7. května 2025, svátek má Stanislav
Dolní Slezsko – turistický ráj kousek od Prahy

Dolní Slezsko – turistický ráj kousek od Prahy

Polsko je v kurzu, mnozí čeští turisté vyměnili po dlouhých letech Jadran za Balt a Alpy za polské Krkonoše. Dříve panovala mezi polskou a českou částí Krkonoš spíše neopětovaná láska, dnes už Češi objevují jinakost za polskou hranicí v masovém měřítku. Zjišťují, že polsky se Krakonoš řekne Liczyrzepa a vypadá jako obrovský jelen.

0228-zamek-ksiaa-front-tg-hr.jpg

Na rozdíl od dlouhého a postupně šplhajícího podhůří po české straně jsou polské masivy strmější a dramatičtější, protože „podkrkonoší“ tady jednoduše chybí. Jediné větší základny pro horskou turistiku tak představují města Karpacz a Sklářská Poruba. Jižní část druhého zmíněného letoviska sousedící s českým Harrachovem - Jakuszyce - je zároveň zimním královstvím běžkařů a dojedete sem z Česka jak autem, tak opětovně od roku 2010 i vlakem po historické trati zvané Jizerská dráha. České turisty sem láká především moderní turistická struktura 21. století a vynikající místní gastronomie. Nejen horská turistika, ale i lázeňství má v okolí Jelení Hory dlouhou tradici - nedaleké Slezské Teplice ve své době dokonce navštívil třeba Johann Wolfgang Goethe, pruský král Bedřich Vilém III. nebo budoucí americký prezident John Quincy Adams. Dnes se můžete v termálních bazénech s teplotou 27-36 stupňů vyřádit sedm dní v týdnu i vy. A pokud snad chcete prožít noc v královském stylu, objednejte si nocleh v jednom ze zámečků, třeba v Łomnici, Wojanówie nebo Pakoszowě. V Česku je podobná nabídka přenocování na zámku mnohem skromnější, tak proč to nezkusit hned kousek za hranicí?

04969-zloty-stok-kopalnia-kk-hr.jpgZloty Stok

Ve Slezsku se po staletí těžily drahé kovy včetně zlata (v muzeu ve Zlatém Stoku dokonce do středu zlatonosné hory dojedete hornickým vláčkem), takže je doslova prošpikováno podzemními chodbami. Okolí města Valbřich bylo v letech 1943-1945 nacisty v několika místech podkopáno a podle nejrůznějších legend zde mělo vzniknout nové sídlo pro německého vůdce Adolfa Hitlera - mimo dosah spojeneckých bombardérů. Dokumentace chybí, takže si můžete svůj názor na podzemní komplex v Sovích horách v několika zpřístupněných částech nikdy nedokončeného nacistického komplexu „Riese“ udělat sami. Ze stejného období pochází i podzemní chodby pod zámkem Książ, který bývá právem nazýván králem mezi polskými zámky. Legenda navíc hlásá, že nacistický vlak se zlatem z Vratislavi byl viděn naposledy na jaře 1945 nedaleko odsud… a dodnes nebyl i přes obrovskou snahu mnoha badatelů i státních orgánů nalezen.

10599-kosciol-jawor-wlo-hr.jpgkostel v Javoru

Různé části Slezska byly během různých dějinných období součástí českého státu, nakonec i jedna z žen Karla IV. pocházela odsud, ze Svídnice. Toto malebné město proslavila jinak postava slavného německého esa z Velké války, „Rudého Barona“ alias Manfreda von Richthoffena, ale také stavba obrovského dřevěného Kostela míru. Ten byl zapsán společně se svým „bratrancem“ v nedalekém Javoře na seznam UNESCO a říká si o návštěvu především během neopakovatelných varhanních koncertů.

Nefalšovaný český lev na vás vykoukne ale především v Kladsku a jeho okolí. Město je spojeno nejen s arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, který zde našel místo svého posledního odpočinku, ale i s Boženou Němcovou a dokonce i pražským Karlovým mostem. Kladský most sv. Jana totiž vypadá jako jeho miniatura a je přesně desetkrát kratší, k čemuž ale místní namítají, že je starší a věc se má tedy opačně – místní gotický

1230-wojanow-fajerwerki-kk-hr.jpgZámek Wojanów

most byl prý modelem pro ten pražský… Ať už je pravda kdekoliv, oba mosty mají do malty přimíchaná syrová vejce a na obou drží stráž český světec Johánek z Nepomuku. Křehkost mostu jde ale v přímém kontrastu s obrovskou pevností na severní straně centra, jež ale osud rakouského města stejně před rozpínavými Prušáky během prusko-rakouských válek o dědictví Marie Terezie neubránila. Rozhodně ale stojí za návštěvu, podobně jako pevnost v nedaleké Stříbrné Hoře, a to ideálně během různých rekonstrukcí bitev z 18. století. Česky se v části Kladského hrabství mluvilo běžně až do konce druhé světové války, kdy bylo původní obyvatelstvo odsunuto a přišlo sem nové z východních oblastí Polska. Česky přivítali obyvatelé vsi Pstrążna, kterou mimochodem založili husité, v roce 1903 i budoucího československého prezidenta Tomáše G. Masaryka. Dříve německá lázeňská města Kudowa, Polanica nebo Duszniki stála naštěstí na konci války daleko od vojenských operací a po rekonstrukcích v posledních dekádách jsou cílem lázeňských šviháků chtivých zdejších pramenů, klidných procházek a výborné gastronomie mimo jiné také z Česka. Zatímco byla Kudowa dříve pro Čechy především symbolem levných nákupů, dnes už se čeští návštěvníci více procházejí po promenádě, pijí místní solanku anebo zakouší atrakce v místním aquaparku. Okolní krajina navíc nabízí přehršle aktivit od exkurze v historickém Muzeu zpracování papíru v Dusznikách přes poutní Vambeřice či národní park Stolové hory až po sportovní vyžití ve formě půjčoven kánoí a raftů na klidné a bezpečné Kladské Nise.

Jak do polských Krkonoš, tak i do Kudowy dojedete z Prahy za necelé 2 hodiny. Tak proč to nezkusit..?

Text Pavel Trojan, foto a spolupráce Polská turistická organizace

https://www.polsko.travel/cz

 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Beats for Love 2025 přináší nový vesmír a rekordní line-up

Již za méně než 2 měsíce se otevřou brány největšího festivalu elektronické hudby ve střední Evropě. Jedenáctý ročník Beats for Love letos překročí hranice běžného hudebního zážitku a přinese to, co si fanoušci dlouho přáli, ale možná si ani netroufli vyslovit nahlas - světovou premiéru, ikonická jména taneční hudby a ultramoderní techno stage, která předčí všechna očekávání. Seznamte se s Beats for Love Universe.

Vyshyvanka Day 2025 v Holešovické tržnici: festival přátelství, ukrajinské kultury a gastronomie

Ve čtvrtek 15. května 2025 se Holešovická tržnice opět naplní barvami, vůněmi a písněmi, které ztělesňují ukrajinské tradice. Čtvrtý ročník festivalu Vyshyvanka Day zve všechny, kdo chtějí nahlédnout do srdce ukrajinské kultury – skrze chutě domova, mistrovství řemesel, tradiční hudební vystoupení i krásu ručně vyšívaných krojů, které nesou příběhy předávané z generace na generaci. Den plný setkávání, sdílení a radosti začne v 11:00 a potrvá až do 22:00 hodin. Vstupné na akci je dobrovolné.

Kutnohorská galerie GASK ožije hudbou

Kutná Hora bude v sobotu 14. června 2025 dějištěm festivalu A Day of Sound, který Galerie Středočeského kraje (GASK) letos pořádá jako součást oslav 30. výročí zapsání města na seznam světového dědictví UNESCO. Festival propojí hudbu a vizuální umění v prostorách tří historických objektů – jezuitské koleje, kaple Božího těla a kostela sv. Jakuba. Návštěvníky čekají koncerty staré i současné hudby, audiovizuální performance, procházky plné zvuku a umění, i hudební workshopy pro děti. Zvláštní prostor bude věnován „zvukovému kinu“ v barokní lékárně jezuitské koleje a site-specific videoprojekci v kostele sv. Jakuba.

Astronaut A.Feustel se spojil s Rarášky

Americký astronaut Andrew J. Feustel, který je v Čechách známý především tím, že vzal do vesmíru Krtečka a Písně kosmické je opět v Praze. Tentokrát natáčel dialogy do animovaných projekcí pro dětské představení Rarášci a vesmír.

Marvelovský nářez v pražském IMAX: Thunderbolts odpálili českou premiéru

Pražské kino IMAX se v úterý 29. dubna proměnilo v místo oslav superhrdinského světa Marvelu. Na slavnostní premiéru dorazily nejen desítky nadšených fanoušků, ale i známé osobnosti české mediální scény. Červený koberec, speciální dekorace, cosplayeři i exkluzivní IMAX projekce podtrhly výjimečnost tohoto filmového večera. Snímek, který sklízí pozitivní ohlasy ze zahraničí, vstupuje do českých kin s velkým očekáváním.

Tajemství všech tajemství Dana Browna má českou obálku

Profesor Robert Langdon zavítá ve svém novém dobrodružství do Prahy. Nový román Dana Brown s oblíbeným hrdinou Robertem Langdonem vyjde 9. září 2025 v angličtině a současně i v českém překladu jako Tajemství všech tajemství. Nakladatelství Argo dnes odtajnilo českou obálku. Dan Brown byl českou obálkou nadšen, označil ji za elegantní, přitažlivou a velice působivou.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.