Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
2. října 2023, svátek má Olivie a Oliver
Centrum současného umění EPO1

Centrum současného umění EPO1

EPO1 je jiné. Na rozdíl od mnoha výtvarných galerií jej neobklopují významné historické budovy a krásná historická centra. Stojí tak trochu stranou, na východním okraji Trutnova, a obklopují ho hory, a to rovnou ty nejvyšší v České republice: majestátní Krkonoše.

milan-cais-zastrcka-epo-1img-5023-final.jpg

EPO1 je centrem samo o sobě. Centrem plným energie, a to doslova. Název EPO1, tedy Elektrárna Poříčí 1, totiž odkazuje k původní funkci více než sto let starého objektu. Buďte svědky toho, jak se historická budova bývalé prvorepublikové elektrárny přetváří v umělecké centrum disponující rozsáhlou výstavní plochou 3 400 metrů čtverečních.

Myšlenka EPO1, které je největší soukromou galerií v České republice, se zrodila v hlavách Rudolfa Kaspera, majitele a jednatele firmy Kasper Group a jeho manželky Renaty. Nevyužitý objekt nabitý geniem loci jim učaroval natolik, že se rozhodli přetavit sny a vize v realitu. V tu chvíli se začala psát první kapitola EPO1 sáhlou rekonstrukcí. Na jejím konci stojí monumentální výtvarná galerie nadregionálního významu zaměřující se na středoevropský prostor současného a moderního umění. Ať už jde o sochy, malby, instalace či fotografie.

milan-cais-zastrcka-epo-1-img-3918-hdr-1.jpg

Jednou z hlavních myšlenek a cílů EPO1 je podporovat mladé umělce a zprostředkovat jejich díla veřejnosti v prostorech galerie. Právě s tímto záměrem vznikl projekt Fresh Power, v rámci kterého centrum nakupuje sochy od tvůrců nejmladší generace a buduje tak pestrou a dynamickou sbírku, která je součástí stále expozice.

V rámci podpory umělců vznikají v areálu EPO1 také rezidenční byty a ateliéry, kde mohou výtvarníci tvořit. Sousední podnik KASPER KOVO jim také dává potřebné zázemí pro pomoc s realizací rozměrných kovových děl. Díky spojení umění a řemesla tak spatřily světlo světa například mnohá díla sochaře Michala Gabriela.

epo-1-img-5053.jpg

Stopy EPO1 ale nejsou patrné pouze v prostoru galerie či jejím bezprostředním okolí. V rámci projektu Power for Space instaluje (EPO1) sochy do veřejného prostoru, kde je mohou potkat jak náhodní kolemjdoucí, tak milovníci umění, jdoucí cíleně za nimi.

Aktivity EPO1 přesahují hranice výtvarného umění. V rámci projektu ArtPoint, pořádá v nedaleké kapli sv. Josefa v malé vesničce Slavětín, kulturní akce komornějšího charakteru. Zejména koncerty, přednášky, performance či autorská čtení.

EPO1 však ve svých velkolepých prostorách neopomíná ani minulost budovy. Stálá expozice se věnuje historii poříčské elektrárny, která sahá až do roku 1912 i výrobě elektrické energie na Trutnovsku.

epo-1-img-3945.jpg

V rámci dalších doprovodných programů navíc centrum současného umění realizuje edukace pro nejmenší, přednášky pro odborníky i veřejnost, workshopy či projekce.

Než vyrazíte do hor, nechte se nabít energií z umění v EPO1! Do kopce to pak půjde snáz.

Slavnostní otevření centra moderního umění EPO1 v Trutnově proběhne ve středu 24. května 2023 od 17 hodin. EPO1 otevřou tři výstavy: VOLUME, Power Post Station a Fresh Power, reflektující současnou středoevropskou výtvarnou scénu. Kromě toho se návštěvníci mohou těšit na několik performancí, promítání dokumentu o vzniku EPO1, či prohlídku Slavětínské kaple.

  • Centrum současného umění EPO1
  • Elektrárenská 322, 541 03 Trutnov - Poříčí
  • Tel.: 771 171 087
  • www.epo1.cz

ČTĚTE DÁLE

Na pražském Výstavišti proběhne CHILLI FEST a ASIA FOOD festival

Sobota 7. října bude na pražském Výstavišti ve znamení CHILLI FESTu. Akce s celodenním doprovodným programem bude mít významný vrchol: duel, v rámci nějž se budou pojídat nejpálivější chilli papričky světa. Zúčastní se ho mistr světa a držitel několika rekordů zapsaných v Guinnessově knize Mike Jack (Mike Jack Eats Heat) nebo aktuální evropský šampión z Itálie Giancarlo Gasparotto, který je známý jako Jack Pepper.

SUKHISHVILI - Gruzínský národní balet v ČESKÉ REPUBLICE!

Nový celovečerní program a jedinečná atmosféra zanechají nezapomenutelné dojmy!
Reklama
reklama

Lucie Bílá představuje svou Srdeční záležitost

Přípravy uvedení nového muzikálu Srdeční záležitost v Divadle Lucie Bílé pomalu směřují ke svému konci. Na jevišti scény v pražské Karlově ulici v těchto dnech pod vedením režiséra Antonína Procházky a choreografky Ivany Hannichové probíhají poslední zkoušky a ladí se finální detaily před slavnostní premiérou. Ta se uskuteční již ve čtvrtek 28. září v Den české státnosti.

Městské divadlo Kladno: říjen plný hlouposti a setkání s ďáblem

Pro milovníky divadelních představení tu máme velkou pozvánku do Městského divadla Kladno. Začátkem října si nenechte Jak jsem potkal ďábla, nebo Eva tropí hlouposti.

Komplex Resort klášter Želiv je plný možností

Komplex Resort klášter Želiv se nachází v klidném prostředí soutoku Trnávky a Želivky, vzdálené asi 10 km od hlavní dálniční tepny D1 – exit 90 Humpolec, přibližně na půl cesty mezi Prahou a Brnem.