Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
8. prosince 2022, svátek má Květoslava
Umělci Ondřej Konupčík a Radim Kašpárek: Obrazy tvoříme na hladině vody…  a jsme jediní na světě

Umělci Ondřej Konupčík a Radim Kašpárek: Obrazy tvoříme na hladině vody… a jsme jediní na světě

Ondřej Konupčík se dlouho věnoval tetování na top úrovni, Radim Kašpárek experimentoval s malbou. Před pár lety spojili své síly, začali tvořit obrazy plné barev a organických tvarů a vynalezli zcela nový malířský styl. O jejich díla mají zájem lidé z celého světa a navazují kontakty s galeriemi i aukčními domy.

-dsc2153.jpg

Ondřej Konupčík se řadí mezi první, kteří si kreslili vlastní návrhy a jejichž tetování vypadají jako malované vodovkami. Dodnes se za ním sjíždí lidé z celého světa a čekají i roky, než jim na kůži nanese jejich životní příběh. A dlouhou dobu u něho bylo tetování na prvním místě, covid však zamíchal kartami. 

„Museli jsme zavřít tatérská studia, takže jsem se začal více soustředit na malbu, která má odjakživa v mém životě nezastupitelné místo. Zároveň se v té době do Prahy přestěhoval Radim, můj dlouholetý kolega, kterého jsem poprvé potkal, když jsem ho před lety tetoval a on mi u toho vyprávěl o svých experimentech. Zkoušel různé barvy vylévat a rozpouštět ve vodě, potom se inspiroval videem kapely Converge, kde malovali pomocí rozprašovače, zkoušel barvu vylévat skrz kuchyňské potřeby a následně promítal míchání barev skrz Meotar na koncertech po republice,“ líčí Ondřej s tím, že na další tetovací sezení v ateliéru už Radim přivezl plexisklovou lázeň, kde zkoušeli různé míchání médií a barev. 

„Radim po našem společném experimentu nelenil a pokračoval se vším, co jsme spolu vymysleli,“ vypráví tatér, jak s kolegou spojili své síly, obnovili společný ateliér v Černošicích u Prahy a začali malovat spolu.

-dsc2160.jpg

Příprava 

K malbě nepoužívají standardní štětce, ale vyrábí si vlastní malířské nástroje, ať už recyklací z různých materiálů či na 3D tiskárně. „Těmto nástrojům říkáme »pádla« asi i proto, že nemalujeme přímo na plátno, ale na vodní hladinu. Experimentujeme také s recyklací vod a starým bojlerem pro udržování teploty a látkami v ní obsažené. Docílili jsme tak krásnějších pohybů barev a možnost barvy transferovat po vaně, tedy kompozici upravovat dle libosti. Nově jsme začlenili i airbrash a díky němu vytváříme iluze vrstvení, a levitujících objektů,“ vysvětlují umělci, podle nichž je zásadní precizní práce s rozlivem barvy, ale svou zábavnou roli zde hraje náhoda. Proto si také své know-how chrání a nechtějí vyzrazovat podrobnosti.

Své obrazy tvoří tak, aby si v nich každý našel svůj smysl. Jejich denní rutina spočívá hlavně v přípravě. Čištění lázně po předchozím malovacím dni, stříhání pláten, napouštění vodní lázně, která se skládá z různých speciálních látek, sledování teploty vody i úhlu pro správný odtok. A samozřejmě příprava lázně pro zadržení vrstvy barvy tak, aby tvar neunikal a nepropadal na dno.

2021-derreck-hard-15.jpg

Proces 

 „Samotný proces malby je euforie tvoření, symfonie barev a pocitů, že se vše podařilo, jak mělo. Ne vždy se obraz ale povede. Nebo se nám nelíbí vzniklé tvary, takže je musíme vyndat a začít odznova. Vrstva barvy je tak křehká, že při vypouštění stačí lehké drcnutí do lázně a vše je ztraceno. Právě postupné odpouštění vody je z celého procesu to nejtěžší. Je to pomalé a obraz se může rozpadnout téměř kdykoli. Je to o nervy, ale když nakonec vyteče poslední kapka a barva se dotkne plátna, zavládne nadšení a vyvrcholení našeho tvůrčího dne, i když stále není vyhráno,“ říkají jednohlasně.

2021-12-16-23-15-12-21-7.png

Plátno pak ještě čeká sušení, lakování a natahování na rám, kdy stále může dojít k poškození a obraz je zničen. Následuje focení, rámování do kazet a někdy i pečlivé balení pro cestu do zahraničí, protože mnoho zájemců o jejich díla nepochází z Česka.

„Někdy až psychedelická barevnost a tvarová volnost propůjčuje výsledným obrazům dokonale iluzorní hranici percepce našich obrazů, kdy může být pro diváky podobná dlouhému dívání na mraky. Oči se snaží hádat tvary, domýšlet si… začíná hra s mnoha představami.“

2021-09-22-22-architekti2.jpg

Boty, kola, pivo 

Obrazy se objevují jak u privátních sběratelů, tak i ve veřejném prostoru. „Je pro nás zajímavé potkávat se osobně s klienty, kteří od nás obrazy kupují, a vidět, že zájem o to mít umění doma jde napříč generacemi, různými profesemi i celou republikou. Máme za sebou pár edic ekologických tenisek, limitovanou edici piva, dělali jsme design závodní lodi pro jednoho z nejlepších českých kanoistů Martina Fuksu a momentálně pracujeme již na třetím kole pro českého výrobce Festka. Zákazník z Hamburku si objednal kolo, které mu Festka postavila na míru a my nyní děláme design v barvách, které si klient vybral,“ říká Ondřej Konupčík.  

-dsc2252.jpg

Světové galerie 

Ostatní kola létají po světě po výstavách, jedno z nich zamířilo například do francouzského Saint-Étienne, kde bude v Musee d'Art et d'Industrie součástí výstavy o historii jízdních kol v Evropě.

Nedávno také dvojice umělců podepsala smlouvu o spolupráci s Galerií KODL, která by měla začít společným projektem se světově známým figurativním sklářem Martinem Janeckým. „Ten udělal masku obličeje a my na ni malujeme, s odkazem na snění, hvězdáře. Maska by se následně v Galerii KODL měla dražit v charitativní aukci. Zároveň jsme se bavili o konceptu nábytku, který by nás zajímal. Teď v září také budeme mít společnou výstavu s dalšími umělci na jihu Brazílie v Galeria Cosmos. V Brazílii se nám podařilo najít dalšího silného partnera, a tím je galerie Luíz Maluf, se kterou se chystáme na Sao Paulo Arte 2023, což je největší umělecký veletrh v Jižní Americe,“ líčí plány Ondřej, který s kolegou Radimem také pracuje na konceptu sochy pro THINK+feel Contemporary Art Gallery z Miami, se kterou by se rádi zúčastnili příští rok Art Basel v Miami Beach. „Je to pro nás zásadní událost!“

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

ČTĚTE DÁLE

Koruna krásy – naše vlasy…

Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy každé ženy. Aby naše hříva byla skutečnou ozdobou, dá však někdy pořádně zabrat. Žijeme v hektickém světě obklopeném chemií, kterou náš organismus přestává akceptovat. Většina koupelen je totiž jako chemická laboratoř. Ve chvíli, kdy nás začne trápit suchá a svědivá pokožka, začneme hledat šetrnější řešení a často se obracíme zpět k přírodě… Přestože přirozeně šedé tóny vlasů jsou nyní v módě, ne každá žena „po třicítce“ chce své šediny ukazovat. Pak stojíte před volbou - buďvlasy zůstanou zdravé a silné, ale se šedinami, kterých každým dnem přibývá, anebo si je obarvíte, ale často za cenu ztráty přirozeného zdraví, lesku a pružnosti?

Hvězdy ze Smrtonosné zbraně a Boje o moc dorazí na Comic-Con Prague

Čtvrtý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague proběhne v termínu od 14. do 16. dubna 2023 v pražském O₂ universu. Pořadatelé prozradili první jména hvězdných hostů, jsou jimi světoznámí herci Danny Glover a Brian Cox. Vstupenky za zvýhodněnou cenu je možné zakoupit do konce roku.
Reklama
reklama

Roman Říčař: Nakonec jsem tomu úplně propadl

V loňské sezoně si Roman Říčař na kladenských prknech zahrál sice menší, ale zato dost výraznou roli zhýčkaného Ludvíka XIII. Letos bude v Městském divadle Kladno hostovat znovu. Tentokrát však v hlavní roli Jánošíka a navíc v muzikálu Na skle malované, pro který připravil hudební aranžmá a společně s Jiřím Janouchem vedl i korepetice.

Terra Ceramics: něco malého pro velké nadšence

Terra Ceramics je výsledkem letité vášně Marie Poirot pro keramiku. Poirot miluje jednoduchost a ta ji inspiruje každý den k tvorbě objektů, které jsou funkční i unikátní. Během studií ve Francii přitom nijak o keramice nepřemýšlela.

Uncharted: Legady of Thieves Collection

Sympaťák Nathan Drake, herní ekvivalent Indiana Jonese, konečně dorazil na PC, aby se představil novým hráčům. Trochu nešikovně se jeho speciální kolekce zaměřuje jen na pozdní období série, takže nabízí čtvrtý díl regulérní série Uncharted 4: A Thief’s End a k tomu spin-off Uncharted: The Lost Legacy. A protože je první díl de facto rozlučkou s Nathanem Drakem, jde o "dárek" PC hráčům poněkud rozporuplný.