Luxusní vína i delikatesy najdete ve Fajnšmekru

Publikováno 15.12.2020
Nenápadný obchůdek Fajnšmekr ve Vršovicích založili manželé Kristina a Martin v roce 2011 z lásky k dobrému vínu a delikátním pochutinám v té nejvyšší kvalitě. Dováží naturální vína z malých vinařství v zemích tradičních producentů jako jsou Francie, Španělsko či Rakousko. V obchodě však naleznete také vyhlášenou španělskou šunku nebo výběr tuzemských i zahraničních sýrů.

Do Fajnšmekru pro naturální víno i delikatesy

Fajnšmekr je malý sousedský obchod, který založili manželé Kristina a Martin v roce 2011. „Od začátku nás vedla touha přinášet lidem ve Vršovicích kvalitní a poctivé laskominy a skutečně dobrá a pitná vína od malých vinařů. Sami máme hrozně mlsný jazyk a milujeme dobré víno a jídlo, takže zaměření na naturální víno a další delikatesy, které vznikly v souladu s přírodou, bylo vlastně nevyhnutelností,“ říká spolumajitelka obchodu Kristina Špryňarová. 

V malém kamenném obchodě ve Finské ulici vám od pondělí do pátku mezi 16 a 21 hodinou doporučí víno na večer, jako dárek nebo k jakékoli jiné příležitosti. Pro objednávku přes internet pak můžete využít také nově vzniklého e-shopu. "Vyberete si u nás dobré a kvalitní potraviny či delikatesy k večeři, nebo jen tak na mlsání. Poradíme vám, jaké víno si vybrat ke konkrétnímu jídlu, abyste umocnili svůj gastronomický zážitek," vysvětluje Kristina.

Na baru pak můžete ochutnat sklenku vína a objednat si talířek s vybranými delikatesami, jako jsou španělské sušené šunky Jamón Serrano, italské olivy nebo sýry z Česka i zahraničí.

Co je vlastně naturální víno?

"Naturální vína vznikají bez chemie ve vinohradě i sklepě. Jsou dělaná tak trochu po staru a respektují tak přírodu i zdraví člověka," vysvětluje jeden z majitelů Martin Špryňar. 

Vinařství je v tomto hodně podobné potravinářství. Velká část potravinářství funguje "průmyslově". Znáte to, dlouhé seznamy roztodivných přísad a éček. S vínem je to stejné. Podle norem EU můžete do vína přidat až 50 věcí, které nasměrují víno požadovaným směrem. Ničeho podobného se však ve Fajnšmekru rozhodně bát nemusíte. "Inspirujeme lidi, kteři si rádi u jídla kladou otázky ,Z čeho to je? A jak to vzniklo?´, aby si je kladli i při výběru vína," vysvětluje spolumajitel obchodu.

Kvalitu nejdřív ochutnají

V nabídce naleznete přes dvěstě druhů vín, od příjemného základního vína v Bag in boxu, který Vám vydrží v lednici otevřený až 5 týdnů (pokud ho dříve nevypijete), přes lahve na každodenní pití, zajímavé funky kousky až po vína výjimečná, která se pijí v nejlepších michelinských restauracích. Fajnšmekr se pyšní tím, že nabízí vždy skvělý poměr ceny a kvality. Většinu lahví tak pořídíte v cenové kategorii 200 až 400 korun.

Výběr delikates od nejlepších

 

Podobně jako u vín i v případě delikates spolupracují ve Fajnšmekru jen s těmi nejlepšími. "Najdete u nás vyhlášenou španělskou sušenou šunku Jamón Serrano a Jamón Ibérico, kterou pro nás vozí Jamon CZ, paštiky  Čongrády, sýry z Farmy Bláto a sýrárny Statku Horní Dvorce, parádní kapary, olivy a hlavně tuňák, sardinky a losos ručně opracované a naložené v extrapanenském olivovém oleji z rodinné manufaktury Lozano Červenka nebo olivový olej od našich vinařů ze Španělska," říká Kristina.

Kousek Baskicka ve Vršovicích

Jak vůbec nápad na založení obchůdku s víny a pochutinami vznikl? "Když jsme byli v září 2010 na prázdninách v Baskicku, okouzlily nás uličky, v nichž jeden bar vedle druhého nabízel dobré víno a skvělá pintxos (obdoba španělských tapas, ale lepší). Také nás fascinovaly "baskické" neděle, kdy všichni včetně rodin s dětmi a důchodců vyrazili na "poteo". Brouzdali ulicemi od baru k baru, popíjeli víno a pojídali pintxos před tím, než se s rodinou vydali na pozdní oběd do některé ze skvělých restaurací. Kousek tohoto šarmu jsme toužili přinést i k nám do Vršovic" říká jeden z majitelů obchůdku s barem Martin Špryňar.

Po návratu se jim tak povedlo přivést kousek slunného Baskicka i do Prahy.

Předavají zkušenosti a učí se od mistrů

Kromě mini obchodu a baru ve Vršovicích teď Fajnšmekr nově spustil e-shop s největšími hvězdami, tedy víny zejména od zahraničních vinařů, které v Česku zastupují.

Firma se také zabývá distribucí vín, rádi spolupracují s malými podniky, jejichž lidé třeba umí skvěle vařit nebo dělat kafe, ale o víně se teprve učí, a dává jim smysl vydat se cestou přírodních vín, protože pracují obecně s kvalitními surovinami. "Takovým podnikům pomáháme sestavit vinnou kartu a školíme jejich personál, aby dovedl vína co nejlépe nabízet a servírovat," vysvětluje Martin Špryňar.

Firma se však může pochlubit i spoluprácí s opravdu nejsilnějšími hráči na trhu, mezi které patří například síť podniků Ambiente. "Spolupracujeme třeba s michellinskou La Degustation Boheme Bourgeois. Tady se zase hodně učíme my od nich a to je skvělé," říkají závěrem majitelé Fajnšmekra, manželé Kristina a Martin.

Kontakt:

Fajnšmekr

Finská 3, Praha 10 – Vršovice

Otevírací doba: Út – Pá 16 – 21 (teď kvůli návratu omezení do 20 hodin)

+420 731 131 399 (v otevírací době)

www.fajnsmekr.com

www.shopfajnsmekr.com

Facebook Instagram