Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
28. září 2022, svátek má Václav
Vinařství Káfuněk: Jsme tradičně netradiční vinařství

Vinařství Káfuněk: Jsme tradičně netradiční vinařství

Vinařství je jejich splněným snem! Bratři a otec Káfuňkovi založili vinařství v malebných Velkých Bílovicích v roce 2008 a od té doby ušli pořádný kus cesty. V rozhovoru pro Pragmoon.cz se nám rozpovídal Jiří Káfuněk o tom, proč své vinařství označuje jako tradičně netradiční, co je vedlo k vytvoření veganského vína nebo po jaké láhvi z vlastní nabídky nejčastěji sám sáhne a také představí unikátní systém rozvozu lahví po celém Česku.

Sami se označujete jako malé moderní vinařství, kdy ale k nápadu a k založení vinařství došlo?

Rádi o sobě říkáme, že jsme Tradičně netradiční vinařství, což platí i o našem založení a samotném nápadu na vinařství. Dalo by se bavit o spoustě věcí, ale určitě ne o nějaké rodinné vinařské tradici. Celý ten nápad vinařit a vůbec se vínu věnovat vznikl v hlavě tehdy ještě šestnáctiletého kluka, který toho o vínu moc nevěděl a už vůbec nepocházel z vinařské oblasti. Vlastně vše, co by vás mohlo napadnout stálo proti němu, ale přesto v sedmnácti letech vyráběl první litry vína a v osmnácti postavil s pomocí rodiny první vinný sklep, tehdy ještě na zahradě u rodičů. Nezahálel ani v oblasti vzdělání. Byl přijat na vysokou školu, obor Vinohradnictví a vinařství, kterou úspěšně vystudoval. Rok od roku se objem vyráběného vína zvyšoval, a když nestačily nákupy hroznů, pořídily se první vinohrady, dva sklepy ve Velkých Bílovicích a poté další vinohrady. Samotné vinařství existuje od roku 2008. Rodinnou firmou jsme se stali na začátku Coronavirové krize, kdy jsme spojili rodinné síly.

kafunek-areal.jpg

Na jakých vinařských tratích máte vinohrady? Čím jsou jednotlivé oblasti a tratě specifické a jak se promítá do chuti hroznů a vína? 

Začnu znovu a možná ne naposledy tím, že jsme trochu netradiční. Naší největší specialitou jsou cuvée. Každý, kdo u nás nebo od nás pil víno, jistě ochutnal naši Rakvickou horku, Slzy svaté Justýny nebo Ze Skřivánčího lohu. 
Hrozny pro Rakvickou horku, víno charakteristické pro naše vinařství, rostou na našem nejzajímavějším vinohradu, který je naopak tradiční, a pořídili jsme ho před dobrými patnácti lety již jako starý sedmdesátpět let. Původně jsme ho chtěli vyklučit, ale po prvním vinobraní jsme od myšlenky ustoupili a obětovali jeho nižší výnosy za skvělé víno. Ač je to vinohrad náladový, je naší srdeční záležitostí a věříme, že si ho ještě dlouho necháme. 

Jaké turistické cíle v okolí Velkých Bílovic byste doporučil? Děláte ve vašem sklepě i degustace?

Lidé určitě znají místa jako Hradištěk a blízkou Lednici. Za nás vždy doporučujeme vzít si do Velkých Bílovic kolo a rozjet se po menších dědinách v okolí. Krásné jsou vinné sklepy Nechory u Prušánek, které dýchají pravým moravským životem, Vrbice, Kobylí či Rakvice. Od jara až do podzimu je jednoduchým a krásným zážitkem vyjet či vyjít si do vinohradů a cítit ten čerstvý vzduch. Degustace děláme a velmi rádi. Jsme v tomhle ohledu více neformální a raději si s lidmi o vínu povídáme a zajímáme se také o jejich názory a chutě. Dle nás není horší věcí, než někomu nutit vlastní chutě a snažit se ho přesvědčovat, že to co cítí je špatně. 

kafunekdegustace.jpg

Nedávno jste „lahvovali“ ročník 2021. Jak se povedl? 

Ročník 2021 byl bohatý na slunce i srážky a nesnažil se nás ničím překvapit. Vyšlo z něho výborné víno se spoustou cukru. 
Při doporučení budu začínat opět u našich cuvée a na všední večery nebo k dobrému jídlu doporučím Rakvickou horku, je to krásné svěží víno s nádechem křemičité půdy, na níž roste. A pro lidi, kteří raději sladší a aromatická vína doporučím Hibernal. Víno s typickou silnou vůní a výraznou chutí. V létě a zejména v parných dnech si lidé, stejně jako i my, rádi pochutnají na frizzante, tato vína jsou příjemná a dobře se pijí, lehce perlí ale na rozdíl od sektů vás bublinky nezahltí.

Kde vaše víno lidé zakoupí? 

Zde se dostáváme k naší unikátní službě. Lidé z Prahy a dalších širokých koutů naší krásné země si mohou víno objednat na e-shopu. Ale nemusejí čekat na kurýra nebo si pro něj chodit někam na náměstí, protože každý měsíc vozíme víno až k lidem domů. Stačí objednat u nás na e-shopu, nabrousit vývrtku a počkat až vám víno doručíme ke dveřím. Tuto službu jsme zavedli v době Covidu, kdy nás zklamaly vysoké ceny dopravy a procento rozbitých zásilek. 
Součástí většiny těchto závozů jsou i pravidelné dárečky z našeho vinařství, které lidem vozíme. Naposledy to byl balíček moravských koláčků. 

kafunekjidlo.jpg

Jaké víno si nejčastěji z vlastní nabídky otevřete Vy sám, mimo pravidelné degustování? 

Nejčastěji otevírám dvě vína. Prvním je Blauburger, tohle červené je neskutečně bohaté na chuť i vůni, je plné s dokonalou chutí zralých švestek. Druhým je Sauvignon z ročníku 2020, je to víno s nižší kyselinkou a výraznou chutí exotického ovoce. Z letošního ročníku si považuji naší speciální Pálavy, kdy jsme vyzkoušeli novou metodu výroby a podařilo se nám vyrobit víno s vysokou sladkostí a skvělou chutí. 

Chystáte v dohledné době nějakou akci, na kterou byste naše čtenáře rádi pozvali?

Akce ve Vinařství Káfuněk jsou pravidelnou záležitostí. Součástí našeho vína bývá na těchto akcích i skvělé jídlo. A abych neopakoval málo, tyto akce jsou netradičně tradiční. K těm tradičním lze zařadit Velké grilování na zahájení letní sezóny na začátku července a další menší grilování v průběhu léta. Také pořádáme Moravské víkendy se spoustou tradičních pokrmů. A letos na podzim nebudou chybět burčákové minislavnosti, zabíjačkový víkend nebo svatomartinská husa. A k těm netradičním. Letos poprvé pořádáme akci Snoubení vína s čokoládou, při které budeme ochutnávat skvělé čokolády z moravské čokoládovny ve spojení s naším vínem. A ta vůbec nejméně tradiční je Havajská párty na sklepě. Kdy v našem sklepě podáváme havajské jídlo a mícháme drinky z našeho vína a vermutů. Akcí v našem sklepě je spousta a určitě se nás vyplatí sledovat na Facebooku nebo Instagramu

kafunek-kolo.jpg

Dozvěděl jsem se, že jste zavedli také veganské víno, které jste si nechali certifikovat… 

Ano, to je pravda. S veganstvím pracujeme již značnou chvíli. Vlastně od té doby, kdy jsem si všiml, že vegané mají u nás na Moravě jen dvě možnosti jak se najíst - chleba či salát. Přišlo mi to smutné, když si člověk uvědomí, jak moc je veganských jídel, které dělaly už naše babičky. A tak jsme začali na každou akci zařazovat i jeden veganský pokrm. Tahle varianta se chytla a brzy jsme pořádali i kompletně veganské degustace s veganským rautem. Začínáme spolupracovat s veganskými gastro podniky, a tak jsme potřebovali nějaký důkaz, že jsou naše vína opravdu veganská. Zažádali jsme proto o certifikaci V-label pro tři naše vína a všechna se certifikovala. Jsme velmi rádi, že jdeme takto zákazníkům vstříc. Do budoucna budeme jistě tuto řadu rozšiřovat.

Všiml jsem si, že jste také velmi aktivní na YouTube. Co za tím stojí?  

YouTube je takový náš komunikační kanál se zákazníky, kteří s námi nemohou být v kontaktu. A jako mnoho dobrých nápadů i tenhle vznikl na začátku Corona krize. Začali jsme s menšími virtuálními degustacemi, které přerostli do online virtuálních degustací. Ty jsme spojili se závozem degustační sady a z celé akce se stal velký hit, kdy s námi mohli lidé popíjet skrze YouTube a online s námi diskutovat. Velmi populárními se stala i silvestrovská videa s nepovedenými záběry. Určitě se vyplatí nás sledovat i zde, letos chceme přidávat více videí nejen o dění u nás ve sklepě, ale i recepty s vínem a doporučení na výlety. Mým velkým doporučením pro všechny čtenáře určitě bude náš Vinařský Adventní Kalendář, který jsme začali vyrábět snad jako první v Republice. Během svátků můžete ochutnat většinu našich vín po decových lahvičkách a 24. si vychutnat i celou lahev ke Štědrovečerní večeři. Kalendář Vám samozřejmě přiveze přímo domů.

kafunek-advent.jpg

Kontakt

Vinařství Káfuněk s.r.o.

Hlavní ev. č. 25
Velké Bílovice, 691 02, Česko

web: www.vinarstvikafunek.cz

telefon: +420 608 543 145 

Instagram: ZDE

Facebook: ZDE

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

QUIX: Trendy vizuální prezentace firem či produktů

Asi většina z nás si vzpomene, jak jsme stáli s fixou před flipchartem a zrychleně psali a kreslili různé linky či křivky. Ano, souhlasím, bylo to krásné, lehce romantické a na jemnou vůni lihu také nelze jen tak zapomenout. Ale zkusme překonat sami v sobě jistou dávku tradiční české nátury ve stylu hlavně ať to moc nestojí nebo ono to stejně nějak dopadne. Tak jen pár slov, jak to vidíme v rychlosti my.

Kde uspořádat ty nejlepší firemní akce, večírky, eventy?

Znovu přišel onen magický moment roku, kdy na chvíli odhodíme pracovní masku a pokusíme se nebýt jen kolegy, ale i jemuž by se vaše faux pas mohlo připomenout zrovna ve chvíli, kdy by začal rozhodovat o finančních odměnách. Ale nebojte, nebudeme ani za mravokárce. Přirozeně chceme, abyste se skvěle bavili ve stylovém prostředí a ideálně parťáky. Vánoční firemní večírky jsou za rohem a to by bylo, abychom vám nepřinesli pár tipů na místa, kde to můžete opravdu rozjet.
Reklama
reklama

Budějovický Budvar: pivovar nás všech

S Alešem Dvořákem, létajícím sládkem národního pivovaru Budějovický Budvar nejen o pivu, ale i o národní hrdosti a spolupráci s minipivovary.

Hotelový Spa & Wellness Komplex Bristol Royal

V srdci lázeňského města Karlovy Vary, jen pár minut chůze od karlovarských léčivých pramenů se nachází hotelový Spa & Wellness komplex Bristol Royal, jehož historie sahá až do 18. století. Tvoří jej 5 čtyřhvězdičkových hotelů (Bristol Palace, Královská Vila, Georgy House, Vila Tereza a Bristol) a 1 pětihvězdičkový hotel (Vila Livia). Všechny budovy jednotlivých hotelů jsou mezi sebou vzájemně propojeny důmyslným systémem koridorů. K významným návštěvníkům budov komplexu Bristol Royal patřili např. Arcivévoda František Albert, rodina hraběte Kinského, pruský princ Vilém, Sigmund Freud a v neposlední řadě rakouská císařovna Sissi.

Slovanský dům: ideálním místem v centru na Prahy na společenské a obchodní aktivity

Již od roku 1797 je budova Slovanského domu díky své lokalitě v samém centru Prahy místem významných společenských a obchodních aktivit. S více než 1700 m2 unikátních prostor v historické budově nabízí Empire Hall perfektní místo pro galavečeře, svatby, konference, společenské akce či firemní setkání.