25. dubna 2026, svátek má Marek
Výstava Vojtěcha Kubašty v galerii Mánes

Výstava Vojtěcha Kubašty v galerii Mánes

Pokud máte zájem o umění, které spojuje dědictví minulosti s neotřelým moderním přístupem, neměli byste si nechat ujít zcela mimořádnou a unikátní výstavu, kterou chystá prestižní galerie Mánes v samém srdci Prahy. Tato výstava představuje dílo celosvětově uznávaného tvůrce prostorových knih a betlémů Vojtěcha Kubašty. Událost, která slibuje, že zaujme návštěvníky všech věkových kategorií a zájmů, a to díky své jedinečné kombinaci umělecké kreativity a technické preciznosti, se uskuteční od 1. 12. 2024 do 15. 1. 2025.

pernikova-2.jpg

Jméno Vojtěcha Kubašty rezonuje nejen v České republice, ale i daleko za jejími hranicemi. Jeho nadání pro vytváření prostorových knížek a betlémů nemá obdoby a jeho díla se nacházejí ve sbírkách po celém světě. Kubašta dokázal spojit své technické dovednosti architekta s uměleckým talentem, čímž vytvořil díla, která překračují hranice běžného vnímání papíru jako média.

Vojtěch Kubašta ilustroval a vytvořil více než 200 pop-up knih vydaných téměř ve 40 světových jazycích. Mezi jeho nejslavnější „hýbačky“, jak svým pohyblivým obrázkům sám říkal, patří pohádky jako Popelka, Sněhurka, Červená Karkulka, Perníková chaloupka nebo Tři malá prasátka. Každá z jeho knih je plná detailů a překvapivých momentů, kdy se obrázky před očima proměňují v souladu s příběhem, což fascinuje děti i dospělé na celém světě.

pohadkove-vanoce2.jpg

Kubašta byl jedním z mála českých umělců, jejichž tvorba měla obrovský mezinárodní úspěch. Jeho papírová magie uhranula i Walta Disneyho, který následně Kubaštu pověřil, aby (ač anonymně) vytvořil trojrozměrné knižní verze jeho filmů – například Bambiho, Knihu džunglí, Mickey Mouse nebo 101 dalmatinů.

Výjimečnost této výstavy spočívá především v tom, že návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost vidět původní prostorové knížky Vojtěcha Kubašty ve zcela novém světle. Tyto knížky, které samy o sobě představují úžasný příklad mistrovského řemesla a umělecké invence, budou navíc rozpohybovány.

Představte si, jak před vámi ožívají stránky a ilustrace, jak se postavy a krajiny začínají pohybovat jako v kouzelném filmu, a to vše v reálném čase a prostoru, což umocňuje pocit přítomnosti a účasti na něčem skutečně mimořádném. Prostorové uspořádání výstavy umožní návštěvníkům prozkoumat každé dílo z různých úhlů a prohloubí tak interaktivní zážitek i porozumění mistrovské práci s papírem. Na výstavě se můžete těšit na obrovskou škálu děl, jež demonstrují Kubaštův neuvěřitelný záběr. Od klasických betlémů, které ožívají před očima diváků, přes nápadité prostorové knihy plné detailů, které vtahují čtenáře do příběhu, až po unikátní experimentální díla, která přesahují hranice tradičního chápání knihy a ilustrace.

pernikova.jpeg

Pro každého, kdo se zajímá o umění, design, architekturu, nebo pro rodiny s dětmi, které chtějí zažít něco opravdu jedinečného, je tato výstava v Mánesu neodolatelnou nabídkou. Nechte se unést kouzlem a bohatstvím Kubaštovy tvorby, která oslavuje lidskou kreativitu a neomezené možnosti uměleckého vyjádření. Výstava je otevřena široké veřejnosti a poskytuje nejen možnost obdivovat Kubaštova díla, ale také se zúčastnit doprovodných programů, jež zahrnují workshopy, přednášky a komentované prohlídky. Tyto aktivity obohatí váš zážitek a poskytnou hlubší vhled do procesu vytváření prostorových knížek a betlémů.

Chcete se vrátit zpět do dětství? Přijďte do Mánesu, nejkrásnější výstavní síně v České Republice. Prodejní výstava bude otevřena denně od 1. 12. 2024 do 15. 1. 2025. Již nyní je možné si zakoupit vstupenky na síti Ticketportal. Více na www.kubasta.art.

Vojtěch Kubašta

Světově uznávaný malíř, grafik, ilustrátor a tvůrce prostorových knih a betlémů Vojtěch Kubašta (1914–1992) se narodil se Vídni. Tvůrčí zájem o betlémy měl od 12 let. Již od 40. let tvořil Vojtěch Kubašta pro více než 10 největších nakladatelů. Nejdříve to byly ilustrace do knih, později začaly vznikat jeho první prostorové betlémy a dětské knížky. V dnešní terminologii 3D knihy neboli pop-up se pak staly autorovou celoživotní náplní. Vojtěch Kubašta ilustroval několik set titulů klasických prostorových knih, v různých kompilacích pak přes 150 prostorových pohyblivých knih, desítky betlémů, prostorové i ploché pohlednice nebo omalovánky. Vytvořil ale i nezapomenutelné grafické listy, které jsou dnes sběratelsky vyhledávané, stejně jako všechna původní, dobová vydání jeho publikací.

vojtech-kubasta.jpg

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Hudba pod hvězdami: večer, který spojuje hudbu a lidské příběhy

Letní Praha má své kouzlo a právě v něm se odehraje výjimečný benefiční večer Hudba pod hvězdami, který propojuje kvalitní živou hudbu s hlubším smyslem pomoci. Na střeše pražského Jazz Docku vznikne prostor, kde se setkají emoce, umění i skutečné životní příběhy.

Legendy 2026: K vidění bude Pagani Utopia Roadster a Ferrari SF90XX Stradale

Automobilová slavnost Legendy pomalu klepe na dveře, a to znamená jediné. V Praze bude k vidění nespočet úchvatných automobilů, které v běžném provozu jen tak nepotkáte. Na půdě holešovického výstaviště se ukáže například Pagani Utopia Roadster, Huayra, Ferrari SF90XX Stradale, modely SP3, SP1 a také novinky od značek Aston Martin, Mercedes-AMG a Lotus. Letošní ročník navíc nebude pouze a jenom o autech. Doprovodný program je ušitý na míru tak, aby vyhovoval všem členům rodiny. Muži se tak kromě aut mohou těšit na výstavu hodinek, zatímco ženy a děti si přijdou na své při tanečním programu a ostatních zábavných aktivitách.

Objevte zlatý věk zábavního plakátu

Výstava v Západočeské galerii v Plzni představuje zlatou éru zábavy na přelomu 19. a 20. století a na více než stovce vystavených plakátech ukazuje plakát jako působivé médium, které formovalo moderní vizuální komunikaci i podobu volného času.

Divadlo v Řeznické nabídne první titul z volné trilogie her Maria von Mayenburga v české premiéře.

Jaro v Divadle v Řeznické přinese českou premiéru tragikomedie s krátkým, ale výstižným názvem Ex, ceněného německého divadelníka Maria von Mayenburga. Pod režijním vedením Jakuba Šmída se v ústředních úlohách objeví herci Zuzana Zlatohlávková, Lenka Zbranková a Jiří Š Hájek. Hra je založena na kousavém a přesném dialogu manželského páru Daniela a Sibille. V zásadě bezproblémový život úspěšného páru vyšší střední třídy se dvěma dětmi silně stagnuje a prohlubuje svou krizi. Když se jednoho večera Danielova ex objeví u dveří, není už cesta zpět. Nebo je?

První velký open air sezóny v Praze míří na Štvanici - 19 DJs na 4 stagích

Zatímco většina pražských parties začíná po půlnoci, tahle odstartuje už v jednu odpoledne. Sound Open Air se 23. května vrací a na Štvanici představí celodenní takeover, silný zahraniční line-up na dvou venkovních stagích a formát, který v Praze stále zůstává spíš výjimkou než pravidlem. V květnu se ostrov mezi rameny Vltavy promění v otevřený taneční areál s výhledem na město a čtyřmi scénami rozprostřenými napříč Štvanicí. Se západem slunce se dění přesune dovnitř do Fuchs2, kde bude pokračovat až do 06:00.

Lena Knappová: I’ll do my own lashes

Moravská galerie v Brně představuje výstavu fotografky Leny Knappové I’ll do my own lashes (Své řasy si udělám sama). Nabízí intimní pohled do zákulisí pařížských módních přehlídek a je tak součástí Roku módy 2026 v MG. Výstava otevírá jarní sezónu v Pražákově paláci a v tamním Atriu bude k vidění od 17. dubna do 13. září 2026.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve vašem prohlížeči.