Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
28. listopadu 2021, svátek má René
Maruška Veg: Lidé častěji volí rostlinné alternativy

Maruška Veg: Lidé častěji volí rostlinné alternativy

Veganství a hledání neživočišných alternativ v jídle je velký trend posledních let. Food influencerka Marie Donajová se již šest let stravuje vegansky a desetitisíce lidí svými jednoduchými recepty na sociálních sítí inspiruje k hledání dokonalé chuti bez špetky masa.

Jak jste se k vaření a veganství dostala?
Jídlo mě vždycky bavilo a zajímalo. Hledala jsem, jak vlastně chci jíst, co mi bude dělat dobře, a ráda jsem zkoušela nové recepty. Tak jsem se jednou přes nějaké zdravé recepty dostala i k videím o veganství, velkochovech a zacházení se zvířaty. Nějak mi to do sebe vše zapadlo a už se víc než 6 let stravuji vegansky. Na vaření mě nejvíce baví možnosti a kombinace jídel, které asi nikdy nebudou u konce. Kuchařka profesně nejsem, ale tíhla jsem k tomu už jako malá. Určitě se nepovažuji za profesionálku a to je lidem i blízké. Myslím, že díky tomu dokážu recept popsat podrobně a jednoduše.

Čekala jste před lety takový ohlas na vaše recepty?
Určitě nečekala. V té době, když jsem začínala, ještě nefungovaly sociální sítě tak jako dnes, takže jsem neočekávala vůbec nic. Bylo to pro mě všechno nové, objevovala jsem nové potraviny, recepty, jídla a neměla jsem to s kým sdílet. Tak to všechno začalo, lidé se pak začali nějak sami nabalovat.

Loni jste vydala svou první kuchařku. Jaký má úspěch a chystáte další?
Jsem spokojená s tím, jak na ni lidé reagují. Velmi mě hřeje, že podle ní vaří, je to úžasný pocit. Chtěli bychom ještě letos stihnout dotisk, protože se nám zásoby zmenšují. Další by měla vyjít již tento podzim. Bude to pokračování, tedy Kuchařka na celý rok 2. Také se bude skládat ze čtyř ročních období a převážně sezonních receptů. Myslím, že si v ní každý najde nové oblíbené recepty a bude opravdu povedená.

Jaké jídlo vaříte nejradši a jaké Vám naopak nejde?
Co mám zrovna ráda, se hodně liší podle sezóny. V létě to jsou především saláty, v zimě polévky, moc ráda peču dorty a cukroví. Určitě je pořád prostor ke zlepšování, moc ráda bych někdy udělala výborný vegan makronky, ale zkoušela jsem to dvakrát a moje nervy to neustály. (smích)

Máte nějaký vzor mezi food influencery?
Přímo vzor nemám, ale líbí se mi třeba jak sociální sítě, kuchařky a vše ostatní dělá Deliciously Ella. Na instagramu pak mám pár food fotografů, které sleduji hlavně jako inspiraci na focení jídla.

Z čeho nejčastěji vaříte?
Podle obsahu nákupního košíku spotřebujeme obrovské množství ovoce a zeleniny. Ráda taky používám luštěniny a ořechy.

A dezerty?
V létě u nás děláme nejčastěji zmrzliny, nanuky nebo ledové smoothie. Z dalších osvěžujících dezertů mě napadá chia nebo tapiokový pudink. Já jsem hodně na sladké, takže čokoládové věci u mě vyhrávají. I v létě mají moji blízcí narozeniny, takže čokoládový dort s čerstvým ovocem je sázka na jistotu.

Je těžké skloubit tuto práci a péči o rodinu?
Hledání balance mezi prací a osobním životem je moje aktuální téma a snažím se na tom pracovat. Často prosedím u počítače hodiny v noci, abych se přes den mohla věnovat dceři a rodině. To je pak zase na úkor mě. Že se u nás jí už jen studené jídlo po focení si doma už zvykli. (smích)

Co stojí za zvýšenou oblibou veganství v posledních letech?
Za těch několik let, co se rostlinně stravujeme, vnímám obrovský posun. Před šesti lety se stěží dalo koupit tofu a teď jsou v supermarketech celá veganská oddělení, mnoho nových značek na trhu a je to skvělé. Díky tomu je více lidí, co se tak stravují, protože je to pro ně jednodušší a také je více dostupných informací. Díky sociálním sítím se to dobře šíří a mladá generace ráda experimentuje.

Bude veganství dominantní stravovací preference?
Nemyslím si, že by někdy bylo veganů více než “masožroutů”, pokud to chceme škatulkovat. Ale je skvělé, že lidi volí i rostlinné alternativy, zkouší nové produkty, cíleně redukují maso, navštěvují veganské restaurace. To je udržitelná cesta pro většinu lidí, kteří se nechtějí vzdát živočišných produktů úplně.

Máte v Praze oblíbený podnik?
Při poslední návštěvě nás velmi zaujala nová pobočka Chutnej na Letné, kde jsme měli skvělé těstoviny a pizzu s rostlinným sýrem vlastní výroby. Kdybych mohla dát ještě tip na zmrzlinu, tak určitě Créme de la Créme, kde doporučuji vegan slaný arašíd a vegan čokoládu.

Cestujete ráda za jídlem? Kde vás gastronomie nejvíce zaujala?
V poslední době jsme toho moc nenacestovali, ale moc nám chutnala řecká kuchyně. Někdy bych určitě ráda do Asie, protože asijskou kuchyni máme rádi.

Co si mají lidé hlídat, když přejdou na rostlinnou stravu?
Často lidé jen vyškrtnou maso a ostatní živočišné produkty z jídelníčku a adekvátně je nenahradí. Pak je samozřejmě strava chudá na bílkoviny, člověk se necítí dost nasycený a třeba ho to zbytečně odradí. Skvělou náhradou jsou luštěniny, tofu, tempeh, seitan. Bílkoviny samozřejmě obsahuje i většina obilovin, ořechy, semínka, zelenina a další. Je skvělé mít jídlo barevné, střídat různé druhy potravin a nezapomínat na žádnou makroživinu - sacharidy, tuky, bílkoviny. Co se týká vitamínů a minerálů, je dobré zjistit, které potraviny jsou bohaté například na vápník, železo, jód, selen a další a pravidelně je zařazovat do jídelníčku. Všem veganům doporučuji suplementovat B12.

Berete svůj vliv i jako zodpovědnost?
S rostoucím počtem sledujících cítím občas velký tlak až úzkost. I když sdílím především recepty, tak je to pro mě pořád nová role a je někdy těžké se s tím popasovat. Učím se tedy, že se nikdy nezavděčím všem a snažím se to dělat tak, jak dovedu nejlépe, abych s tím byla spokojená a nestyděla se.

Spolupráce si vždy vybírám tak, aby dávaly smysl. S tím, že je to především jídlo a produkty k vaření, tak chci mít se značkou dobrou zkušenost, musí mi to chutnat a dobře se s tím vařit. Jsou to firmy a produkty za kterými si stojím a klidně je doporučím i mamce nebo kamarádce.

Jakou spolupráci byste odmítla?
Určitě bych nepropagovala živočišné produkty a nikotinové výrobky. Je víc věcí, které z principu odmítám, protože se mi nehodí do tvorby a nesouhlasím s nimi, například oblečení z fast fashion řetězců nebo nesmyslné věci pro děti.

RECEPT: Cuketové risotto podle Marušky

čas: příprava 10 minut, vaření 40 minut
množství: 2 porce

risotto: 1 lžíce oleje ze sušených rajčat, 2 stroužky česneku , 2 cibule šalotky, 4 ks sušených rajčat v oleji, 200 g rýže na risotto , 1 střední cuketu, 600 ml zeleninového vývaru, 200 ml bílého vína, sůl, pepř

k servírování: uzený tempeh, čerstvé bylinky

POSTUP: Nakrájíme česnek, šalotku a sušená rajčata na menší kousky, cuketu nastrouháme najemno. Na oleji ze sušených rajčat osmažíme česnek, šalotky a sušená rajčata. Když šalotka začne zlátnout, přidáme rýži a lehce orestujeme. Po minutě přidáme cuketu a promícháme. Zalijeme vínem, malým množstvím zeleninového vývaru a mícháme. Vždy, když se nám začne risotto lepit na dno pánve, přilijeme opět trochu vývaru. Opakujeme, dokud není rýže měkká, ideálně lehce na skus, což trvá minimálně půl hodiny.

Poté naservírujeme na talíř, ozdobit můžeme kousky opečené cukety, tempehem a bylinkami.

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Jakub Urban: z hezké lahve chutná kohoutková skvěle

Jakub Urban se věnuje již pátým rokem výrobě originálních pískovaných lahví. Jeho Projekt Kohoutková si klade za cíl zpříjemnit lidem pití kohoutkové vody a omezit tím tak zbytečnou produkci plastových obalů.

Písničkář Jan Pokorný známý jako Pokáč: Psaní písní je práce jako každá jiná

Je absolventem ČVUT a několik let pracoval jako IT specialista. Čím dál více ho to ale táhlo k hudbě a dnes je z Jana Pokorného alias Pokáče (31) jeden z nejúspěšnějších hudebníků současnosti, kterého již 20. ledna 2022 čeká vlastní koncert v O2 aréně a jehož skladby a klipy plné vtipu a slovních hrátek mají miliony přehrání. A štěstí se ho drží také v osobním životě. V únoru přivítal na svět syna Teodora a před pár dny se pak oženil se svou snoubenkou a bývalou českou vícebojařskou Eliškou Klučinovou (33).
Reklama
reklama

Josef Sudek – Jakub Špaňhel: Zažít zjevení

Legendární soubor fotografií Josefa Sudka z rozestavěného chrámu sv. Víta v kontrastu maleb současného výtvarníka Jakuba Špaňhela rozehraje fantastickou hru světla a stínu v Západočeské galerii v Plzni. Výstava JOSEF SUDEK – JAKUB ŠPAŇHEL. Zažít zjevení propojuje umělecká díla, která vznikala v různém čase a v jiných médiích, se stejnou fascinací a emocí. Katedrála sv. Víta se stala pro oba umělce dlouhodobou inspirací a tématem, ke kterému se často vraceli. Společnou linkou v jejich tvorbě je snaha o zachycení prožitku skutečnosti v chrámu, jenž je nejen symbolem české národní identity.

Lucie z rodinného Vinařství Opluštilovi: Víno děláme srdcem

Malé rodinné Vinařství Opluštilovi najdete v prosluněných Čejkovicích na Jižní Moravě. Rodina se věnuje vinaření již pět generací a navazuje na tradici předků, kteří brali vinařství jako samozřejmou součást života. Opluštilovi proto i nadále berou výrobu vína jako koníček a nejvíce radosti jim přináší úsměvy spokojených zákazníků. V čele vinařství stojí Radomír Opluštil, který po prarodičích převzal malý rodinný sklep a začal vinařit ve svých 18 letech. Lásku k vínu zdědili i syn Michal a dcera Lucie, která nám o své práci a vášnivém koníčku pověděla více.

Od-farmáře.cz: Lokální potraviny rovnou na váš stůl

Když se spojí prvotřídní produkt s kvalitní službou, která myslí na zákazníky, je z toho vždycky oblíbená věc. Přesně tak uvažovali tvůrci nápaditého e-shopu a sítě prodejen Od-farmáře.cz. Odměnou jsou jim vracející se spokojení zákazníci a rozšiřování sítě po celé republice.