1. května 2025, Svátek práce
V Kutné Hoře Sedlci to žije

V Kutné Hoře Sedlci to žije

Sedlec patří k nejstarším částem Kutné Hory, s nadsázkou se dá říci, že kdyby nebylo Sedlce, možná by nebyla Kutná Hora. Byli to totiž právě sedlečtí cisterciáčtí mniši, kteří ve 13. století na svých pozemcích nalezli stříbro, díky čemuž se začal psát příběh jednoho z největších středověkých měst českého království.

martin-mnek-restaurovn-kostern-pyramidy.jpg

Cisterciáci přišli do dnešního Sedlce někdy po roce 1143, vystavěli nejprve románský kostel a nutné hospodářské budovy, na přelomu 13. a 14. století pak z peněz, které vydělali na pronájmu pozemků určených k těžbě stříbra, nechali vybudovat nejstarší gotickou katedrálu ve Střední Evropě – katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Ta je dnes tak trochu utajenou perlou ve stínu ostatních kutnohorských dominant. 800 let dlouhý příběh sedlecké katedrály je přitom plný vzletů a pádů. Ve 14. století za neuvěřitelných 30 let postavená, ve století 15. za jednu noc vypálená husity. I přeživší torzo katedrály budilo svou velkolepostí údiv, však také od historika a literáta Bohuslava Balbína dostala přezdívku Splendissimabasilica. Když v 17. století do Sedlce na pozvání tehdejšího opata sedleckého kláštera Jindřicha Snopka přišel geniální architekt Jan Blažej SantiniAichel, katedrála doslova povstala jako fénix z popela. Mladičký Santini 300 let opuštěnému torzu vdechl nový život v podobě dodržení prostých gotických linií v propojení s prvky tehdy módního zdobného baroka. Tato zdánlivě nesourodá symbióza nazývaná barokní gotikou nemá ve světě obdoby. A právě pro toto jedinečné propojení dvou architektonických stylů byla sedlecká katedrála v roce 1995 zapsána na seznam hmotného dědictví UNESCO. Sedlecký klášter byl v roce 1784 zrušen, katedrála se na čas stala skladištěm mouky, naštěstí byla v roce 1806 navrácena k církevnímu užívání. Ve 20. století se do sakrálních objektů investovalo málo a ani sedlecká katedrála nebyla výjimkou. Až po roce 1995 byla zahájena rozsáhlá obnova katedrály, která trvala 10 let. Od té doby sedlecká katedrála stále více ožívá, stává se místem nejen pravidelné liturgie, ale i kulturním centrem, ve kterém její správce pravidelně pořádá koncerty, divadelní představení a v jedinečném podkrovním prostoru i výstavy moderního umění.

ondej-soukup-vzstava-v-podkrov-katedrly.jpg

Pokud je sedlecká katedrála vnímána jako perla ve stínu ostatních kutnohorských dominant, pak tamní kostnice může být právem nazývána hlavním lákadlem celé Kutné Hory. Kostel Všech svatých s kostnicí byl ve středověku vnímán jako poutní místo sloužící pro uvědomění si konečnosti lidského života. Gotický dvoupodlažní kostel postavený v 1. polovině 14. století stával jako maják uprostřed rozsáhlého temného hřbitova. V jedné z jeho věží hořelo věčné světlo jako symbol naděje na vzkříšení, jako navigace pro středověké poutníky mířící do sedlecké kostnice z celé Evropy, aby se zastavili, pomodlili, v tichosti rozjímali nad svým životem. Dolní kaple sloužila k pietnímu ukládání kostí, ta horní plná světla, byla místem modlitby a setkávání s Bohem. Poselství tohoto kostela je i ve 21. století stále stejné– pamatuj na smrt.

ondej-soukup-centrln-st-kostnice.jpg

Kostnice od roku 2014 prochází rozsáhlou obnovou, unikátní je, že se její správce rozhodl celé opravy financovat sám z výnosu z turismu. „Právě v jarních měsících bude konečně sestavena první pyramida z lidských kostí, kterou jsme demontovali již v roce 2019. Práce na jejím sestavování šly mnohem pomaleji, jedná se vlastně o takový experiment. Druhá ze čtyř pyramid byla rozebrána v loňském roce, další dvě na svou záchranu stále čekají. V tuto chvíli tak mají návštěvníci jedinečnou možnost vidět jednu zrenovovanou pyramidu, jednu zcela demontovanou a dvě v původním stavu. Tento okamžik už se nebude nikdy opakovat,“ uvedla Radka Krejčí z Římskokatolické farnosti Kutná Hora – Sedlec, která je správcem obou sedleckých památek.

ondej-sokup-kostel-vaech-svatzch-s-kostnic.jpg

Loni si v Sedlci připomínali 300 let od úmrtíSantiniho, který právě zde ve svých pětadvaceti letech započal svou dlouhou projekční cestu. Kromě pořádání několika desítek kulturních akcí farnost přišla i s novou kolekcí suvenýrů inspirovanou právě dílem Santiniho, a to konkrétně vzorem dlažby v presbytáři sedlecké katedrály. Rozjeli e-shop a s 300let starým designem sklidili úspěch doslova po celé České republice.

V Sedlci to prostě žije!

sedlec.jpg

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Automobilová slavnost a výstava LEGENDY 2025: 30. května až 1. června 2025.

Slavnost LEGENDY 2025 se blíží! Od 30. května do 1. června promění Výstaviště Praha Holešovice v největší automobilový svátek v České republice. Už teď se můžete těšit na unikátní program, který osloví nejen milovníky historických vozů, ale také všechny fanoušky moderní automobilové technologie, rychlosti a vášní spojených s motorismem.

Hudba na vinicích s Raiffkou roste: šestá lokalita, více koncertů, noví interpreti

Série letních open air koncertů vsadí v roce 2025 na osvědčené hvězdy česko-slovenské scény. Od května do září se chystá přes 50 hudebních vystoupení, na nichž uslyšíte například No Name, Jelen, Mig 21, Čechomor, Queenie, Vojtu Dyka, Tomáše Kluse, Horkýže Slíže a poprvé také Adama Ďuricu. K pěti stávajícím lokalitám spojených s vínem navíc přibude Kutná Hora.

Divadlo Kladno: Závěrečnou premiérou 110. sezony bude Zítra to roztočíme, drahoušku.

S divadelní sezónou 2024/2025 se začneme loučit 2. 5. 2025 poslední premiérou před divadelními prázdninami. Uvedeme jevištní úpravu slavné filmové komedie Petra Schulhoffa „Zítra to roztočíme, drahoušku“, přičemž režie se zhostil režisér, tanečník a choreograf Gustav Skála, který se na kladenské jeviště vrací po práci na inscenaci Charleyova teta v roce 2007.

Řípská pouť 2025: Tradice, zábava i kulturní dědictví pod horou Říp

Od pátku 25. dubna do neděle 27. dubna ožije úpatí památné hory Říp jedinečnou slavností, která propojuje více než jen kolotoče a hudbu. Řípská pouť se po dvouleté pauze vrací v plné síle a nabídne návštěvníkům všech generací bohatý program, desítky atrakcí, kulturní vystoupení a příležitost k zamyšlení nad naší historií.

Krtkův svět – den plný zábavy, dobrodružství a rodinné pohody

Hledáte místo, kde si děti užijí spoustu zábavy, dobrodružství a her, zatímco si dospělí mohou v klidu odpočinout u šálku kvalitní kávy? Rodinný park Krtkův svět je ideálním cílem pro víkendový výlet, oslavu narozenin i každodenní dobrodružství s celou rodinou. Ať už je léto, zima, prší nebo svítí slunce – v Krtkově světě je vždy co objevovat.

Pop up kavárna, gastro extravagance, přednášky i znovuotevřená vodárenská věž. Oslavy Holešovické tržnice startují již příští týden a návštěvníky čeká bohatý program

Holešovická tržnice je jako živý organismus, který dýchá s Prahou už více než století. Místo, kde se setkává syrová minulost s pulzující současností. Bývalá jatka, burza zvířat i zeleninový ráj – dnes scéna pro kulturu, jídlo a komunitu letos slaví 130 let od svého založení. Od 24. dubna do 14. května se zde odehraje série akcí, které svým osobitým způsobem propojí to nejzajímavější z minulosti a přítomnosti. Čekají vás zážitky, které vás překvapí, potěší a inspirují. Čas gastro performance BEEF, vůně starých receptů i futuristických chutí. Čas otevřené pop up kavárny s čítárnou a autentickým menu. Čas koncertů, které rozehrají Halu 17, i výstavy, která vás vezme na cestu časem až na samotný vrchol vodárenské věže.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.