Z Prahy vlakem Arrivy po krásách Čech

Publikováno 27.05.2020
Nechte jednou auto doma a užijte si výhled z pohodlí vlaku.

Rychlíková linka R21 Praha – Mladá Boleslav – Turnov – Tanvald

Asi se shodneme na tom, že výlety vlakem mají své neoddiskutovatelné kouzlo. Ostatně, hlavně v dětství jsme tak cestovali všichni. Rozhodli jsme se oprášit svou lásku k cestování po kolejích formou speciálních výletních tipů. Začínáme na trase Pra­ha – Mladá Boleslav - Turnov, kdy jede rychlík od rána do večera každé dvě hodiny. Některé spoje jedou až do Tanvaldu, o víkendu sem jezdí pravidelně po dvou hodinách.

Po cestě můžete navštívit zříceninu zámku Zvířetice u Bakova nad Jizerou (přestup v Mladé Boleslavi na linku R22 Kolín – Šluknov), který se těší zájmu výletníků již řadu let. Pravidelně sem zavítal i bard Karel Hynek Mácha, který stav hradu ze 30. let dokonce zachoval na své kresbě. Z Mnichova Hradiště po červené jednoznačně musíte zavítat do Drábských světniček, které patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje. Turnovské zastávky lákají na rozhlednu Hlavatice a hrad Valdštejn. Na finální zastávce v Tanvaldu se pak můžete vydat na Maják Járy Cimrmana, Rozhlednu Štěpánka či Rozhlednu Tanvaldský Špičák.

Rychlíková linka R24 Praha – Kladno – Rakovník

Vlak na této rychlíkové lince jezdí každé dvě hodiny a ani na trase této rychlíkové linky se nudit nebudete a je na co koukat. V Kladně k návštěvě vybízí rozhledna Kožová Hora, jedinečný hornický skanzen Mayrau nebo Zámek Kladno, který má vlastní galerii, maketu štoly a zámeckou zahradu s medvědáriem. V Rakovníku na vaše potulné nohy čeká rozhledna na Senecké hoře, dvě gotické brány středověkého opevnění - Vysoká a Pražská - jíž se kvůli rozložitému tvaru říká Selka nebo barokní palác s historickými a přírodovědnými sbírkami Muzea T. G. Masaryka.

Rychlíková linka R26 Praha – Příbram – Písek – České Budějovice

Náš poslední tip je rychlík, který z Prahy na jih jezdí každé dvě až čtyři hodiny. Na první zastávce (Příbram) byste jednoznačně měli navštívit barokní poutní areál Svatá Hora, který v polovině 17. století vybudoval architekt Carlo Lurago, Hornické muzeum či důl Drkolnov s unikátním podzemním vodním kolem, kde se do hlubin dá sjet po 51 metrů dlouhé „skluzavce“. V nedalekém Jinci pak stojí za návštěvu vyhlídka Čertova kazatelna. Centrum Písku je samo o sobě důvodem k návštěvě, ale i taková rozhledna Jarník nebo Kestřany (dvě gotické tvrze nedaleko města) stojí za zmínku. Na konečné v Českých Budějovicích se pak vydejte na zříceninu Dívčí Kámen, kterou obklopuje divoká příroda.

PŘÍKLADY ZÁKLADNÍHO JÍZDNÉHO

R21 Praha – Mladá Boleslav – Turnov – Tanvald

Praha hlavní nádraží – Bakov nad Jizerou 75 Kč
Praha hlavní nádraží – Mnichovo Hradiště 80 Kč
Praha hlavní nádraží – Turnov 95 Kč
Praha hlavní nádraží – Tanvald 125 Kč

R24 Praha – Kladno – Rakovník

Praha-Bubny Vltavská – Kladno 40 Kč
Praha-Bubny Vltavská – Rakovník 60 Kč

R26 Praha – Příbram – Písek – České Budějovice

Praha hlavní nádraží – Jince 65 Kč
Praha hlavní nádraží – Písek 100 Kč
Praha hlavní nádraží – Protivín 120 Kč

Jak si koupím jízdenku?

Jízdenky na všechny vlaky Arrivy se prodávají na internetu, ve vybraných stanicích v pokladnách nebo na palubě vlaku. U rychlíků je nákup v e-shopu Arrivy cenově výhodnější a navíc je možné si zdarma rezervovat i místo k sezení. Arriva akceptuje slevy v jízdném pro děti, studenty i seniory.

Rychlíky Arrivy jsou zapojeny do všech integrovaných dopravních systémů, jejichž územím projíždí. Jízdné integrovaných dopravních systémů je proto možné kombinovat s jízdenkami dopravce. Pokud máte například na pražské Lítačce nahraná příslušná pásma, můžete ji využít v části trasy a na zbytek cesty si koupit jízdenku Arrivy.

Jízdní řády, vyhledavač spojení nebo prodej jízdenek najdete na webu wwww.arriva.cz