj gastronomický zážitek," vysvětluje Kristina.

Na baru pak můžete ochutnat sklenku vína a objednat si talířek s vybranými delikatesami, jako jsou španělské sušené šunky Jamón Serrano, italské olivy nebo sýry z Česka i zahraničí.

Co je vlastně naturální víno?

"Naturální vína vznikají bez chemie ve vinohradě i sklepě. Jsou dělaná tak trochu po staru a respektují tak přírodu i zdraví člověka," vysvětluje jeden z majitelů Martin Špryňar. 

Vinařství je v tomto hodně podobné potravinářství. Velká část potravinářství funguje "průmyslově". Znáte to, dlouhé seznamy roztodivných přísad a éček. S vínem je to stejné. Podle norem EU můžete do vína přidat až 50 věcí, které nasměrují víno požadovaným směrem. Ničeho podobného se však ve Fajnšmekru rozhodně bát nemusíte. "Inspirujeme lidi, kteři si rádi u jídla kladou otázky ,Z čeho to je? A jak to vzniklo?´, aby si je kladli i při výběru vína," vysvětluje spolumajitel obchodu.

Kvalitu nejdřív ochutnají

V nabídce naleznete přes dvěstě druhů vín, od příjemného základního vína v Bag in boxu, který Vám vydrží v lednici otevřený až 5 týdnů (pokud ho dříve nevypijete), přes lahve na každodenní pití, zajímavé funky kousky až po vína výjimečná, která se pijí v nejlepších michelinských restauracích. Fajnšmekr se pyšní tím, že nabízí vždy skvělý poměr ceny a kvality. Většinu lahví tak pořídíte v cenové kategorii 200 až 400 korun.

Výběr delikates od nejlepších

 

Podobně jako u vín i v případě delikates spolupracují ve Fajnšmekru jen s těmi nejlepšími. "Najdete u nás vyhlášenou španělskou sušenou šunku Jamón Serrano a Jamón Ibérico, kterou pro nás vozí Jamon CZ, paštiky  Čongrády, sýry z Farmy Bláto a sýrárny Statku Horní Dvorce, parádní kapary, olivy a hlavně tuňák, sardinky a losos ručně opracované a naložené v extrapanenském olivovém oleji z rodinné manufaktury Lozano Červenka nebo olivový olej od našich vinařů ze Španělska," říká Kristina.

Kousek Baskicka ve Vršovicích

Jak vůbec nápad na založení obchůdku s víny a pochutinami vznikl? "Když jsme byli v září 2010 na prázdninách v Baskicku, okouzlily nás uličky, v nichž jeden bar vedle druhého nabízel dobré víno a skvělá pintxos (obdoba španělských tapas, ale lepší). Také nás fascinovaly "baskické" neděle, kdy všichni včetně rodin s dětmi a důchodců vyrazili na "poteo". Brouzdali ulicemi od baru k baru, popíjeli víno a pojídali pintxos před tím, než se s rodinou vydali na pozdní oběd do některé ze skvělých restaurací. Kousek tohoto šarmu jsme toužili přinést i k nám do Vršovic" říká jeden z majitelů obchůdku s barem Martin Špryňar.

Po návratu se jim tak povedlo přivést kousek slunného Baskicka i do Prahy.

Předavají zkušenosti a učí se od mistrů

Kromě mini obchodu a baru ve Vršovicích teď Fajnšmekr nově spustil e-shop s největšími hvězdami, tedy víny zejména od zahraničních vinařů, které v Česku zastupují.

Firma se také zabývá distribucí vín, rádi spolupracují s malými podniky, jejichž lidé třeba umí skvěle vařit nebo dělat kafe, ale o víně se teprve učí, a dává jim smysl vydat se cestou přírodních vín, protože pracují obecně s kvalitními surovinami. "Takovým podnikům pomáháme sestavit vinnou kartu a školíme jejich personál, aby dovedl vína co nejlépe nabízet a servírovat," vysvětluje Martin Špryňar.

Firma se však může pochlubit i spoluprácí s opravdu nejsilnějšími hráči na trhu, mezi které patří například síť podniků Ambiente. "Spolupracujeme třeba s michellinskou La Degustation Boheme Bourgeois. Tady se zase hodně učíme my od nich a to je skvělé," říkají závěrem majitelé Fajnšmekra, manželé Kristina a Martin.

Kontakt:

Fajnšmekr

Finská 3, Praha 10 – Vršovice

Otevírací doba: Út – Pá 16 – 21 (teď kvůli návratu omezení do 20 hodin)

+420 731 131 399 (v otevírací době)

www.fajnsmekr.com

www.shopfajnsmekr.com

Facebook Instagram

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

REGENSBURG, MĚSTO VÁNOČNÍCH ZÁZRAKŮ

V období adventu se Regensburg rozzáří zvláštním světlem. Když se odpoledne ponoří do tmy a vzduchem se nese vůně svařeného vína a skořice, promění se tato UNESCO-Welterbestadt v opravdový zimní sen. Na regensburských vánočních trzích se lidé scházejí, aby v teple světel stánků prožili kouzlo adventního času.

KATEŘINA KARHÁNKOVÁ

Vystudovala katedru animace na pražské FAMU, během studií absolvovala stáž na Bergen Academy of Art and Design v Norsku. Její autorské filmy Nový druh (2013) a Plody mraků (2017) získaly nespočet domácích i mezinárodních ocenění – z nich nejprestižnější je cena ECFA Short Film Award, která jí byla udělena v rámci Berlinale 2019 pro nejlepší evropský krátký film pro děti. Spolu s Alexandrou Májovou napsala a režírovala animovaný seriál Mlsné medvědí příběhy (2020, později uveden do kin také jako celovečerní film či vydán jako kniha a kuchařka pro děti), který vznikl ve čtyřstranné mezinárodní koprodukci. Nyní nás v kinech seznámí s Bubákem.

Zájem o firemní vánoční večírky v Česku roste. Bodují netradiční lokace

Po roce stráveném v kancelářích a zasedačkách hledají lidé během firemních večírků prostor k nadechnutí. Možnost na chvíli vystoupit z uzavřených stěn a hektických meetingů a ocitnout se v oáze klidu a zeleně. I proto v Česku roste zájem o vánoční firemní akce v netradičních lokalitách. V některých z nich meziročně až o třetinu.

ZLÍN: MĚSTO, KTERÉ SPOJUJE ARCHITEKTURU, PŘÍRODU I ZÁŽITKY

Zlín je město, které překvapí svou rozmanitostí. Funkcionalistická architektura, bohatá historie, okolní příroda i nečekaná místa lákají návštěvníky nejen z České republiky. Najdete zde nejkrásnější zoologickou zahradu v Česku, první mrakodrap s pojízdnou kanceláří, největší sbírku obuvi i interaktivní muzeum map, které nadchne děti i dospělé.

Saxofrancis: Psychiatr ve dne, DJ v noci. Obě jeho hemisféry jedou naplno.

Ve dne naslouchá duším v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), v noci roztáčí dav. Mudr. František Šalanda — psychiatr, DJ SaxoFrancis a hudební alter ego John Sarkander. Propojuje energii DJingu s vášní saxofonu. Absolvent pardubické konzervatoře se nebojí experimentovat a překračovat hranice žánrů, spojuje živou hru s elektronikou a jeho jméno zní i na prestižních pódiích. Vystupoval ve dvou klubech světové TOP15 — Papaya (#6) a Noa (#13) na ikonické Zrće Beach v Chorvatsku — a koncertuje po celé Evropě: Polsko, Maďarsko, Španělsko, Německo, Rakousko, Itálie a další. Svou cestu začal v roce 2017 v soutěži DJ No1 TV Óčko, první dveře otevřel pražským Duplexem a dnes patří mezi nejoriginálnější performery české klubové scény. Na začátku října složil kmenovou zkoušku z psychiatrie a už v polovině listopadu ho čeká vystoupení ve Francii, v Marseille. Rytmem žije každý den.

Advent bez stresu, davů a kýče: Holešovická tržnice zve na vánoční trhy, zimní kino i svařák pod širým nebem

Zapomeňte letos na tlačenice v ulicích a předvánoční shon. Adventní čas si můžete vychutnat pomalu a v klidu, s hrnkem voňavého svařáku v ruce, ve společnosti přátel a rodiny, mezi originálními dárky. Holešovická tržnice zve od 27. listopadu do 22. prosince na tradiční Adventní trhy, které i letos nabídnou pohodovou atmosféru, zimní kino Svařák a film pod širým nebem, Ježíškovu poštu pro děti, lahodné nákupy v Hale 22 i čerstvé vánoční kapry a stromečky bez obalu. A pozor – milovníkům masa nejvyšší kvality by neměla ujít unikátní akce Ambiente Group Den řezníků!
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve vašem prohlížeči.