Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
3. října 2023, svátek má Bohumil
Pozorování hvězd ve Štefánikově hvězdárně a Hvězdárně Ďáblice: poznávejte je a sněte

Pozorování hvězd ve Štefánikově hvězdárně a Hvězdárně Ďáblice: poznávejte je a sněte

Přijďte za hvězdami na naše pražské hvězdárny. Na Štefánikově hvězdárně můžete objevovat noční oblohu, pozorovat ji a zasnít se. Na hvězdárně v Ďáblicích, jež se nachází na skalnatém výběžku, budete mít hvězdy jako na dlani.

stefanikova-hvezdarna-01.jpg

ŠTEFÁNIKOVA HVĚZDÁRNA

Hlavním cílem hvězdárny, jež byla pro veřejnost otevřena, je popularizace astronomie a příbuzných přírodních věd. Tím nejzajímavějším, co hvězdárna nabízí, jsou bezpochyby veřejná pozorování denní i noční oblohy velkými dalekohledy. Kromě pozorování je možné si prohlédnout přístrojové vybavení hvězdárny, stálou, astronomicky zaměřenou výstavu, optické pokusy, historické přístroje či muzeum meteoritů, kde je možno si na některé meteority sáhnout. V nabídce hvězdárny nechybí ani promítání populárně naučných pořadů. 

V rámci prohlídky Štefánikovy hvězdárny si můžete zajít do Astrobistra, které najdete v přízemí budovy. Otevřeno je denně od 11:00 do 19:00.

stefanikova-hvezdarna-11.jpg

ŠTEFÁNIKOVA HVĚZDÁRNA: PROGRAM NA KVĚTEN

Štefánikova hvězdárna nabízí oblíbený pořad pro děti O kouzelné pastelce – Ťulda a hvězdy – pohádka pojednává o mocném kouzelníkovi, malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Děti se například dozví, co hvězdy vlastně jsou? Pro mládež a dospělé hvězdárna nabízí Pět planet - pořad je věnovaný planetám, jež jsou viditelné prostým okem a provázejí lidstvo od okamžiků prvních astronomických pozorování. Pořad je za jasného počasí doplněn pozorováním aktuálně viditelných planet dalekohledy hvězdárny.

hvezdarna-dablice-02.jpg

Mimo jiné se můžete těšit na speciální akce, a to na výstavu Já chci být člověk, která bude probíhat od  5. 5. Výstava do vesmíru vysílá „vizitku“ humanismu a univerzálních hodnot zakotvených v myšlenkovém odkazu světového spisovatele Arnošta Lustiga.

S dětmi se můžete přijít podívat na speciální rozšířenou projekci dětských pořadů, která se bude konat u příležitosti Dne dětí v sobotu 27. 5. od 10:30 do 18:00. Vstup pro děti do 15 let zdarma.

hvezdarna-dablice-11.jpg

HVĚZDÁRNA ĎÁBLICE

Hvězdárnu mohou navštívit předem objednané skupiny návštěvníků. Za jasného počasí pozorujeme oblohu, v případě nepříznivých meteorologických podmínek probíhá promítání filmů spojené s prohlídkou přístrojového vybavení hvězdárny.

HVĚZDÁRNA ĎÁBLICE: PROGRAM NA KVĚTEN A ČERVEN

V květnu se můžete těšit na tyto pořady – Hvězdárna, dalekohledy, pozorování – pořad vás seznámí s historií naší hvězdárny od dob nejstarších až po současnost. Ukážeme vám, jak se naše hvězdárna stavěla a postupně rozrůstala. Co se děje na obloze? – film přináší aktuální informace o tom, co je vidět na obloze. Které planety budou v nejbližší době pozorovatelné a jaké úkazy jsou s nimi spojeny. Ukážeme si, která výrazná souhvězdí jsou v noci nad našimi hlavami a jak v nich nalézt objekty vzdáleného vesmíru.

Ti nejmenší mohou dorazit na pohádku O kouzelné pastelce II – Ťuldova dobrodružství na planetách – druhý díl pohádky o malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Vydejte se s Ťuldou prozkoumat, jak to vypadá na Venuši a jestli na Marsu žijí Marťani!

hvezdarna-dablice-12.jpg

Děti si rovněž mohou užít Dětský den na hvězdárně v Ďáblicích, který se bude konat v sobotu 27. 5. od 13 do 18 h. Těšit se můžete na bohatý doprovodný program, úkoly a hádanky s astronomickou tématikou a za dobrého počasí i pozorování Slunce a Venuše dalekohledy. Vstup pro děti do 15 let zdarma.

Na červen hvězdárna připravuje pořad pro dospělé Hledání harmonie světa + Nepolapitelný čas – první dokumentární film představí život a dílo Johanna Keplera, spolupráci s Tychonem Brahe a práci na známých Keplerových zákonech. Druhý dokumentární film ukazuje řadu unikátních způsobů, jak naši předkové měřili čas. Víte například, co to byla poutnická hůl?

Děti si mohou užít pohádku O kouzelné pastelce - Ťulda a hvězdy i v červnu.

Více informací najdete na www.planetum.cz

ČTĚTE DÁLE

Na pražském Výstavišti proběhne CHILLI FEST a ASIA FOOD festival

Sobota 7. října bude na pražském Výstavišti ve znamení CHILLI FESTu. Akce s celodenním doprovodným programem bude mít významný vrchol: duel, v rámci nějž se budou pojídat nejpálivější chilli papričky světa. Zúčastní se ho mistr světa a držitel několika rekordů zapsaných v Guinnessově knize Mike Jack (Mike Jack Eats Heat) nebo aktuální evropský šampión z Itálie Giancarlo Gasparotto, který je známý jako Jack Pepper.

SUKHISHVILI - Gruzínský národní balet v ČESKÉ REPUBLICE!

Nový celovečerní program a jedinečná atmosféra zanechají nezapomenutelné dojmy!

Lucie Bílá představuje svou Srdeční záležitost

Přípravy uvedení nového muzikálu Srdeční záležitost v Divadle Lucie Bílé pomalu směřují ke svému konci. Na jevišti scény v pražské Karlově ulici v těchto dnech pod vedením režiséra Antonína Procházky a choreografky Ivany Hannichové probíhají poslední zkoušky a ladí se finální detaily před slavnostní premiérou. Ta se uskuteční již ve čtvrtek 28. září v Den české státnosti.

Městské divadlo Kladno: říjen plný hlouposti a setkání s ďáblem

Pro milovníky divadelních představení tu máme velkou pozvánku do Městského divadla Kladno. Začátkem října si nenechte Jak jsem potkal ďábla, nebo Eva tropí hlouposti.

Komplex Resort klášter Želiv je plný možností

Komplex Resort klášter Želiv se nachází v klidném prostředí soutoku Trnávky a Želivky, vzdálené asi 10 km od hlavní dálniční tepny D1 – exit 90 Humpolec, přibližně na půl cesty mezi Prahou a Brnem.

Snímky o blízké budoucnosti, osobnostech architektury a designu i masterclass. Začíná mezinárodní festival Film a architektura.

Dvanáctý ročník festivalu Film a architektura s hlavním tématem Konstrukce bude ve dnech 29. 9. – 4. 10. 2023 k vidění jak v zavedených kinech, tak na netradičních lokacích v celkem 29 městech po celé České republice a na Slovensku. V rámci více než 80 promítání nabídne téměř 40 krátkých a celovečerních snímků z celého světa. Doprovodný program bude obohacen o přednášky, hudební performance a především debaty se zahraničními tvůrci i architekty.