Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
28. listopadu 2021, svátek má René
Z Prahy do jiného světa - vystoupejte na drsný Tok

Z Prahy do jiného světa - vystoupejte na drsný Tok

Divoká a zdánlivě nedotčená příroda, ticho, klid a větřík, který v létě turisty i cyklisty zaručeně osvěží. Zní to jako ideální nápad na výlet za Prahu? Obujte pohorky anebo připravte kolo a nechte se inspirovat. Čeká vás stoupání na nejvyšší vrchol Brd, který si své prvenství musel vybojovat.

Za nejvyšší vrchol byl totiž dlouho považován o tři metry nižší vrch Praha. Jak se zdá, přesné měření je oříšek – brdské hory jsou totiž typické absencí jediného výrazného vrcholu. U Toku tomu není jinak. Jde o vrcholovou plošinu, kde vrchol ve výšce 865 m n.m. poznáte jen podle cedulky a pár kamenů. Přesto stojí za zdolání – už proto, že stanutím na vrcholu Toku se ocitnete i na nejvyšším místě středních Čech. Navíc si tu ve vzdálenosti 60 km vzdušnou čarou od Prahy budete připadat jako v jiném světě. Vždyť běžní smrtelníci sem měli po dlouhá desetiletí přístup zapovězen…

Brdská krajina je drsná, lesy střídají vřesoviště i mokřady. A také vojenské bezlesí, tedy místa uměle odlesněná kvůli vzniku dopadových ploch pro dělostřelectvo. Tak tomu bylo i na úbočí Toku. Vojenská historie oblasti je cítit doslova na každém kroku a při každém šlápnutí do pedálů. Armáda Brdy bezmála sto let využívala jako výcvikový prostor, o čemž svědčí jednak nedotčenost krajiny, jednak cedule upozorňující na zákaz vstupu mimo vyznačené stezky. Berte ho skutečně vážně, na nevybuchlé munice nechce narazit nikdo. Držte se bezpečných míst, která prošla pyrotechnickou asanací, než se z Brd roku 2015 stala naše nejmladší chráněná krajinná oblast.

Cesta je cíl a výstup na Tok je zážitkem právě pro cestu na vrchol a zpět, ať už zvolíte kteroukoliv z přístupových tras. Ticho rozrážené jen šuměním větru v korunách stromů svádí k přemýšlení o všem možném. Pokud byste si lámali hlavu nad původem názvu hory, pak vězte, že za ním stojí zásnubní tanec tok, který na zdejších tokaništích vždy na jaře náruživě provozovali tetřevi.

Více výletů najdete na www.strednicechy.cz.

 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Písničkář Jan Pokorný známý jako Pokáč: Psaní písní je práce jako každá jiná

Je absolventem ČVUT a několik let pracoval jako IT specialista. Čím dál více ho to ale táhlo k hudbě a dnes je z Jana Pokorného alias Pokáče (31) jeden z nejúspěšnějších hudebníků současnosti, kterého již 20. ledna 2022 čeká vlastní koncert v O2 aréně a jehož skladby a klipy plné vtipu a slovních hrátek mají miliony přehrání. A štěstí se ho drží také v osobním životě. V únoru přivítal na svět syna Teodora a před pár dny se pak oženil se svou snoubenkou a bývalou českou vícebojařskou Eliškou Klučinovou (33).

Do Mariánek do lázní i na běžky

Zima přináší do Mariánských Lázní ticho, klid a pohodu. Romantickou sněhovou atmosféru si můžete obohatit procházkou, lyžováním a večerním posezením v jedné z útulných restaurací či kaváren. Lázeňské místo obklopují rozlehlé náhorní plošiny s nadmořskou výškou 800–850 m. Díky jedinečným klimatickým a geografickým podmínkám lze poznat zasněžené Mariánské Lázně i jako „Ráj zimní lyžařské turistiky“.
Reklama
reklama

Josef Sudek – Jakub Špaňhel: Zažít zjevení

Legendární soubor fotografií Josefa Sudka z rozestavěného chrámu sv. Víta v kontrastu maleb současného výtvarníka Jakuba Špaňhela rozehraje fantastickou hru světla a stínu v Západočeské galerii v Plzni. Výstava JOSEF SUDEK – JAKUB ŠPAŇHEL. Zažít zjevení propojuje umělecká díla, která vznikala v různém čase a v jiných médiích, se stejnou fascinací a emocí. Katedrála sv. Víta se stala pro oba umělce dlouhodobou inspirací a tématem, ke kterému se často vraceli. Společnou linkou v jejich tvorbě je snaha o zachycení prožitku skutečnosti v chrámu, jenž je nejen symbolem české národní identity.

Lucie z rodinného Vinařství Opluštilovi: Víno děláme srdcem

Malé rodinné Vinařství Opluštilovi najdete v prosluněných Čejkovicích na Jižní Moravě. Rodina se věnuje vinaření již pět generací a navazuje na tradici předků, kteří brali vinařství jako samozřejmou součást života. Opluštilovi proto i nadále berou výrobu vína jako koníček a nejvíce radosti jim přináší úsměvy spokojených zákazníků. V čele vinařství stojí Radomír Opluštil, který po prarodičích převzal malý rodinný sklep a začal vinařit ve svých 18 letech. Lásku k vínu zdědili i syn Michal a dcera Lucie, která nám o své práci a vášnivém koníčku pověděla více.

Advent v Českých Budějovicích

Zastavte se v předvánočním shonu, zapomeňte na starosti, a přijeďte si užít kouzelnou vánoční atmosféru adventních trhů v Českých Budějovicích.