Žijeme aktivně! Jak na cvičení a kam vyrazit (nejen) k vodě...

Publikováno 25.07.2020
Jeden by čekal, že v karanténě Češi vezmou ve velkém útokem zásoby alkoholu v nákupních centrech a prožerou se již před létem k podzimní formě. Opak se ale stal pravdou. Nucená dovolená přiměla většinu z nás vytáhnout paty z domu a věnovat se cvičení. Byla to potřebná očista duše.

Možná patříte mezi ty, kteří po letech oprášili kolo, vzpomněli si na to, že ty tenisky, co s nimi chodíte se psem, původně měli sloužit na běhání a že když své tělo dostanete do aktivního pohybu, dokonce vás to baví. Ono není těžké na něco takového v uspěchaném pracovním tempu zapomenout. A stejně tak člověk může lehce zjistit, že to, co považuje za snadný cvik, najednou nedělá správně, případně že by možná nějaká ta jiná aktivita - pokud nechce být nadále pecka, co se po návratu z práce jen rozvalí na gauči - byla pro vás vhodnější.

Na následujících stránkách vám proto vyjma tipů na zajímavá místa přinášíme i stručný přehled těch nejběžnějších sportovních aktivit (a jaká jsou jejich pro a proti). Snadno si díky tomu můžete spočítat, co je pro vás takzvaně to pravé ořechové. Dobře vybírejte a ať vás to hlavně baví. Jinak nebude mít smysl, abyste se trápili.

Aktivitě zdar!

1. FINTESSÁCI

Tohle jsme si asi vyzkoušeli všichni. A ne, není to pro každého (pokud se zrovna nevyžíváte v tom, že se rádi pozorujete při cvičení v zrcadle). Ale je tu rozhodně řada výhod, jaká fitness centra mají.

+ velký výběr center, kde lze cvičit
+ výhody členství
+ možnost zaplatit si osobního trenéra
- bez trenéra možnost nesprávných postupů 
- izolované cviky
- s trenérem drahý špás

Pro koho se hodí? Pro ty, co už mají se cvičením své zkušenosti a mají dostatek vnitřní disciplíny, aby se dokopali k pravidelným návštěvám a zbytečně tak jen nevyhodili své peníze za členství.

2. ZDRAVOTNÍ NUTNOST

Zdravotní cvičení v rehabilitačních centrech je velmi specifická a obvykle i zdravotně motivovaná záležitost (cvičení jsou zaměřená na odstranění nejrůznější druhy bolesti, poúrazovou péči atd). 

+ cvičení šité na míru jednotlivých klientů
+ obvykle se zde dosáhne cíle
+ zlepšení zdravotního stavu
- většinu služeb nehradí pojišťovny
- vysoká cena
- přeplněné kapacity

Pro koho se hodí? Pokud se chcete vydat aktivní cestou, ale jste po úrazu nebo cítíte nějakou formu zdravotního omezení, není lepší cesty. Současně ale není ani finančně náročnější cesty, takže je třeba při volbě cviku řádně promýšlet.

3. KOLEKTIVNĚ V TĚLOCVIČNĚ

V tělocvičnách a gymech momentálně letí skupinové cvičení. Směr je tady jasný - skupinová motivace, společný cíl a s tím ideálně spojená nějaká ta zábava. Do téhle skupiny patří mimo jiné stále populárnější kruhové tréning, programy Les Mills nebo cvičení s kettlebellem.

+ nepřeberné množství cvičebních variant
+ ideální poměr za cenu/výkon+ vždy je k dispozici trenér
- kapacita se může snadno naplnit/přeplnit
- kvalita lektorů není vždy stoprocentní

Pro koho se hodí? Ideálně pro začátečníky, kteří potřebují hodně vést. Pokročilí se zde také neztratí, je ale solidní šance, že jim po čase nabízené programy nebudou stačit v osobním rozvoji.

4. PĚKNĚ NA VZDUCHU

Určitě už jste si všimli, že se v posledních letech hodně začalo cvičit venku. Takzvané outdoorové cvičení je stále populárnější a i když to fitnessáci rádi říkají - ne, nedělají to jen lidé, co chtějí ušetřit peníze (to je spíš takový hodně sympatický bonus).+ zdarma (samozřejmě)+ časově naprosto flexibilní

+ lze cvičit v podstatě kdekoli
+ čestvý vzduch (teoreticky)
- začátek bez pomoci náročný
- počasí může narušit plány
- potřeba velké vnitřní motivace

Pro koho se hodí? Tady už jsme na půdě minimálně poloprofesionálů, kteří ví, co dělají. Rozhodně bychom s outdoorem nezačínali ve chvíli, kdy vaší největší dosavadní aktivitou bylo to, že jste s těžkými taškami s nákupem běželi na tramvaj. Tady už je třeba mít zkušenosti a nějaké informace o tom, jakým způsobem své tělo trápit. Jinak bude veškeré vaše snažení k ničemu a ještě si možná něco uděláte.

5. DOMA JE DOMA

Řešili jsme už placené trenéry, ale v době internetu je něco samozřejmě snadno nahraditelné z pohodlí domova. Stačí mít notebook, tablet nebo chytrý telefon, najít si vhodného online instruktora (řada jich poskytuje i videa zdarma) a pokud máte opravdu velké odhodlání, můžete i kromě "klasických" domácích cviků (pilates, jóga) zkusit i něco na výbavu složitějšího, pokud k tomu máte dostatek prostoru a ochotu to financovat (řada lidí by klidně užila výbavu fitness center, ale zkrátka nemají potřebu cvičit v prostoru plném jiných lidí).

+ teoreticky zdarma+ časově zcela na vás
+ řada online instruktorů je špičková
- řada jich ale umí být i levá a jen honí lajky
- nikdo vám neřekne, jestli to děláte dobře
- cena vybavení může nepříjemně překvapit
- pokud si něčím hnete, nikdo vám nepomůže

Pro koho se hodí? Pro stydlivé typy a každého, kdo si potřebuje maximálně přizpůsobit program a nechce kvůli tomu někam chodit. S tím jde ale ruku v ruce relativně mizerná dlouhodobá motivace. A všeobecně je dost risk jet jenom na vlastní triko (pokud člověk necvičí něco, s čím má již bohaté zkušenosti). Domácí cvičení je proto spíše doplněk k další aktivitě než hlavní náplň.

6. ÚTÍKEJ, FORRESTE, UTÍKEJ!

O co jde, to asi v tomhle případě všichni víte. Co ale možná nevíte je to, že během běhu zapojujeme k pohybu prakticky veškeré svaly včetně vnitřního stabilizačního systému. A to se vyplatí!

+ velmi kvalitní typ cvičení
+ zdarma (až na jednu věc)
+ časová flexibilita
- znovu to počasí
- velká motivace potřeba
- dobré boty jsou základ (to je ta jedna věc)
- nesprávný styl může tělu uškodit

Pro koho se hodí? Pokud máte zažité alespoň základní principy toho, jak správně běhat, hodí se naprosto pro všechny. Klidně i jako hlavní aktivita, ale i coby vedlejší rozhodně není k zahození.

A NAKONEC PÁR TIPŮ NA AKTIVITY

Vyhlídkový let balonem

Toužíte se proletět balonem? V Ebalon.cz budete v rukou těch nejlepších. Všichni piloti jsou plně kvalifikovaní a mají zkušenosti. Během letu navíc dostanete nealko nápoje, po přistání přichází přípitek vychlazeným sektem a malé občerstvení, které doprovodí předání certifikátů, upomínkových předmětů a sdělování zážitků a pocitů. Není striktně dáno místo startu, to si můžete do určité míry zvolit sami. Podívat se z ptačí perspektivy můžete mimo jiné na Český ráj, Karlštejn nebo se proletět nad stověžatou Prahou.

Tel.: +420 606 302 302, www.ebalon.cz

Koupaliště Kralupy nad Vltavou

Koupaliště v Kralupech prošlo před nějakou dobou zdařilou rekonstrukcí a celý areál dostal nové dlažby i travní koberce. Koupaliště tak nabízí spoustu atrakcí. Vykoupat se můžete v padesátimetrovém bazéně se skokanskou věží, nechybí tu 70metrový tobogan, skluzavka, vodní hřib, brouzdaliště, bazén pro neplavce. Bazény koupaliště jsou potaženy speciální protiskluzovou měkkou hmotou, což velice příjemně přispívá ke komfortu vodního vyžití. V areálu lze zapůjčit i různá lehátka, slunečníky a jiné.

Ke Koupališti 600 (na konci ulice), Kralupy nad Vltavou
Tel.:+420 315 726 089, www.sportkralupy.cz/koupaliste

Koupací biotop v Radotíně

Biotopové koupaliště v Radotíně tvoří umělá vodní nádrž s přírodním vzhledem, která se čistí biologicky - bez chemie, pouze pomocí rostlin a ekosystémů ve filtračních lagunách. Koupání je vhodné nejen pro rodiny s malými dětmi, ale i pro alergiky, kterým by chlór v klasickém koupališti vadil. Pár kroků od břehu bude v nově budovaném objektu zázemí koupacího biotopu občerstvení, půjčovna sportovních potřeb, umývárna, toalety a sprchy. Budova zázemí bude dokončená v polovině prázdnin.

K Lázním, Praha 5
Chomutov, Tel.:+420 774 485 998, www.biotopradotin.cz

Resort Beach Nová Živohošť

Resort Beach Nová Živohošť nabízí pohodlí hotelového pokoje v bungalovech italského typu uprostřed udržovaného areálu přímo na břehu Slapské přehrady. Užívat si zde můžete vlastní pláže. Budete-li si přát, můžete si zahrát stolní tenis, plážový volejbal, půjčit si kanoe nebo kola, dopřát si pohodu při zahradním grilování nebo se jen pobavit při šipkách, kulečníku nebo stolním fotbale. Využít zde můžete kvalifikované hlídání dětí v areálu s rozmanitým programem, dětské hřiště a dětský koutek v areálu.

Nová Živohošť 68, Křečovice, Tel.:+420 222 500 139
www.resort-beach-novazivohost.com

Areál koupaliště Na Stírce

Koupaliště Stírka se nachází na Praze 8, zhruba 240 m od stanice metra "C" Kobylisy v klidné lokalitě mezi rodinnými domy. K bazénu je vybudovaný bezbariérový přístup. Mimo jiné vám je k dispozici půjčovna lehátek a slunečníků, finská sauna, kondiční masáže, restaurace se zahrádkou, stánky s občerstvením, stolní hry jako šipky, fotbálek, stolní tenis, petangue, kroket a hrací automaty pro děti. V letním provozu je návštěvníkům k dispozici restaurace se zahrádkou, stánek s občerstvením.

Pod Statky 14, Praha 8
Tel.:+420 776 342 111, www.www.koupaliste-stirka.cz

Park Mirakulum

Park Mirakulum ve středočeských Milovicích nabízí 10 hektarů originální zábavy a volnočasových aktivit s množstvím nápaditých herních prvků. Najdete zde lesní hřiště a kontaktní zoo, obří trampolíny a houpačky, lanová centra, podzemní chodby, prolézačky a v neposlední řadě i úzkokolejnou železnici, která park propojuje se sousedním Tankodromem. Pohádkové či kulturní chvilky bude možné strávit na divadle nebo při koncertě v kamenném amfiteátru. Mirakulum s radostí splní jakékoliv přání a nabídne pestrý i různorodý živý program, hlavně o víkendech.

www.mirakulum.cz