17. září 2025, svátek má Naděžda
V kunovickém muzeu budou umývat letadla. Zapojit se můžete i vy

V kunovickém muzeu budou umývat letadla. Zapojit se můžete i vy

Poslední březnovou sobotu se do Kunovic na Uherskohradišťsku sjedou malí i velcí fanoušci letectví, aby se v tamním leteckém muzeu zapojili do velkého umývání letadel neboli Akce U. Letos jde o už devátý ročník a zúčastnit se jej může kdokoliv, kdo má chuť pomoci při zachování kusu historie.

V plánu je očistit 25 letadel, ale i další exponáty, jako je například palivová cisterna či radar, a to zvenku i zevnitř. „Do umývání se každoročně zapojí přes 100 dobrovolníků. A jsou takoví, kteří ještě žádný ročník nevynechali. Takže si troufám říct, že jde o úspěšnou akci,“ říká ředitel Leteckého muzea v Kunovicích Martin Hrabec.

I letos muzejníci očekávají účast okolo 150 umývačů, včetně dobrovolných hasičů z Kunovic, kteří se akce účastní už od jejího začátku. Umývající by se podle muzejníků měli vybavit pracovním oblečením, ochrannými pomůckami, úklidovým vybavením podle libosti a hlavně dobrou náladou. Základní potřeby, jako hadry, saponát a hadice s vodou, má muzeum připraveno. Jako odměnu za vykonanou práci pak všichni účastníci dostanou permanentky na vstup do muzea na celý rok zdarma. „Je to pro nás ohromná pomoc, a takže tohle je jen drobnost, kterou se snažíme vyjádřit náš vděk,“ dodává další z organizátorů Lukáš Skládal.

Akce U vznikla v roce 2014 jako happening ve snaze upozornit na tehdy upadající muzeum. Od roku 2015, kdy se exponátů a areálu ujala současná parta muzejníků pod Hrabcovým vedením, probíhá téměř každoročně, s výjimkou roku 2016, kdy se nekonala kvůli pracím na záchraně vládního speciálu Tu-154M, známého jako Naganský expres, a let 2020 a 2021, kdy to znemožnila protipandemická opatření.

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

28.9.2025 - 2.10.2025

KUK ve Vzletu

17.10.2025 20:00

Yungblud

ČTĚTE DÁLE

MUMLAVSKÝ VODOPÁD

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

ČESKÉ ŠVÝCARSKO MÁ NOVÝ RÁJ ODPOČINKU

Rodinný resort Vysoká Lípa v srdci Českého Švýcarska otevřel nový wellness hotel a restauraci pro širokou veřejnost.

KRÁLOVSTVÍ LESA NA LIPNĚ

Dětský ráj plný zábavy! To je Království lesa na Lipně. Najdete zde několik desítek atrakcí, Království zvířátek, tvořivé dílničky a mnoho dalších herních prvků. Některé z nich vznikly přímo na míru tomuto nádhernému zákoutí šumavské přírody.

Pec pod Sněžkou: Stylové místo pro firemní setkání, teambuilding i relax

Když se propojí pracovní soustředění s horským klidem a dobrým jídlem, vzniká ideální prostor pro firemní akce, které mají skutečný smysl. Pec pod Sněžkou nabízí rozmanité možnosti pro teambuildingy, školení, workshopy i neformální setkání – a to v ubytovacích a gastronomických provozech, které myslí na každý detail

Kde se rodí budoucnost? V prostorách TechToweru v Plzni

TechTower je proměněný komplex bývalého pivovaru Světovar, který dnes patří mezi nejmodernější technologická centra v České republice. Otevřen byl 1. února 2023 a už v den slavnostního zahájení byly obsazeny téměř čtyři pětiny jeho kapacity. Stavba financovaná i z evropských dotací prošla rozsáhlou rekonstrukcí a nyní nabízí zhruba deset tisíc metrů čtverečních prostor určených k inovaci, vzdělávání a také k pronájmu. Tento článek vás provede jednotlivými prostory, které si mohou firmy, instituce i jednotlivci zarezervovat pro své akce, schůzky či experimenty.

DEN ARCHITEKTURY S AMOPEM A SPOLKEM ZA KRÁSNOU OLOMOUC: INSPIRACE NA VÝLET ZA ARCHITEKTUROU OLOMOUCKA

Od čtvrtka 2. do úterý 7. října 2025 ožije celá republika architekturou. Už popatnácté se koná Den architektury, festival, který otevírá dveře běžně nepřístupných staveb, zve na procházky, přednášky i netradiční zážitky. Téma letošního ročníku zní „Ta architektura“ – ženská perspektiva v architektuře, od raných průkopnic první republiky až po současné architektky. Akci pořádá pražský spolek Kruh, v Olomouci a okolí se do ní zapojuje spolek Za krásnou Olomouc s projektem AMOP (Architektonický manuál okresu přerovského) a Cenou Rudolfa Eitelbergera. Letošní program je vyladěný do posledního detailu, a tak si ho pojďme podrobně představit.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve vašem prohlížeči.