Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
23. května 2022, svátek má Vladimír
Z Prahy do jiného světa - vystoupejte na drsný Tok

Z Prahy do jiného světa - vystoupejte na drsný Tok

Divoká a zdánlivě nedotčená příroda, ticho, klid a větřík, který v létě turisty i cyklisty zaručeně osvěží. Zní to jako ideální nápad na výlet za Prahu? Obujte pohorky anebo připravte kolo a nechte se inspirovat. Čeká vás stoupání na nejvyšší vrchol Brd, který si své prvenství musel vybojovat.

Za nejvyšší vrchol byl totiž dlouho považován o tři metry nižší vrch Praha. Jak se zdá, přesné měření je oříšek – brdské hory jsou totiž typické absencí jediného výrazného vrcholu. U Toku tomu není jinak. Jde o vrcholovou plošinu, kde vrchol ve výšce 865 m n.m. poznáte jen podle cedulky a pár kamenů. Přesto stojí za zdolání – už proto, že stanutím na vrcholu Toku se ocitnete i na nejvyšším místě středních Čech. Navíc si tu ve vzdálenosti 60 km vzdušnou čarou od Prahy budete připadat jako v jiném světě. Vždyť běžní smrtelníci sem měli po dlouhá desetiletí přístup zapovězen…

Brdská krajina je drsná, lesy střídají vřesoviště i mokřady. A také vojenské bezlesí, tedy místa uměle odlesněná kvůli vzniku dopadových ploch pro dělostřelectvo. Tak tomu bylo i na úbočí Toku. Vojenská historie oblasti je cítit doslova na každém kroku a při každém šlápnutí do pedálů. Armáda Brdy bezmála sto let využívala jako výcvikový prostor, o čemž svědčí jednak nedotčenost krajiny, jednak cedule upozorňující na zákaz vstupu mimo vyznačené stezky. Berte ho skutečně vážně, na nevybuchlé munice nechce narazit nikdo. Držte se bezpečných míst, která prošla pyrotechnickou asanací, než se z Brd roku 2015 stala naše nejmladší chráněná krajinná oblast.

Cesta je cíl a výstup na Tok je zážitkem právě pro cestu na vrchol a zpět, ať už zvolíte kteroukoliv z přístupových tras. Ticho rozrážené jen šuměním větru v korunách stromů svádí k přemýšlení o všem možném. Pokud byste si lámali hlavu nad původem názvu hory, pak vězte, že za ním stojí zásnubní tanec tok, který na zdejších tokaništích vždy na jaře náruživě provozovali tetřevi.

Více výletů najdete na www.strednicechy.cz.

 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Tipy na výlety s Pragmoonem, aneb jaro je tady

Jaro je jednoznačně nejpříjemnější čas na výletování. Přeci jen si člověk krásy naší matičky země více vychutná, když je celá pěkně zalitá sluncem a plná přírodních barev. A když náhodou udeří horší počasí, vždycky se můžeme schovat v nějaké krásné české hospůdce. A to se taky počítá. Představujeme tipy na výlety a kam na dovolenou pro celou rodinu.

Festival Beats for Love odhaluje nejsilnější line-up v historii!

Pořadatelé největšího festivalu elektronické taneční hudby ve střední Evropě Beats for Love zveřejnili nejsilnější line-up ve své historii. V rámci letošního ročník, který proběhne 1. - 4. července 2022  v industriální oblasti Dolních Vítkovic, vystoupí více než 90 zahraničních umělců! K obrovským jménům elektronické scény, mezi nimiž nechybí Armin van Buuren, Alan Walker, Lost Frequencies, Vini Vici, Timmy Trumpet, Alle Farben, Andy C, Dope D.O.D, Sub Focus nebo Modestep Live, přibyla více než padesátka zvučných jmen z celého světa a všech odnoží taneční hudby!
Reklama
reklama

SÁZAVAFEST: interpreti ze zahraničí i české scény

SÁZAVAFEST je multikulturní a multižánrový hudební festival konající již po několikáté v malebném zámeckém lesoparku ve Světlé nad Sázavou. 22. ročník se uskuteční v termínu 21. - 23. 7. 2022.

Michal Kacetl: Vyrábíme vína respektující přírodu

Přírodní přístup k vínu, šetrná výroba i pěstování. To jsou hesla vinařství Kacetl, které leží v obci Mackovice na Znojemsku. „Snažíme se vínu moc nevstupovat do cesty a s každým vínem pracujeme individuálně. Pracujeme na minimalizaci síření a minimalizaci pohybů s vínem během jeho zrání,“ prozrazuje majitel Michal Kacetl.

Spa Hotel IRIS: krásná dovolená v centru Karlových Varů

Karlovy Vary se můžou pochlubit dalším krásným, nedávno zrekonstruovaným wellness hotelem se širokým spektrem vyžití a perfektní polohou. Spa Hotel IRIS **** najdete v blízkosti nádherných Dvořákových sadů, oblíbené Mlýnské kolonády, slavného pramene Vřídlo (600 m) a majestátního kostela sv. Petra a Pavla.