Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
22. března 2023, svátek má Leona
Pojizeří a Polabí: po proudu k zážitkům

Pojizeří a Polabí: po proudu k zážitkům

Turistická destinace Pojizeří a Polabí leží mezi třemi většími městy ve Středočeském kraji – Mladou Boleslaví, Nymburkem a Poděbrady a jak již její název napovídá, nachází se v blízkosti dvou velkých a významných řek – Labe a Jizery.

Destinace nabízí různorodé možnosti trávení volného času. Jedná se tak o jedinečný cíl pro milovníky přírody, městské turistiky a historie, pro lázeňské hosty, rodiny s dětmi, ale i pro aktivní turisty, pro které jsou zde připraveny kilometry cyklotras, naučných a pěších stezek.

lmmv-jaroslav-kocourek.JPG

PROCHÁZKY KRÁLOVSKÝMI MĚSTY

Tři největší města v Pojizeří a Polabí jsou velmi rozmanitá a každé poskytuje návštěvníkovi jiný typ zážitků. V Mladé Boleslavi a okolí si na své přijdou ti, které zajímá technický pokrok, technické památky, unikátní technická muzea, městský cestovní ruch, ale i galerie či hrady. Město je neodmyslitelně spjato s výrobou automobilů Škoda, jejichž historii, ale i současnosti je věnováno celé muzeum, kde je dokonce možné sledovat i výrobu těchto legendárních aut.

Poděbrady jsou oproti tomu místem odpočinku a oblíbeným lázeňským cílem. Návštěvníci se sem sjíždějí z širokého okolí, aby ochutnali léčivé minerální prameny, prošli se v upravených lázeňských parcích, kde kromě udržované přírody na ně čeká nemálo cukráren a kaváren k navštívení. Nevšední zážitek nabízí plavba výletní lodí Král Jiří, díky které si lze prohlédnout Poděbrady a okolí z vodní hladiny.

Nymburk zase osloví milovníky historie a nadchne je svým středověkým centrem města, v jehož uličkách má návštěvník pocit, že se přenesl do jiné doby. Dominantou města je gotický chrám sv. Jiljí a středověké opevnění, které je nově zčásti zpřístupněno veřejnosti.

hradby2.jpg

NA KOLE A PĚŠKY NEJEN KOLEM LABE

Sportovní vyžití nabízí rovinatá krajina kolem řeky Labe a Jizery. Cyklisté poznají nejlépe krásy Pojizeří a Polabí podél obou řek na cyklotrasách Greenway Jizera a Labská stezka. Pěší turisté si zase užijí nenáročné výlety v lužních lesích, které na jaře hrají všemi barvami, v písečných borovicových lesích u osady Kersko, kolem ptačí oblasti v Rožďalovicích a v Pístech mohou hledat pohyblivou písečnou dunu z období čtvrtohor.

HISTORIE, ZÁMKY I ZŘÍCENINY

Dávnou minulost připomínají pozůstatky raně středověkého slavníkovského hradiště v lužních lesích u Libice nad Cidlinou. V kraji nechybí ani romantické zříceniny, jako například u Mladé Boleslavi zřícenina gotického hradu Michalovice, u Bakova nad Jizerou zřícenina hradu a zámku Zvířetice. Barokní perlou Pojizeří a Polabí je zámek Loučeň s původními interiéry a zámeckým parkem s 12 unikátními labyrinty a bludišti. Pro nerušený odpočinek v soukromých lázních je přímo stvořen lovecký zámeček Chateau Mcely, který je obklopen nádherným anglickým parkem.

loucenzamek2.jpg

VYŽITÍ NEJEN PRO DĚTI

Netradiční zážitek čeká na celou rodinu v Centru řemesel a bylinných zahradách v Ostré, kde je možné si vyzkoušet tradiční řemesla našich předků (dráteníků, hrnčířů, provazníků, mýdlařů, svíčkařů, papírníků). O životě ve středním Polabí od pol. 18. století se návštěvník dozví ve Skanzenu lidové architektury v Přerově nad Labem. Pozornosti by nemělo uniknout ani Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi či Dobrovická muzea cukrovarnictví. Nevšední zážitky a zábavu nejen pro děti přinese návštěva rodinného zábavního parku Mirakulum v Milovicích nebo nedaleký Tankodrom. Malým i velkým obdivovatelům zvířat se bude líbit v Zoologické zahradě Chleby. Stáda divokých koní, praturů a zubrů lze spatřit v přírodní rezervaci Milovice nazývané Evropské Serengeti. V Pojizeří a Polabí se nachází i nejníže položená rozhledna v republice – Romanka v Hrubém Jeseníku, ze které je ovšem možné dohlédnout až do Krkonoš.

mirakulum-3.jpg

www.pojizeriapolabi.cz

 

ČTĚTE DÁLE

TOP turistické cíle Slovenska představí veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD

K nejvýznamnější tuzemské akci odvětví cestovního ruchu patří veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD, které proběhnou od 17. do 19. března 2023 v areálu PVA EXPO PRAHA. Partnerskou zemí pro letošní ročník této události je Slovensko, a to přesně při příležitosti 30. výročí rozdělení Československa a vzniku samostatných států. Poutavou expozici našich nejbližších sousedů představí v Letňanech národní agentura SLOVAKIA TRAVEL. Co patří k tamním největším turistickým atraktivitám a rozhodně stojí za poznání?

Luxury Spa Hotel OLYMPIC PALACE: luxus pro každého

Luxury Spa Hotel OLYMPIC PALACE je 5-hvězdičkový luxusní hotel, který si vás získá hned při první návštěvě. Nachází se přímo v centru lázeňského města Karlovy Vary v těsné blízkosti léčivých pramenů.
Reklama
reklama

Na kole za krásami karlovarského kraje

Milujete, když vám vítr čechrá vlasy a pod nohama ubíhá krajina? Vyšlápněte si na cyklovýlet po hřebenech západních Krušných hor a poznejte magickou hornickou krajinu na české i německé straně. Ponořte se do Slavkovského lesa, oázy zeleně a minerálních pramenů.

Zažij lázně jinak

Chceš zlepšit svůj život? Je toho na tebe moc? Drtí tě moderní styl života? Zajímáš se o osobní rozvoj? Chceš vědět, co je klíčem k dlouhodobé spokojenosti? Pokud i Vy právě teď hledáte odpovědi na tyto otázky, jste na správném místě. Pomůžeme Vám odpočinout si od každodenního shonu, načerpat novou energii v léčivém prostředí oblíbených lázní Luhačovice a naším cílem bude také předat Vám inspiraci ke zvládání moderního stylu života.

Městské divadlo Kladno: to nejlepší pro fanoušky divadla

Pro milovníky divadelních představení tu máme velkou pozvánku do Městského divadla Kladno. Začátkem března si nenechte ujít premiéru nové inscenace Klíčovou dírkou slavné britské komedie od Joe Ortona.