4. července 2025, svátek má Prokop
Jakub z American Beer: Nebojte se ochutnávat!

Jakub z American Beer: Nebojte se ochutnávat!

Jedno velké přátelství přes oceán dalo vzniknout projektu American Beer, díky němuž můžete vychutnat originální americká piva z tepla domova. Zakladatel a spolumajitel podniku Jakub Vančura se pro Pragmoon.cz rozpovídal o tom, čím si ho piva vyrobená ze velkou louží získala, jak nápad na založení vznikl a proč se my Češi stále občas bojíme zkoušet nové chutě.

Jak vznikl nápad založit American Beer?

Se Zdeňkem jsme se poznali před šesti lety přes jednoho společného známého skrz baseball, který naše děti hrají společně. Jezdili jsme společně na turnaje a jako rodiče jsme si spolu povídali, a časem jsme zjistili, že toho máme hodně společného, mimo jiné lásku k Americe a americkým pivům. Tehdy bylo zasazeno semínko toho nápadu a později jsme si se Zdeňkem řekli, že začneme americká piva dovážet. Oba jsme měli zkušenosti v oboru, já v zásobování a Zdeněk v logistice. To nejhorší, co se nám mohlo stát, byl sklad plný piva, které bychom přinejhorším museli vypít. (smích)

A čím si Vás vlastně piva z Ameriky získala?

Znám se poměrně dlouhou dobu s rodinou Matušků, s Adamem a Jakubem jsem hrál baseball, předtím jsem je trénoval.  Adam, vrchní sládek pivovaru, mě v dobách začátku pivovaru přemluvil, abych přišel na degustaci do pivotéky. Moc se mi nechtělo, byl jsem klasický český pivař, ale Adam mě přemluvil. Říkal - to jsou svrchně kvašená piva, jiný chmel, jinak to voní… No a tam jsem poznal, že to pivo má úplně jiné rozměry, než na které jsme tady byli zvyklí. Vzal jsem sebou tehdy svého kamaráda – vinaře, pro kterého bylo pivo jako nápoj nudný. I on si díky tomu uvědomil, že pivo je mnohem zajímavější nápoj, než nám tady bolševik 40 let tvrdil.   

americanobchod.jpg

Kolik je vlastně druhů piv?

Na světě je uznáváno přibližně 90 stylů piva, včetně pod stylů a dalších kategorií jich je okolo 250. V Česku jsme byli zvyklí na pouhé dva druhy – ležák plzeňského typu a český tmavý ležák Ze zbylých téměř devadesáti stylů se sem nedostalo téměř nic, pokud vůbec něco. My nabízíme 300 různých piv a ani nemáme zahrnuté všechny kategorie, ale z těch základních zaoceánských u nás najdete všechny.

A od jakého druhu začít?

Rozhodně nedoporučuji vybrat z každé kategorie jedno, ale spíše začít od těch, co jsou bližší a podobnější těm českým. Pro začátek bych doporučil pivo Fat Tire, což je jedna z legend americké beercraftové scény. Jedná o amber ale, svrchně kvašené polotmavé pivo, který je ideální mezikrok mezi Evropou a Amerikou, oba světy se v něm snoubí. Má plné tělo, což je blízké českému i evropskému konzumentovi, ale přitom je už voňavější, jak to má ráda Amerika. Potom bych určitě vyzkoušel pale ale, což je americký základ - světlé svrchně kvašené pivo. A pak přejít na indian pale ale, což je silnější a více nachmelené pivo. Existuje také double pale ale a hlavně nepřeberné množství různých silnějších druhů, ať už jde o portery či stouty. Jde o tmavá silná piva, do kterých se nebojí dát téměř cokoliv, protože už jsou to v podstatě tekuté dezerty. Tam už je to hodně zajímavé, ale rozhodně bych u těchto druhů nezačínal, k ním je potřeba se nejdříve propít. (smích)

american2.jpg

Najdeme v americké nabídce nějaká zajímavá piva, podobná těm českým?

Pokud se v USA pokouší o ležák plzeňského typu, většinou nemohou konkurovat ani českému průměru. Ale v kategorii american lager, která je trošku jiná, používají se americké chmely. Najdeme tam řadu zajímavých kousků, za všechny mě napadá třeba Everyday Mountain Lager, což je jedno z těch jednoduchých piv na žízeň. To samé se dá říct třeba o Landshark Island Lager, musíme si ale uvědomit, že už je to trošku jiná kategorie, než český ležák. Upřímně, český ležák neuvaří stejně dobře jako my ani v Bavorsku. V naší nabídce však máme i americké klasiky, jako Budweiser či Müller. Ta piva jsou na jedné straně oceánu milované, na druhé nenáviděné, a my dáváme lidem možnost, aby si názor udělali sami.

Chystáte něco na Vánoce?

Určitě se piva z naší nabídky objeví v rámci balíčku našeho kamaráda moderátora Mikuláše Tučka, který svou činností pomáhá malým pivovarům. Určitě tak budeme stejně jako loni nabízet pivní balíček Tukan s naším společným výběrem. Chystáme také speciální zlevněné vánoční sety, řada piv je totiž podle nás ideálním dárkem. Třeba některé dražší lahve, které jsou něčím výjimečné, tak u nich je nejlepší se o ně podělit s partou kamarádů nebo rodinou a udělat si s pivem hezký večer.

american3.jpg

Kde si lidé mohou pivo objednat?

Předně na našem e-shopu, zároveň ale máme také kamenný obchod ve Veletržní ulici, kam si mohou přijít ochutnat čepované americké pivo.

Děkuji za rozhovor, měl byste závěrem nějaký vzkaz čtenářům?

Ať se nebojí americké pivo vyzkoušet! V USA začala scéna minipivovarů o dvacet let dříve, než u nás a trošku z jiného důvodu – jejich velké pivovary stojí za starou bačkoru. Ta americká scéna je krásná v tom, že se nebojí zkoušet úplné blázniviny. Jednou jsme měli pivo s příchutí gumových medvídků a nechutnalo vůbec špatně!

American Beer

Nad Jenerálkou 554/8, 160 00 Praha 6 (sídlo firmy)

Veletržní 42, Praha 7 (kamenný obchod)

e-mail: obchod@americanbeer.cz

telefon: +420 776 313 054

web: ZDE

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Festival Brod 1995 zve v srpnu na Davida Kollera, Rybičky 48, Vypsanou Fixu a řadu dalších

Jeden den, spousta muziky, zážitky na celý rok – to je Brod 1995! Těšte se na energický mix rocku, punku, ska i alternativy. Vystoupí stálice české scény jako Rybičky 48, David Koller, Vypsaná fiXa, Mňága a Žďorp, Gaia Mesiah, Sto zvířat či UDG. Čerstvý vítr pak do Brodu přinesou Byt číslo 4, Sticx nebo Bound To Break.

Prvních festivalových –náct! Beats for Love slaví hvězdným programem i revolučními změnami

Největší český hudební festival načíná druhou dekádu své existence. Jedenáctý ročník Beats for Love, který v Ostravě startuje právě dnes 2. července, nabízí našlapaný program plný světových hvězd i velkolepě vylepšený festivalový areál. Start festivalové puberty ani zdaleka nebude o otrávených pohledech, hádkách s rodiči a potížích s dospíváním. Kdepak – zůstává jenom přiměřená míra drzosti.
Reklama
reklama

The Saturn Revue – kabaret z jiné galaxie přistane v září v Nové Spirále na Výstavišti

Jak by vypadal slavný Cotton Club, kdyby se vznášel na oběžné dráze Saturnu? A co se stane, když se burleska potká s vesmírem, akrobacie s jazzem a realita s fantazií? The Saturn Revue, nová velkolepá kabaretní show, která 4. září 2025 poprvé rozzáří prkna legendární Nové Spirály v areálu pražského Výstaviště, nabízí odpovědi nejen na tyto otázky. Výtvarně, hudebně i dramaturgicky výjimečný projekt v sobě propojuje prvky art deco, retrofuturismu, vintage burlesky a přináší tak žánrově jedinečnou podívanou, jaká v Česku dosud nevznikla.

Drony zachraňují srnčata. Projekt Zachraň srnče ukazuje, jak technologie pomáhají

Každoročně pod koly sekaček umírají tisíce srnčat. Nová mapa bílých míst ukazuje, kde chybí dobrovolníci s drony, kteří by je mohli zachránit. Spolek hledá piloty, terénní pomocníky pro rozšíření záchranných akcí po celé republice.

Kulturní tip: Forman na Letní scéně Musea Kampa s Markem Adamczykem a Patrikem Děrgelem

„Drž se toho snu!“ – životní motto proslulého oscarového režiséra Miloše Formana prostupuje celou inscenací Forman, kterou od 7. července uvádí Letní scéna Musea Kampa. Hra scenáristky a producentky Daniely Sodomové a režisérky Adély Laštovkové Stodolové sleduje Formanovy osudy od dětství až po první velké úspěchy. V hlavní roli excelují Marek Adamczyk a Patrik Děrgel.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.