Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
22. května 2024, svátek má Emil
Chci, aby se v mém divadle všichni cítili jako doma

Chci, aby se v mém divadle všichni cítili jako doma

Zatímco se jiná divadla v době pandemie strachovala o přežití, zlatá slavice Lucie Bílá podnikla odvážný krok a pustila se do rekonstrukce bývalé Ta Fantastiky. Díky ní scéna v pražské Karlově ulici prošla velkou proměnou a zároveň dostala nové jméno. Jak se Divadlu Lucie Bílé daří několik let od otevření?

laska-je-laska.jpg

Divadlo jste zrekonstruovala v době, kdy řada kulturních institucí prožívala těžké časy. Co Vás k takovému kroku vedlo?

Vždy pro mě bylo nesmírně důležité vědět, že se mám kam vracet. A právě tenhle pocit mi v mém divadelním životě delší dobu scházel. Také jsem chtěla vytvořit zázemí lidem, kterých si vážím a které mám ráda. Pak přišla pandemie a divadlo Ta Fantastika, které se už více než deset let věnovalo jen turistům a vizuálním představením, najednou nemělo pro koho hrát. To pro mě byla ideální příležitost scénu zrekonstruovat a vrátit ji českému divákovi. Spousty lidí mi říkalo, že je to obrovský risk, otevírat v takové době nové divadlo, ale já nikdy nepochybovala, že to vyjde. Nakonec jsem svým nadšením nakazila i okolí a vytvořili jsme kouzelné, útulné místo s jedinečnou atmosférou.

muzikal-maminy.jpg

Vaše Divadlo Lucie Bílé už má za sebou téměř tři úspěšné sezóny. Co se za tu dobu změnilo?

Především to, že jsme si stihli vytvořit stálý repertoár a nachází k nám cestu čím dál více diváků. Jejich ohlasy, stejně jako reakce mých hereckých kolegů, mě navíc ještě silněji utvrzují v tom, že míříme správným směrem. Nic mi neudělá větší radost, než když mi někdo řekne, že si v mém divadle připadá jako doma. Toužila jsem mít rodinné divadlo a záleží mi na tom, aby se v něm všichni cítili dobře, a to nejen v hledišti a na jevišti, ale i v zákulisí. Jsem ráda, že se mi tento přístup jen v tom nejlepším smyslu vrací a že si mou scénu oblíbily tak velké herecké osobnosti, jako jsou třeba Simona Stašová, Petr Nárožný, Václav Vydra nebo Dana Morávková.

srdecni-zalezitost.jpg

Ve svém divadle sama účinkujete, mimo jiné hned ve třech muzikálech. Máte mezi nimi svého favorita?

To je jako vybírat, které své dítě máte nejraději. Muzikál Láska je láska byl našim prvním velkým projektem po rekonstrukci, a tehdy jsem spíš chtěla vsadit na jistotu. To představení se hrálo již v roce 2005, i když v jiném obsazení a s jinou výpravou, a mě neskutečně těší, že jsem se nemýlila a diváky stále baví i po tak dlouhé době. Náš další muzikál Maminy byl oproti tomu krok do neznáma. Když mi ho ale autor českých textů Adam Novák představil, byla to láska na první poslech. Okamžitě jsem věděla, že Maminy prostě musí být součástí našeho repertoáru. Do muzikálu jsem si vybrala samé skvělé kolegyně a kamarádky a každé představení je pro nás svátkem. Z reakcí v hledišti je navíc vidět, že si diváci Maminy oblíbili úplně stejně jako my všichni. Podobně to mám i s muzikálem Srdeční záležitost, který měl premiéru loni v září. Jeho tématem je pro změnu krize středního věku, ovšem s nadhledem a humorem. Je to dojemné a zároveň zábavné představení plné krásných melodií, ve kterém se najde téměř každý. K tomu mám na jevišti po boku skvělého parťáka Dennho Ratajského, jako mého divadelního manžela, a další báječné kolegy... Co víc si přát.

srdecni-zalezitost-ii.jpg

Čekají Divadlo Lucie Bílé v blízké době další premiéry? Jaké novinky chystáte do budoucna?

Naší největší novinkou pro letošní rok je pikantní komedie Sladké neřesti právě s Dennym Ratajským, ale také s Adélou Gondíkovou, Bárou Munzarovou a Adamem Vaculou. Je to první představení, které sama kompletně produkuji a zároveň v něm nehraji, takže je to pro mě zase trochu jiná role. Premiéru uvedeme 17. září a já se nemůžu dočkat, protože scénář je opravdu skvělý. Ještě před tím nás ale během letních prázdnin čeká výměna opony a sedadel v hledišti, aby diváci na podzim mohli přijít do nového. Se svým týmem však pracuji i na jiných novinkách a už teď společně spřádáme plány na rok 2025 i 2026. Připravujeme například další muzikálovou premiéru, více však prozradím teprve až přijde ten pravý čas.

 

ČTĚTE DÁLE

TOP FESTIVAL 2024, TOP interpreti napříč všemi žánry

TOP FESTIVAL je festival, který přiváží TOP zpěváky, skupiny všech žánru. Na prvním ročníku, který se uskuteční v Ostravské Dolní oblasti Vitkovic se můžete těšít na legendární skupinu Gipsy Kings feat. Tonino Baliardo / Safri Duo / O-Zone / Alice DeeJay a další.

Je to tady! Vanilla Ice v Ostravě!

Je nám ctí oznámit jednoho z prvních bílých raperů, který se proslavil po celém světě, herce, zpěváka, tanečníka Vanillu Ice, který 15.6.2024 exkluzivně vystoupí v Ostravě, jako hlavní hvězda TOP festivalu, konajícího se v Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě. Vanilla Ice, rodným jménem Robert Matthew Van Winkle, je americký rapper, herec a televizní osobnost, který se proslavil zejména svým hitem „Ice Ice Baby“ z roku 1990.

COOLIN FESTIVAL 2024, čekej našlapaný line up

Necelé dva měsíce zbývají na poslední přípravy k v pořadí již 3. ročníku multikulturního Coolin Festivalu! Jehož název je odvozen od města Kolín, kde se celá tato akce bude konat. Díky nápadu a práci několika členů týmu vzniká tedy legendární kolínský multižánrový festival, plný nejen hudby, ale také dobrého jídla a nezapomenutelných zážitků.

Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit

Poslední premiérou letošní sezony se v Městském divadle Kladno stane Šumař na střeše. Jen těžko by pro závěr své 109. sezony hledalo kladenské divadlo větší muzikálový hit. Vždyť laskavě humorný a zároveň dojemný příběh Šumaře na střeše obletěl doslova celý svět. Slavnostní premiéra proběhne 8. června 2024 v hlavním sále MDK.

Zapomeňte na techno. Nejkrásnější pláž Mácháče znovu rozezní ostrovní folk

Multižánrový festival Midsummer Tunes se již druhým rokem vrací na jedno z nejhezčích míst u Máchova jezera. Na pláži Klůček se 21. a 22. 6. opět sejdou fanoušci irské, skotské, keltské a pohanské kultury. Do ČR se navíc poprvé podívá oblíbená skotská folková kapela Project Smok.

Hrady CZ nabízejí zažít naposledy koncert Lucie v původní sestavě a odtajňují program

Kompletní program svého devatenáctého ročníku oznamuje hudebně-kulturní festival Hrady CZ. Návštěvníkům letos nabídne historicky poslední možnost vidět koncert kapely Lucie v původní sestavě s Davidem Kollerem. Stejně tak zpěvák Daniel Landa a kapela Chinaski a zahrají v létě exkluzivně pouze na Hradech.