Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
Záhorie (česky Záhoří) je region na jihozápadě Slovenska, nacházející se v oblasti Záhorské nížiny. Název Záhoří vznikl v 17. století. Záhoří rozděleno na Horní Záhoří, Střední Záhoří a Dolní Záhoří. Díky výhodné geografické poloze a příznivým klimatickým podmínkám Záhoří patří k nejstarší osídleným územím na Slovensku.

Z hlediska cestovního ruchu poskytuje region vhodné podmínky pro cykloturistiku, pěší turistiku a vodní atrakce. Region je bohatý na památky z období Habsburků, Pálfiů či Habánů. Nacházejí se zde jedinečné léčebné lázně Smrdáky, Národní Bazilika Slovenska ve městě Šaštín, největší golfový resort Evropy, produkty s chráněným územním označením skalický trdelník a skalický rubín a spousta dalších zajímavostí, které potěší všechny věkové kategorie.

www.regionzahorie.sk

bobria-hradza-3.jpg

BAŤŮV KANÁL

Baťův kanál ve Skalici je jednou z turistických atrakcí regionu Záhorie, přičemž jeho návštěva zanechá v každém návštěvníku příjemný dojem. Baťův kanál nabízí atraktivní a netradiční možnost, jak poznat kraj kolem řeky Moravy od hanáckých Atén – Kroměříže až po Hodonín. Tato historická vodní cesta s třinácti funkčními plavebními komorami je v současnosti splavná od Otrokovic až k Rohatci, plánováno je splavnění kanálu do zdrže jezu Hodonín a splavnění severním směrem do Kroměříže. Na trase můžete okusit řadu lákadel, nabídek a služeb, přes ochutnávky slováckého vína, návštěvy vinných sklepů, historických měst, chráněných přírodních lokalit, poznání naučných stezek, ptačí rezervace i celé ojedinělé technické památky. Plavbu je možné spojit s cyklistikou.

7-1.jpg

LEVANDULAND

Projekt "Levandule ze Záhoří" se zrodil v roce 2014, kdy se v rekreační oblasti Rudava, na poli o velikosti jednoho hektaru vysadilo prvních 1500 sazenic. K této krásné zálibě přivedla zřizovatele láska k přírodě tak této voňavé rostlince s velkým potenciálem a možnostmi využití. Dlouhodobou, náročnou a poctivou prací se vytvořilo výjimečné místo, ze kterého putují kvalitní domácí produkty až na váš stůl. Pokud vás tedy někdy lákala představa návštěvy Provensálska na slovenský způsob, nyní máte jedinečnou možnost vychutnat si atmosféru levandulového pole, kde každoročně vykvete několik tisíc sazenic voňavé levandule lékařské. Populární je i samosběr levandule, který každoročně přiláká milovníky této léčivé rostlinky i z dalekého okolí. Pravidelně se koná na přelomu měsíců června a července. Během celé sezóny, která trvá od května do září, jsou vítáni všichni návštěvníci, milovníci levandule a v období kvetení i zájemci o fotografování. www.levanduland.sk

dsc-4126-1030x687-1.jpg

LÁZNĚ SMRDÁKY - SVĚTOVÝ UNIKÁT

Díky minerální vodě s nejvyšším obsahem sirovodíku v Evropě jsou přírodní lázně Smrdáky jedny z nejúčinnějších slovenských lázní pro léčbu kožních onemocnění a nemocí pohybového aparátu. Ložiska léčivé minerální vody se postupně vytvářela od třetihor, kdy byla celá oblast zaplavena mořem. Léčbu a relaxaci návštěvníků podporují mírné klimatické podmínky a klidné přírodní prostředí. Oblast lázní je dnes již zastavěna vesnicí. Smrdáky a jejich krásný rozlehlý park se postupně mění ve volnou přírodu.

smrdaky-building.jpg

BOBRIA HRÁDZA KUCHYŇA

Vodní nádrž v obci Kuchyně je jednoduchá přehrada, která se dlouhá léta těší zájmu rybářů a v letních měsících láká návštěvníky ke koupání a kempování. V roce 2015 v okolí nádrže vybudovali naučnou stezku Bobria hráz dlouhou 1800m. Projít se dá kolem celé přehrady a pokud budete mít štěstí, můžete vidět zdejší bobry, případně kapry a pstruhy.

bobria-hradza-kuchyna.jpg

SENICA S UNIKÁTNÍM MUZEEM

Muzeum se nachází v budově bývalého Letohrádku. Je rozděleno do tří tematických částí. První se týká historie budovy, která je spojena s uherským statkářským rodem Vagyonů. Druhou část muzea tvoří nálezy z archeologického výzkumu Senice ze starší doby bronzové. Návštěvníci si mohou prohlédnout tři hroby. Rodinný hrob tvoří pět koster - žena objímající batole a další starší děti. Druhým je hrob "Milenců", v němž byl pohřben objímající se pár muže a ženy. Třetím je hrob bojovníka, kterého archeologové nazvali "Conan". Třetí část expozice představuje tzv. českou cestu. Jednou z památek muzea je model centra Senice z přelomu 19. a 20. století v měřítku 1:100.

senica.jpg

www.slovakia.travel

Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky.

logo-slovakia-travel-sk.jpg

obr1.jpg

mdsl.jpg

 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Milan Wimmer: Hostivar je součástí místní komunity

Milan Wimmer je už pět let ředitelem vyhlášeného pivovaru a restaurace Hostivar. Co všechno jeho práce obnáší, jak se popral s covidovým lockdownem nebo na jaké novinky se můžeme těšit, poodhalil v našem rozhovoru.

Tipy na výlety s Pragmoonem, aneb léto v plném proudu

Léto je jednoznačně nejpříjemnější čas na výletování. Přeci jen si člověk krásy naší matičky země více vychutná, když je celá pěkně zalitá sluncem a plná přírodních barev. A když náhodou udeří horší počasí, vždycky se můžeme schovat v nějaké krásné české hospůdce. A to se taky počítá. Představujeme tipy na výlety a kam na dovolenou pro celou rodinu.
Reklama
reklama

Družice Planetum-1: jedenáctá česká družice na české dráze

Na palubě cestuje první český loutkonaut. Hurvínek bude s dětmi sdílet zkušenosti z kosmického letu. Z floridského mysu Canaveral na Floridě odstarto-vala 25. května ve 20:35 našeho času raketa Falcon 9 společnosti SpaceX s 59 družicemi na palubě. Jed-nou z nich byla historicky jedenáctá česká/československá družice s názvem Planetum-1, kterou vyslalo Planetum (Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy). Planetum se tak stalo první institucí svého druhu na světě, která operuje vlastní družicí na oběžné dráze.

Prožijte české pivo – nositele tradice, historie a kultury

Je pevná a osvědčená, sahá daleko do historie, utváří naši kulturu a spojuje lidi – taková je tradice pivovarnictví u nás. Češi dali vzniknout celé kategorii piva – českého ležáku, a na to můžeme být právem pyšní. Na dlouhou tradici a zkušenosti navazují i nově vznikající pivovary a minipivovary s novými koncepty a rozmanitými pivy, která baví.

Cesta za pivem Karlovarským krajem

Na menších pivovarech je krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji jich existuje hned několik od těch nejmenších až po ty, co vyvážejí do celé země. Najdete tady klasické ležáky, ale i speciály s vřídelní vodou nebo bylinkami podobnými těm z Becherovky. Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě karlovarského piva.