Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
16. července 2024, svátek má Luboš
Centrum současného umění EPO1

Centrum současného umění EPO1

EPO1 je jiné. Na rozdíl od mnoha výtvarných galerií jej neobklopují významné historické budovy a krásná historická centra. Stojí tak trochu stranou, na východním okraji Trutnova, a obklopují ho hory, a to rovnou ty nejvyšší v České republice: majestátní Krkonoše.

milan-cais-zastrcka-epo-1img-5023-final.jpg

EPO1 je centrem samo o sobě. Centrem plným energie, a to doslova. Název EPO1, tedy Elektrárna Poříčí 1, totiž odkazuje k původní funkci více než sto let starého objektu. Buďte svědky toho, jak se historická budova bývalé prvorepublikové elektrárny přetváří v umělecké centrum disponující rozsáhlou výstavní plochou 3 400 metrů čtverečních.

Myšlenka EPO1, které je největší soukromou galerií v České republice, se zrodila v hlavách Rudolfa Kaspera, majitele a jednatele firmy Kasper Group a jeho manželky Renaty. Nevyužitý objekt nabitý geniem loci jim učaroval natolik, že se rozhodli přetavit sny a vize v realitu. V tu chvíli se začala psát první kapitola EPO1 sáhlou rekonstrukcí. Na jejím konci stojí monumentální výtvarná galerie nadregionálního významu zaměřující se na středoevropský prostor současného a moderního umění. Ať už jde o sochy, malby, instalace či fotografie.

milan-cais-zastrcka-epo-1-img-3918-hdr-1.jpg

Jednou z hlavních myšlenek a cílů EPO1 je podporovat mladé umělce a zprostředkovat jejich díla veřejnosti v prostorech galerie. Právě s tímto záměrem vznikl projekt Fresh Power, v rámci kterého centrum nakupuje sochy od tvůrců nejmladší generace a buduje tak pestrou a dynamickou sbírku, která je součástí stále expozice.

V rámci podpory umělců vznikají v areálu EPO1 také rezidenční byty a ateliéry, kde mohou výtvarníci tvořit. Sousední podnik KASPER KOVO jim také dává potřebné zázemí pro pomoc s realizací rozměrných kovových děl. Díky spojení umění a řemesla tak spatřily světlo světa například mnohá díla sochaře Michala Gabriela.

epo-1-img-5053.jpg

Stopy EPO1 ale nejsou patrné pouze v prostoru galerie či jejím bezprostředním okolí. V rámci projektu Power for Space instaluje (EPO1) sochy do veřejného prostoru, kde je mohou potkat jak náhodní kolemjdoucí, tak milovníci umění, jdoucí cíleně za nimi.

Aktivity EPO1 přesahují hranice výtvarného umění. V rámci projektu ArtPoint, pořádá v nedaleké kapli sv. Josefa v malé vesničce Slavětín, kulturní akce komornějšího charakteru. Zejména koncerty, přednášky, performance či autorská čtení.

EPO1 však ve svých velkolepých prostorách neopomíná ani minulost budovy. Stálá expozice se věnuje historii poříčské elektrárny, která sahá až do roku 1912 i výrobě elektrické energie na Trutnovsku.

epo-1-img-3945.jpg

V rámci dalších doprovodných programů navíc centrum současného umění realizuje edukace pro nejmenší, přednášky pro odborníky i veřejnost, workshopy či projekce.

Než vyrazíte do hor, nechte se nabít energií z umění v EPO1! Do kopce to pak půjde snáz.

Slavnostní otevření centra moderního umění EPO1 v Trutnově proběhne ve středu 24. května 2023 od 17 hodin. EPO1 otevřou tři výstavy: VOLUME, Power Post Station a Fresh Power, reflektující současnou středoevropskou výtvarnou scénu. Kromě toho se návštěvníci mohou těšit na několik performancí, promítání dokumentu o vzniku EPO1, či prohlídku Slavětínské kaple.

Centrum současného umění EPO1

Elektrárenská 322, 541 03 Trutnov - Poříčí

Tel.: 771 171 087

www.epo1.cz

ČTĚTE DÁLE

Kunovice se vrátí do zlatého věku letectví. Na přehlídce tam představí jedinečnou kolekci uniforem ČSA

Letecké muzeum v Kunovicích bude v sobotu 20. 7. večer patřit fanynkám a fanouškům módy, uniforem a Československých aerolinií. V rámci jedinečné přehlídky nazvané "ČSA se vrací do Kunovic!" tam modelky a modelové předvedou historii této letecké společnosti zhmotněnou v dobových stejnokrojích palubního personálu.

Heineken Balaton Sound 2024 nadchl návštěvníky hvězdným programem i novým uspořádáním areálu

Uplynulý víkend se na břehu jezera Balaton v maďarském Zamárdi konal festival Heineken Balaton Sound. K sobotnímu večeru návštěvnost přesáhla celkově za čtyři dny 100 000 návštěvníků. Publikum zažilo vystoupení jmen jako James Hype, John Newman, Amelie Lens, Paul Kalkbrenner, Reinier Zonneveld, Purple Disco Machine a mnoha dalších. Plážový festival zakončil headliner Timmy Trumpet a jedinečná závěrečná show Q-dance.
Reklama
reklama

FARMAPARK Soběhrdy

Unikátní místo pro rodiny s dětmi, kde poznáte zvířata z farem celého světa a můžete strávit celý den v přírodě. Originální koncept zábavy a přímý kontakt se zvířaty dělá z Farmaparku Soběhrdy skvělé místo pro volný čas rodin s dětmi.

Fenomenální závěr Beats for Love: I díky světové show Davida Guetty v Ostravě padaly rekordy!

Skončil 10. ročník největšího festivalu elektronické taneční hudby ve střední Evropě, Beats for Love. A závěrečná party byla hodná jubilejních narozenin. Kraloval ji zřejmě nejslavnější DJ světa David Guetta, který v Ostravě předvedl dechberoucí vystoupení. A pohled na davy fanoušků daly tušit, že kulaté výročí přineslo i divácký rekord.

Hvězdárna Štefánikova má opět „okno ke hvězdám“

V dubnu letošního roku byl konečně znovu nainstalován zpět do kopule Štefánikovy hvězdárny největší dalekohled. Tento jedinečný přístroj, který váží 5,5 tuny, prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací. Nejen o jeho renovaci jsme si povídali s vedoucím Štefánikovy hvězdárny Tomášem Proseckým a ředitelem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Jakubem Rozehnalem.