Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
27. ledna 2022, svátek má Ingrid
V Brně jako ve Vídni: Vánoční trhy s autentickou atmosférou

V Brně jako ve Vídni: Vánoční trhy s autentickou atmosférou

Taky máte rádi, když města provoní vůně svařeného vína a jehličí a ulice rozzáří stovky světel? Co tak vyzkoušet něco nového a místo Vídně tentokrát navštívit o něco menší, zato velmi přátelské adventní trhy v Brně. Město moderní architektury a město hudby je známé kladným vztahem ke gastronomii, která tvoří důležitou součást vánočních trhů. Tak se po překonání dálnice zastavte na jeden až pět Turbomoštů – dokážeme vám, že Brněnské Vánoce mají své nezapomenutelné kouzlo.

Vánoční strom s příběhem

brno-advent-2_1.jpg

Mnohá náměstí rozsvítí v době adventu vánoční strom, ale jen jedno může říct, že mělo historicky ten úplně první v České republice. Ano, je to Brno! Tradici založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek v roce 1924. Všemu předcházel dojemný příběh odložené holčičky, kterou spisovatel se svými přáteli našel v lesích za Brnem dva dny před Vánoci. Holčička měla štěstí a Těsnohlídka příběh inspiroval k založení tradice, kterou viděl v Kodani. Dodnes pod stromkem na náměstí Svobody najdete kasičku veřejné sbírky pro potřebné.

Dynamické náměstí Svobody každý den rozezní nové koncerty od jazzu a swingu, přes funky, gospel, cimbálovou muziku, až po koledy či Českou mši vánoční. Stačí se podívat na program a objevit, jaké rytmy jsou vašemu srdci nejbližší. V pohodové atmosféře se mezi stánky mísí místní, vysokoškoláci a návštěvníci a užívají si setkávání s přáteli. Autentickou atmosféru doplní projíždějící vánoční šalina.

Co náměstí, to jiné zážitky

brno-advent-1.jpeg

Na trzích ochutnáte spoustu dobrot - valašské frgály, francouzské delikatesy, americké palačinky, mexické speciality či exotické ovoce a mnohé další. Vyhlášenou brněnskou gastronomii si budete moct letos užít i na otevřených zimních zahrádkách četných kaváren a restaurací. Dominikánské náměstí je jasnou volbou při výletu s dětmi. Spočítejte všechny postavy Halouzkova dřevěného betlému a užijte si program přizpůsobený dětskému publiku. Budou zde probíhat i víkendové koncerty a divadelní představení, tvořivé workshopy nebo zimní kino.

Plní zážitků a dobrého jídla se pak krátkou procházkou vydejte na Zelný trh. Po cestě odbočte na nádvoří Staré radnice, kde se můžete odměnit netradičními designovými kousky od lokálních značek v rámci festivalu December Design Days. Nádvoří Staré radnice ozdobí hrající dřevěná hvězda a celé město si můžete prohlédnout z vrcholu radniční věže. Advent na Zelném trhu pak láká na tradiční řemeslné trhy a útulnou atmosféru náměstí pod dohledem katedrály na Petrově.

Pletené Vánoce, které vás zahřejí

brno-advent-3.jpg

O víkendech využijte nabídku TIC BRNO na adventní prohlídky města. Poznáte například kláštery v centru s výkladem profesionálního průvodce nebo zjistíte Jak se dělá film? s novým českým filmem Přání Ježíškovi. Případně využijte teplo a pohodlí minibusu, který vás vyveze kousek z centra. Čekají vás dvě trasy, které se vrací do doby zajímavé průmyslové historie města - Slavné vily a Paláce průmyslové aristokracie.

TIC BRNO pro vás taky připravuje řadu vánočních dárků a suvenýrů, které můžete zakoupit v infocentru na ulici Panenská nebo na webu darkyzbrna.cz. Loňská kolekce “pletených” hrnečků byla tak populární, že se vyprodala za pár dní. Letošní vizuální styl Brněnských Vánoc je stejně výrazný - tentokrát v něm však můžete zkusit poznat některou z 29 brněnských městských částí. Uhodnete, která je která? Nebo vás dočista popletou?

Přátelská nálada, autentická atmosféra a velmi pozitivní vztah k výborné gastronomii vás v tomto městě moderní architektury a evropském městě hudby UNESCO zahřejí jako pletený svetr od babičky. Objevte jejich kouzlo, Brněnské Vánoce budou probíhat od 26. listopadu do 23. prosince.

Pořadatelé sledují aktuální opatření proti šíření onemocnění Covid-19 a program trhů se podle toho může měnit. Aktuální informace a pravidla najdete na webu: www.brnenskevanoce.cz

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Tvůrkyně parfémů Ing. Kira Pangéro: Moje práce je jako malování obrazů

Poznejte svět plný neobjevených vůní! Kira Pangéro z Alhambra Bioesence je tvůrkyní netradičních parfémů a její práce není jen povoláním, ale i posláním, které dělá radost lidem nejen v Česku, ale i v zahraničí. O tom, čím si jí tato práce získala, proč pravidelně vyráží do zahraničí sbírat inspiraci nebo jak parfémy vybírat, se rozpovídala v našem rozhovoru.

Režisérka Věra Herajtová: o připravované inscenaci Smrt v růžovém v Městském Divadlu Kladno

První premiérou Městského divadla Kladno v roce 2022 bude komorní hra Ľubomíra Feldeka Smrt v růžovém. V hlavní roli nejslavnější francouzské šansoniérky Édith Piaf se představí členka souboru Jana Zenáhlíková. Obsazení doplňují hostující Veronika Svojtková a Tomáš Alferi, ten zároveň vytvořil k inscenaci hudební nastudování. Autorem scény a kostýmů je výtvarník Jozef Hugo Čačko. Na připravovanou novinku jsme se zeptali režisérky Věry Herajtové.
Reklama
reklama

NoDilemma: kvalita před kvantitou

Móda každou ženu provází od malička. Iva Archmanová ji miluje od malička a proto oboru oděvnictví věnovala i svá pubertální léta a vystudovala ji. Nyní je hrdou majitelkou lokální autorské značky Nodilemma by Iva Archmanová ze Středních Čech a též člověkem, který za celou tou dřinou stojí.

Slippsy: klasika s designovou příchutí

Kdo říká, že pantofle, ponožky a trenýrky musí být nudné? Hravost, barevnost a pocit pohodlí, to jsou pojmy, které nejlépe vystihují značku Slippsy. Vyzpovídali jsme spoluzakladatele značky Slippsy Tomáše Kaliarika, aby nám celý projekt trochu blíže představil.

S láskou ke dřevu: seznamte se s dřevěnými produkty značky mywoodstyle

Dřevo nás vždy velmi inspirovalo. Jelikož je to přírodní materiál, jeho využití a nápadů, co z něj vytvořit, je neomezené množství. Na této práci nás nejvíce baví vymýšlení a hlavně vytváření nových produktů, které se snažíme vyrábět přesně tak, aby měly své využití a smysl.