Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
23. května 2022, svátek má Vladimír
Loklok: když ”na zdraví!” něco opravdu znamená

Loklok: když ”na zdraví!” něco opravdu znamená

Možná už jste slyšeli o nápoji jménem kombucha. Co přesně se pod tímto exotickým názvem skrývá a proč je zdraví prospěšná? O tom jsme si povídali s Michalem Ďuriníkem, jedním ze zakladatelů úspěšného brněnského startupu Loklok.

Začneme tou nejzákladnější otázkou - proč by měli vlastně lidé pít kombuchu?

Trefná otázka na úvod - proč bych měl pít fermentovaný nápoj, který vzniká tím, že symbiotická kultura dlouhé týdny proměňuje čaj v něco jiného? Podobně jako jiné fermentované potraviny kombucha příznivě působí na zažívání, Loklok navíc díky certifikovaným živým probiotikům pomáhá harmonizovat mikrobiom a tím podporuje pevnou imunitu, dobrou náladu a funkční metabolismus. Lidskou řečí: naši zákazníci nám píšou s tím, že jsou méně unaveni, líp spí, dokonce jim přestává chuť na sladké nebo přestávají pít alkohol. Ale i ti, kdo nehledají zdravotní benefit, se zamilují do svěží chuti, která nejde celkem popsat, musí se zažít.

img-3199-1.JPG

Na svém webu píšete "Loklok jsme založili také proto, že žádná z kombuch, které šly koupit, nám nechutnala." Bylo obtížné najít správnou recepturu, aby opravdu chutnala podle vašich představ?

Dva roky intenzivní práce, stovky prototypů receptur, kalibrace desítek fermentačních parametrů a tisíce a tisíce litrů kombuchy vylité do kanálu, protože nebyla dost dobrá. Pokud to zní obtížně, tak ano, bylo to obtížné. Na druhou stranu jsme celou dobu věděli, proč to děláme a to nás neustále posouvalo vpřed: abychom těm, co o sebe chtějí opravdu pečovat s chutí, mohli nabídnout ten nejlepší možný produkt.

Jak jste se "seznámil" s kombuchou? Přeci jen to není něco, co by bylo Čechům úplně vlastní.

Možná vás to překvapí, ale spousta Čechů kombuchu zná. Je to ta zvláštní věc, co babička pěstovala na kuchyňské lince a sice to moc nechutná, ale prý je to zdravé. Já také znal kombuchu z domova, velký přelom ale přišel, když jsem dělal doktorát v Sydney a viděl tam kombuchu úplně všude - tento zdravý zázrak tam byl tak běžný, jako je u nás pivo. Tehdy vznikla vize přinést tento svěží zdravý nápoj i k nám a nabídnout Čechům funkční alternativu k sladkým limonádám a alkoholu.

img-4906.JPG

Na svých webových stránkách také píšete " Mohli jsme udělat limonádu. Ale nechtěli jsme." Jak tomu má lajk, který pravděpodobně kambuchu právě jako limonádu vnímá, rozumět?

“Nechtěli jsme dělat limonádu” má dvě roviny: výroba a přesah. Výrobně je limonáda sirup s vodou plus bublinka, občas nějaký ten konzervant či aroma. Není v tom žádná výzva a prostor pro tvořivost, navíc limonád je už spousta. Nebavilo by nás to. Kombucha, na druhou stranu, vzniká dlouhodobou fermentací kvalitních čajů pomocí symbiotické kultury kvasinek a bakterií. Je to doslova živá bytost, o kterou pečujete, a ona vám na oplátku pomáhá tvořit tento neobyčejný nápoj. Loklok jsou 100% přírodní suroviny (nakupujeme například celé maliny a zázvor, které pak odšťavňujeme), živá probiotika a organické kyseliny - komplexita výroby o jaké se limonádám ani nezdá. Druhá úroveň odpovědi se týká toho, co s vámi nápoj udělá. Limonáda vám slepí pusu cukrem. Naše kombucha vám pomáhá navrátit rovnováhu mikrobiomu a má nespočet zdravotních benefitů. Doslova pomáhá žít lépe.

tretinka-a-litrovka-yerba.jpg

Kolik nabízíte druhů nápojů a plánujete rozšíření sortimentu?

Nyní máme čtyři varianty - má oblíbená je nakopávající kombucha z Yerba Maté - v několika baleních. Plánujeme několik speciálek, které teď vznikají ve skvělých spolupracích s jinými výrobci úžasných pití - už se těšíme až je budeme moci představit!

Loklok nápoje si člověk musí koupit u vás na e-shopu, nenajde v supermarketech. Proč?

Náš e-shop www.loklok.cz byl náš úplný začátek, lidé nás ale najdou i v kavárnách, restauracích a třeba zdravých výživách. Postupně se o Loklok zajímají stále větší hráči, a tak se brzy začneme objevovat i jinde. Eshop je ale stále jediné místo, kde nabízíme naši specialitu: kompletní soupravu na domácí výrobu kombuchy se 100% garancí úspěchu.

img-3321.JPG

Své produkty prodáváte ve skle, což dnes není úplně typické (pokud nemluvíme o pivu:) Jak došlo na tohle rozhodnutí?

Zákazníci pro, které Loklok pěstujeme, kombucha se opravdu pěstuje, mají sklo rádi. A my také - je to krásný materiál, dokonale recyklovatelný a lahve skvěle padnou do ruky.

Svůj podnik jste začali rozjíždět těsně předtím, než na svět udeřila pandemie. Pocítili jste to nějak?

Tuto otázku dostáváme často a vlastně na ni neumíme pořádně odpovědět - mimo pandemii jsme v podstatě nikdy nefungovali. Určitě to ale zamíchalo s našimi plány a více jsme se soustředili na eshop. Paradoxně nám Covid i pomohl - lidé se začali více zajímat o své zdraví, postupně si přicházeli na to, že o tělo je potřeba pečovat, a že harmonický mikrobiom znamená pevnou imunitu, lepší zažívání a dokonce i lepší náladu. A já mám velkou radost, že jim Loklok právě toto dává. Když u nás říkáme ”Na zdraví!”, myslíme to vážně.

 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Lucie Hvězdová: materiál je pro mě alfou a omegou všeho

Kousky pod značkou COCAT vytváří oděvní návrhářka Lucie Hvězdová. Šití ji provází celý život a opravdu ho miluje. Kde bere Lucie svou inspiraci a jak se vlastně značka COCAT zrodila, nejen o tom v našem rozhovoru.

Limoška: zakládáme si na unikátních příchutích

Máte rádi sirupy? Pak by Vaší pozornosti neměla uniknout nabídka společnosti z Českého Krumlova, která se rozhodla zaměřit na výrobou přírodních sirupů z čerstvého ovoce a čerstvých bylin. Limošku založili dva krumlovští barmani, Lukáš Konečný a Jan Kučera. A právě s Lukášem jsme skončili na kus řeči.
Reklama
reklama

Tipy na výlety s Pragmoonem, aneb jaro je tady

Jaro je jednoznačně nejpříjemnější čas na výletování. Přeci jen si člověk krásy naší matičky země více vychutná, když je celá pěkně zalitá sluncem a plná přírodních barev. A když náhodou udeří horší počasí, vždycky se můžeme schovat v nějaké krásné české hospůdce. A to se taky počítá. Představujeme tipy na výlety a kam na dovolenou pro celou rodinu.

U Sádlů: gotická restaurace s čepovaným pivem Budvar

Rádi Vám představíme gotickou restauraci, která je rozdělená na horní a spodní část, v rámci které Vám nabízí prvotřídní českou kuchyni, kde si z obsáhlého menu jistě vybere každý z Vás. V nabídce naleznete tradiční i méně známá jídla, která se připravují výhradně z čerstvých surovin a nejlepších ingrediencí. V restauraci kladou důraz na pestrost jídelníčku a snaží se zachovávat původní receptury. Naleznete zde pokrmy z čerstvé zeleniny a ovoce, masa a ryb, zvěřiny, sýrů a dalších surovin vysoké kvality.

Festival Beats for Love odhaluje nejsilnější line-up v historii!

Pořadatelé největšího festivalu elektronické taneční hudby ve střední Evropě Beats for Love zveřejnili nejsilnější line-up ve své historii. V rámci letošního ročník, který proběhne 1. - 4. července 2022  v industriální oblasti Dolních Vítkovic, vystoupí více než 90 zahraničních umělců! K obrovským jménům elektronické scény, mezi nimiž nechybí Armin van Buuren, Alan Walker, Lost Frequencies, Vini Vici, Timmy Trumpet, Alle Farben, Andy C, Dope D.O.D, Sub Focus nebo Modestep Live, přibyla více než padesátka zvučných jmen z celého světa a všech odnoží taneční hudby!