Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
28. května 2023, svátek má Vilém
Družice Planetum-1: jedenáctá česká družice na české dráze

Družice Planetum-1: jedenáctá česká družice na české dráze

Na palubě cestuje první český loutkonaut. Hurvínek bude s dětmi sdílet zkušenosti z kosmického letu. Z floridského mysu Canaveral na Floridě odstarto-vala 25. května ve 20:35 našeho času raketa Falcon 9 společnosti SpaceX s 59 družicemi na palubě. Jed-nou z nich byla historicky jedenáctá česká/československá družice s názvem Planetum-1, kterou vyslalo Planetum (Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy). Planetum se tak stalo první institucí svého druhu na světě, která operuje vlastní družicí na oběžné dráze.

clipboard01.jpg

Planetum-1 je družice velikosti jedné standardizované jednotky CubeSat, což orientačně odpoví-dá kostce o velikosti 10 × 10 × 10 cm. Po vystřelení komunikačních antén s rozměry 1314 mm a 514 mm se družice 31 minut po vypuštění z rakety významně zvětšila. Již po jedné minutě od zahájení vysílání (1 hodina a 43 minut po startu) byl signál zachycen pozemní stanicí v Mexiku a započala aktivace palubních systémů pro plné zprovoznění satelitu, kterého bychom měli dosáhnout v průběhu srpna tohoto roku.

Planetum-1 je zároveň první primárně vzdělávací a popularizační družicí na světě, která již od no-vého školního roku bude sloužit k unikátní formě výuky kosmického inženýrství, nejmodernějších technologií, zpracování dat z oběžné dráhy i základních principů kosmického letu. Workshopy a přednášky budou uzpůsobeny dětem a žákům od mateřských škol až po maturitní ročníky.

planetarium-praha-05.JPG

Nejmenší děti bude provázet příběh Hurvínka, který je unikátním pasažérem na družici. Krouží nad našimi hlavami rychlostí 27 500 kilometrů za hodinu ve výšce 530 kilometrů a planetu Zemi tak obkrouží za 95 minut.

Starší děti se naučí z družice stahovat data nebo jí posílat pokyny. Budou si tak moci pořídit vlastní fotky planety Země z oběžné dráhy nebo aktivně s družicí manévrovat. Planetum-1 se po zprovoznění všech systémů stane nejlépe v prostoru orientovanou družicí této velikosti na světě.

druzice-planetum.png

V rámci workshopů budou žáci stavět vlastní komunikační antény nebo programovat vzkazy, které bude následně družice vysílat do celého světa. Na studenty vysokých škol čekají témata bakalářských a diplomových prací. Na své si přijde ale samozřejmě i široká veřejnost. V planetáriu jsme vybudovali hlavní komunikační anténu, kterou mohou návštěvníci v době přeletu družice pozorovat v akci. Ve foyer se postavilo operační centrum, ze kterého se družice ovládá a návštěvníci mohou na obrazovkách vidět nejaktuálnější data z kosmického prostoru. Pro malé děti vzniklo i operační centrum pana Spejbla, který se s pomocí malých návštěvníků bude pokoušet s Hurvínkem v kosmickém prostoru spojit.

planetum-1-mission-patch.png

PLANETÁRIUM PRAHA Královská obora 233, Praha 7

Tel..: +420 220 999 001 a 003  

www.planetum.cz

ČTĚTE DÁLE

Oslavte dítě v každém z nás s Lush produkty. Spousta zábavy a voňavé produkty pro všechny.

Vykoupejte se v duhových barvách, vyrobte si oblíbené zvířátko z FUN - multifunknčí mycí modelíny, či použijte bublifuk do koupele pro voňavé bublinky s Lush produkty, které si zamiluje každé dítko!

Top festivaly aneb léto v plném proudu

Prázdniny se pomalu blíží a to znamená dvě věci - divadla zavřou své brány a naopak se naplno rozjedou všemožné festivaly.
Reklama
reklama

Turiec - region přírody, turistiky a zdraví

Po mnoho staletí příroda, nejprve sama později společně s člověkem, utvářela, formovala a přetvářela krajinu, až z ní vznikl jeden z nejkrásnějších koutů Slovenska - Turiec. Pojďte s námi objevovat krásy tohoto kraje!

Prague Armory: zábava, co má náboj

Moderní střelnice v Praze s nejširší nabídkou nejrůznějších zbraní a zaměřením na dokonalej zážitek i pro střelce bez zbrojního průkazu? Přesně to vám nabídne Prague Armory ve Vysočanech.

Bratislava region: Pojeďte s námi na dovolenou

Řekněme si, kdo by nechtěl mít dovolenou každý den? Odpočívat na pláži a vejít do svěží vody, kdy se mu jen zachce. Jíst kvalitní jídlo ak tomu pít vychlazený drink, nebo poznat zda zažít něco nového a nepoznaného. Romantické procházky bratislavským Starým Městem, kterému dala nesmazatelnou pečeť Marie Terezie. Bohatý kulturní program, kulinářské zážitky či degustace vynikajících malokarpatských vín. Je to místo nekonečných možností pro letní aktivity. V all inclusive destinaci, kde je vše jen na skok, objevíte vše, co k létu patří.