Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
25. dubna 2024, svátek má Marek
Pojizeří a Polabí: po proudu k zážitkům

Pojizeří a Polabí: po proudu k zážitkům

Turistická destinace Pojizeří a Polabí leží mezi třemi většími městy ve Středočeském kraji – Mladou Boleslaví, Nymburkem a Poděbrady a jak již její název napovídá, nachází se v blízkosti dvou velkých a významných řek – Labe a Jizery.

Destinace nabízí různorodé možnosti trávení volného času. Jedná se tak o jedinečný cíl pro milovníky přírody, městské turistiky a historie, pro lázeňské hosty, rodiny s dětmi, ale i pro aktivní turisty, pro které jsou zde připraveny kilometry cyklotras, naučných a pěších stezek.

lmmv-jaroslav-kocourek.JPG

PROCHÁZKY KRÁLOVSKÝMI MĚSTY

Tři největší města v Pojizeří a Polabí jsou velmi rozmanitá a každé poskytuje návštěvníkovi jiný typ zážitků. V Mladé Boleslavi a okolí si na své přijdou ti, které zajímá technický pokrok, technické památky, unikátní technická muzea, městský cestovní ruch, ale i galerie či hrady. Město je neodmyslitelně spjato s výrobou automobilů Škoda, jejichž historii, ale i současnosti je věnováno celé muzeum, kde je dokonce možné sledovat i výrobu těchto legendárních aut.

Poděbrady jsou oproti tomu místem odpočinku a oblíbeným lázeňským cílem. Návštěvníci se sem sjíždějí z širokého okolí, aby ochutnali léčivé minerální prameny, prošli se v upravených lázeňských parcích, kde kromě udržované přírody na ně čeká nemálo cukráren a kaváren k navštívení. Nevšední zážitek nabízí plavba výletní lodí Král Jiří, díky které si lze prohlédnout Poděbrady a okolí z vodní hladiny.

Nymburk zase osloví milovníky historie a nadchne je svým středověkým centrem města, v jehož uličkách má návštěvník pocit, že se přenesl do jiné doby. Dominantou města je gotický chrám sv. Jiljí a středověké opevnění, které je nově zčásti zpřístupněno veřejnosti.

hradby2.jpg

NA KOLE A PĚŠKY NEJEN KOLEM LABE

Sportovní vyžití nabízí rovinatá krajina kolem řeky Labe a Jizery. Cyklisté poznají nejlépe krásy Pojizeří a Polabí podél obou řek na cyklotrasách Greenway Jizera a Labská stezka. Pěší turisté si zase užijí nenáročné výlety v lužních lesích, které na jaře hrají všemi barvami, v písečných borovicových lesích u osady Kersko, kolem ptačí oblasti v Rožďalovicích a v Pístech mohou hledat pohyblivou písečnou dunu z období čtvrtohor.

HISTORIE, ZÁMKY I ZŘÍCENINY

Dávnou minulost připomínají pozůstatky raně středověkého slavníkovského hradiště v lužních lesích u Libice nad Cidlinou. V kraji nechybí ani romantické zříceniny, jako například u Mladé Boleslavi zřícenina gotického hradu Michalovice, u Bakova nad Jizerou zřícenina hradu a zámku Zvířetice. Barokní perlou Pojizeří a Polabí je zámek Loučeň s původními interiéry a zámeckým parkem s 12 unikátními labyrinty a bludišti. Pro nerušený odpočinek v soukromých lázních je přímo stvořen lovecký zámeček Chateau Mcely, který je obklopen nádherným anglickým parkem.

loucenzamek2.jpg

VYŽITÍ NEJEN PRO DĚTI

Netradiční zážitek čeká na celou rodinu v Centru řemesel a bylinných zahradách v Ostré, kde je možné si vyzkoušet tradiční řemesla našich předků (dráteníků, hrnčířů, provazníků, mýdlařů, svíčkařů, papírníků). O životě ve středním Polabí od pol. 18. století se návštěvník dozví ve Skanzenu lidové architektury v Přerově nad Labem. Pozornosti by nemělo uniknout ani Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi či Dobrovická muzea cukrovarnictví. Nevšední zážitky a zábavu nejen pro děti přinese návštěva rodinného zábavního parku Mirakulum v Milovicích nebo nedaleký Tankodrom. Malým i velkým obdivovatelům zvířat se bude líbit v Zoologické zahradě Chleby. Stáda divokých koní, praturů a zubrů lze spatřit v přírodní rezervaci Milovice nazývané Evropské Serengeti. V Pojizeří a Polabí se nachází i nejníže položená rozhledna v republice – Romanka v Hrubém Jeseníku, ze které je ovšem možné dohlédnout až do Krkonoš.

mirakulum-3.jpg

www.pojizeriapolabi.cz

 

ČTĚTE DÁLE

Hudebně-švestkový festival Vizovické Trnkobraní letos v novém termínu oznamuje kompletní program s Rybičkami 48, Divokým Billem a novinky v programu i komfortu

Kompletní program oznamuje jediný hudebně-švestkový festival v České republice Vizovické Trnkobraní, který se letos koná v novém termínu v pátek a sobotu 23. a 24. srpna v areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích nedaleko Zlína. Fanoušky švestkových oslav letos v pátek rozproudí Rybičky 48 nebo No Name, v sobotu Divokej Bill, Tublatanka, Tomáš Klus nebo Anna K. a další interpreti a kapely. Trnkobraní letos svým návštěvníkům nabídne několik novinek – travnatou odpočinkovou zónu, doprovodný program se stand-up vystoupením Tomáše Matonohy či Lukáše Pavláska, moderaci knedlíkové soutěže v podání Libora Boučka a v neposlední řadě novou značku piva.

Lampion školám – Umělecké vzdělávání a jeho hodnoty v základním školství

Divadlo Lampion pořádá 23. května 2024 ve spolupráci s oddělením školství Magistrátu města Kladna a Národním informačním střediskem pro kulturu (NIPOS) sympozium pro ředitele a pedagogy kladenských základních škol.

Letní divadelní festival na jihu Čech Jižní Svéráz se blíží

Unikátní site-specific divadelní festival, který je součástí vítězného konceptu Evropské hlavní město kultury 2028, propojí sílu Jihočeského divadla, Divadla Continuo a REZI.DANCE Komařice.

ÚSTECKÝ MAJÁLES ODTAJŇUJE HEADLINERY PRO ROK 2024 A POUŠTÍ DO OBĚHU LIMITOVANOU EDICI

Největší studentský festival v Ústeckém kraji, Ústecký Majáles, s nadšením oznámil hlavní hvězdy, které vystoupí na jejich akci v roce 2024. První jarní akce v kraji se těší, že přivítá 4. 5. 2024 v letním kině Ústí kapely JELEN A DIVOKEJ BILL! Fenomenální hudební interprety, kteří rozproudí dav a přinesou do Ústí úžasnou festivalovou atmosféru již po deváté, doplní hvězdná kapela Poletíme?, Pokáč a domácí neopomenutelní UDG.

Prozkoumejte historii Prátru v novém muzeu

Známý vídeňský zábavní park Prátr existuje už přes 250 let. Za tu dobu se stal nedílnou součástí života Vídeňanů a důležitým místem pro setkávání, návštěvu výstav i zábavu na pouťových atrakcích. Nyní se dočkal nového muzea. Stálá expozice umístěná v moderní a udržitelné budově v blízkosti obřího kola zve k prozkoumání historického vývoje parku, originálních artefaktů i kuriozit.

Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Na pouhé čtyři dny se návštěvníkům otevře cesta k objevování tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní pod západočeskou metropolí netradičně za svitu baterek. Speciální prohlídky Plzeňského historického podzemí, které zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od čtvrtka 18. do neděle 21. dubna – vždy od 17 a 18 hodin.