Čistírna 1906 zahájí kulturní sezónu 2025 programem pod širým nebem i uvnitř industriálního areálu v pražském Bubenči.
Hudební dramaturgie naváže na předchozí sezónu a otevře prostor novým žánrovým i komunitním formátům. Program na louce zahájí DJ set Schaumstoff, po němž bude následovat koncert hudebního projektu Altbau. Večer se dění přesune do interiéru Národní kulturní památky, kde vystoupí výrazné osobnosti současné hudební scény Viah a dné. Lineup: outdoor ✧ 17:00 Dj set Schaumstoff ✧ 20:00 Live Altbau indoor ✧ 22:00 Live Viah ✧ 23:00 Live dné Čistírna 1906 je gastronomický provoz a nové kulturní a komunitní místo v rámci Národní kulturní památky – Stará čistírna odpadních vod v Praze Bubenči (Praha 6). Národní kulturní památka se nachází ve správě městské společnosti Trade Centre Praha, a. s. (TCP), která je generálním provozovatelem celého areálu. Petrohradská kolektiv rozvíjí v rámci Čistírny 1906 site-specific kulturní provoz s důrazem na současné umění, hudbu, komunitní aktivity a mezinárodní výměnu, s ambicí dlouhodobého otevření tohoto historického prostoru široké veřejnosti. Čistírna se tak stává novým bodem na kulturní mapě Prahy – místem, kde se potkává architektura, soudobá kulturní praxe a sdílený veřejný prostor. Program Petrohradská kolektiv v Čistírně 1906 je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Hlavního města Prahy a Městské části Praha 6. Ve spolupráci s Trade Centre Praha, a. s. Děkujeme. Petrohradská kolektiv není jen místo, ale především kulturní a umělecká platforma. Od našeho začátku v roce 2015 se věnujeme vytváření multižánrové platformy pro současné umění. Prostřednictvím našeho projektu podporujeme dialog a kreativní výměnu mezi uměleckými disciplínami a komunitami. Poskytujeme umělcům čas, prostor a zdroje prostřednictvím rezidencí, ateliérů a prostor pro prezentaci jejich tvorby a zapojení veřejnosti, s cílem podpořit dynamický a udržitelný kontext pro uměleckou tvorbu. Aktivně vyhledáváme příležitosti k využití budov a prostor pro poskytnutí kreativního prostředí, interdisciplinární výměny a široké prezentace alternativní kultury. Zveme ke spolupráci zajímavé producenty, dramaturgy a kurátory z české i mezinárodní scény, což nám pomáhá vytvářet živou, propojenou a multižánrovou platformu s důrazem na alternativní formy současného umění. To podporuje nejen síťování umělců, ale i interdisciplinární umělecké a vzdělávací aktivity.
Omezení odkladů školní docházky a rušení přípravných tříd, které na konci dubna schválila Sněmovna a nyní ho bude projednávat Senát, přesune problémy s nepřipravenými dětmi z mateřských škol do základních. Zkušenosti učitelek z letošních zápisů potvrzují, že mnohé děti mají před nástupem do školy problémy s řečí, jemnou motorikou a špatně drží tužku. V první třídě pak tito školáci budou zažívat neúspěch a potáhnou celou třídu dolů, obává se lékařka a autorka vzdělávacích knih Jana Martincová. Rozvolnění úrovně vzdělávání, kdy některé děti dosáhnou úrovně předškoláka až ve 2. třídě ZŠ, podle Martincové povede ke snížení celkové vzdělanosti. Tempo výuky se bude přizpůsobovat slabším a talent ostatních, obzvláště těch nadaných bude zašlapán.
Letní scéna Divadla Ungelt otevře 19. května své brány! O pár dní později - 24. května - se na Novém Světě poprvé rozhoří bizarní mezigenerační konflikt v komedii Lavička. V té Petr Stach a Miroslav Hanuš prozkoumají témata současné společnosti, jako například „Jak se domluvit ve světě, v němž lavička již není lavičkou.“
Po loňském úspěchu se legendární parta v čele s Hurvínkem, Máničkou, panem Spejblem, bábinkou a Žeryčkem opět vydává mezi zvířata. Letní scéna v Zoo Praha nabídne malým i velkým divákům jedinečné zážitky – třeba šanci vidět skutečného i loutkového člunozobce pohromadě!
Letní festivaly jsou za rohem a to znamená dvě věci - divadla zavřou své brány a naopak se naplno rozjedou všemožné festivaly. Přinášíme přehled těch nejlepších festivalů, kam můžeš vyrazit se svojí partou.
Oslavy tohoto významného jubilea odstartovaly už na podzim a vyvrcholí 2. října, kdy uplyne přesně 30 let od otevření scény Milošem Kopeckým a zakladatelem a, nyní již, emeritním principálem Milanem Heinem. Od té doby divadlo uvedlo téměř 90 premiér a na jeho jevišti se vystřídala plejáda skvělých herců. Čtyři z nich si odnesli Cenu Thálie – Alena Vránová, Marta Kubišová, Vilma Cibulková a Richard Krajčo.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.